Wojna ukraińska w Newsblog | Sipri: Ukraina trzecim importerem broni

Dzień 382 od początku wojny: Turcja oczekuje przedłużenia umowy zbożowej. Szwajcaria niszczy pociski zamiast je dostarczać. Wszystkie informacje na blogu aktualności.

Najważniejsze rzeczy w skrócie


Noc w mgnieniu oka

7:48 rano: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pośmiertnie uhonorował snajpera zabitego w wojnie z rosyjską agresją tytułem „Bohatera Ukrainy”. W strategicznie ważnym mieście Bakhmut ukraińskie jednostki wciąż walczą z rosyjskimi napastnikami. Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko pochwalił militarne wsparcie Niemiec dla Ukrainy w wojnie z Rosją – i jednocześnie wezwał do szybszych dostaw broni. Przeczytaj zapowiedź nocnych wydarzeń tutaj.

Sipri: Ukraina trzecim importerem broni

7:42 rano: W wyniku rosyjskiej agresji Ukraina w ciągu jednego roku stała się jednym z największych importerów broni na świecie. Od czasu odzyskania niepodległości przez byłą republikę radziecką w 1991 roku importowano z zagranicy niewiele broni ciężkiej, ale w zeszłym roku pomoc wojskowa ze Stanów Zjednoczonych i Europy uczyniła Ukrainę trzecim co do wielkości importerem broni. Tak wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek przez pokojowy instytut badawczy Sipri w Sztokholmie. Ukrainę wyprzedzają tylko Katar i Indie.

W latach 2018-2022 Ukraina zajmuje 14. miejsce z udziałem 2,0% w wolumenie światowego importu broni, a jej głównymi dostawcami są Stany Zjednoczone, Polska i Niemcy. Dostawy były niezbędne do powstrzymania rosyjskiej ofensywy, napisał Sipri. Rosja z kolei polegała niemal wyłącznie na własnej produkcji broni, ale kupowała też od Iranu bezzałogowe statki powietrzne i latające bomby.

Według raportu, w czasie wojny na Ukrainie i silnego postrzegania zagrożenia ze strony Rosji, import broni do Europy wzrósł w ostatnich dwóch pięcioletnich okresach o 47%, a europejskich krajów NATO o 65%. Jednak globalnie wielkość przesyłek broni między krajami spadła o 5,1%. USA pozostają absolutnym liderem branży, Niemcy jednym z pięciu największych dostawców.

Były dowódca NATO uważa, że ​​ukraińska armia jest najlepsza w Europie

07.09: Były francuski dowódca NATO Michel Yakovleff określił ukraińską armię jako najlepszą armię w Europie. Jak donosi ukraiński portal informacyjny „Rubryka”, dobry rok po rozpoczęciu wojny, według Jakowlewa, rosyjskie siły zbrojne mogą się tylko bronić. „Nagle okazało się, że armia rosyjska to zespół, o którym wszyscy myśleli, że gra w Lidze Mistrzów, ale wyglądali na trzeciego poziomu” – powiedział w wywiadzie były francuski generał. Z drugiej strony Ukraina okazała się bardziej odporna niż oczekiwano: „Moim zdaniem armia ukraińska jest obecnie najlepszą armią w Europie.

Kliczko: Zimą byliśmy blisko ewakuacji z Kijowa

2 godziny: Prezydent stolicy Ukrainy chwali niemiecki system obrony powietrznej Iris-T. Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko mówi, że rozważał ewakuację stolicy Ukrainy z powodu masowych rosyjskich nalotów na infrastrukturę w zimie. „W styczniu mieliśmy wezwać ludność do ewakuacji” – powiedział Kliczko w rozmowie z Editorial Network Germany. „Najgorsza awaria trwała 14 godzin. Nie było prądu, wody ani ogrzewania.

Infrastruktura miasta z prawie trzema milionami mieszkańców została uratowana przed upadkiem tylko dzięki „wielu siłom i energii”, powiedział Kliczko RND. Pracownicy przedsiębiorstw komunalnych podobno pracowali przez całą dobę.O niemieckim systemie obrony powietrznej Iris-T Kliczko powiedział: System obrony uratował „tysiące” istnień ludzkich podczas nalotów na Kijów. „Nasze wojsko jest podekscytowane Iris-T. Każdy strzał to strzał w dziesiątkę, nic nie chybia”.

Zełenski: Rosja straciła w Bachmucie ponad 1000 żołnierzy w ciągu jednego tygodnia

21:32: Według Ukrainy armia rosyjska nadal ponosi bardzo duże straty w bitwie o miasto Bachmut na wschodzie Ukrainy. W ciągu niecałego tygodnia ponad 1100 Rosjan zginęło w walce z ukraińskimi oddziałami pod Bachmutem, powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim nocnym przemówieniu wideo. Ponadto 1500 rosyjskich żołnierzy zostało tak ciężko rannych, że nie nadawali się już do użytku. Od miesięcy toczą się zacięte walki o Bachmuta.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *