Berlin
Eksperci twierdzą, że to tylko kwestia czasu, zanim wojna na Ukrainie zagrozi dostawom gazu. Teraz Ukraina wstrzymała transfer.
Do tej pory, pomimo wojny na Ukrainie, dostawy gazu przebiegały na ogół bezproblemowo, z korzyścią dla obu stron. Rosja zarobione na sprzedaży Ukraina pobierała opłatę za tranzyt, co najmniej miliard dolarów rocznie. W środę zaprezentowała transport gazu a. Czy to incydent, ostrzeżenie czy zmiana kursu? Najważniejsze pytania.
Kryzys ukraiński – wszystkie wiadomości o konflikcie
Jak Ukraina uzasadnia zamknięcie?
Z wojną. Wojska rosyjskie posuwają się naprzód w rejonie Ługańska. Ostatecznie kontrola węzła Sochraniwka i tłoczni Novopskov stała się niemożliwa. Dla operatora: przypadek „siły wyższej”.
Jak poważna jest awaria?
Do 32,6 mln metrów sześciennych gazu dziennie jest eliminowanych. „W przyszłości Europa otrzyma około jednej trzeciej mniej europejskiego importu gazu z Rosji” – powiedział ekspert ds. energii. Claudia Kemmert Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych, naszej redakcji. – To tylko kwestia czasu, zanim to się stanie.
Czy dostawy do Europy Zachodniej są zagrożone?
„Ten Bezpieczeństwo dostaw w Niemczech jest nadal gwarantowane” – powiedziało naszym redaktorom Federalne Ministerstwo Gospodarki. Oznacza to, że wiele krajów będzie musiało na razie zadowolić się mniejszą ilością gazu ziemnego przez Ukrainę, ale może zrekompensować straty”. koniec zimy, a zapotrzebowanie na gaz maleje, więc nie należy się spodziewać wąskich gardeł w dostawach – podkreśla Kemfert. Uważa jednak, że ceny gazu będą nadal rosły, a wraz z nimi rachunki dla klientów końcowych.
W jakim stopniu Niemcy są uzależnione od tego tranzytu gazu?
Po pierwsze: same Niemcy są krajem tranzytowym gazu do Europy Południowej i Zachodniej. To głównie trzy linie, Północny strumień 1 przez Morze Bałtyckie (ok. 55 mld m sześc. rocznie), Jamał przez Białoruś i Polskę (33 mld m sześc.) oraz Sojuz, który przecina Ukrainę (40 mld m sześc.) i łączy się z gazociągiem Transgas do Europy Zachodniej. W sporze z Polską o płatności za gaz Rosja przestała jednak dostarczać gazociąg jamalski dwa tygodnie temu.
Czy nie można po prostu skierować gazu?
Ukraińcy twierdzą, że przepływ gazu można skierować do innego węzła, Suja po stronie rosyjskiej. Gazprom zaprzecza, że Ukraińcy byli niepokojeni na skrzyżowaniu w Sochraniwce i uważa, że przekierowanie przez Sudscha jest technicznie niemożliwe, jak wyjaśnił agencji Interfax rzecznik Siergiej Kupriyanov. Nie jest jasne, w jaki sposób trwają zakłócenia. Obie strony powinny negocjować, jak kontynuować odcinanie dostaw niezależnie od wojny.
Rzeczniczka resortu gospodarki wykluczyła przejście na ukończony gazociąg Nord Stream 2 do Bałtyku, który ostatecznie nie został uruchomiony. „Nord Stream 2 jest naprawdę martwy po wojnie z rosyjską agresją na Ukrainę i teraz nikt nie myśli o przejściu na nią”.
Czy zbliżają się dalsze zakłócenia?
„Z powodu wojny raczej cudem było to, że na Ukrainie nie doszło do przerwy w dostawach gazu” – mówi Kemfert. Wypowiedź szefa ukraińskiego dostawcy energii Naftohazu Jurija Witrenko wywołała reakcję. Ostrzegł niemiecką sieć redakcyjną, że ryzykowny tranzyt mógł się domyślać, czy Rosja kontynuuje ataki na ukraińską infrastrukturę.
Infrastruktura obejmuje nie tylko dostawy gazu, ale także np. prąd i wodę. Do tej pory Ukraina unikała zerwania kontraktu. Zamiast odciąć dopływ gazu przez rurociąg, prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał Zachód do zaostrzenia sankcji wobec Rosji. W przypadku eskalacji wojny Ukraina może nie być w stanie lub nie zechcieć spełniać określonych żądań. Wie, że zatrzymanie eksportu gazu Rosyjska skrzynia wojenna uderzyłby znacznie mocniej.
Rosja odcięła dostawy gazu do Polski i Bułgarii, ponieważ państwa nie chciały płacić za gaz w rublach rosyjskich, czego nagle zażądano. Płatności są faktycznie uzgadniane w euro lub dolarach. Większość krajów Europy Zachodniej chce w perspektywie średnioterminowej zastąpić gaz ziemny z Rosji gazem płynnym z Kataru czy Stanów Zjednoczonych.
Wojna ukraińska – tło i wyjaśnienia konfliktu
Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany na www.waz.de.
Więcej artykułów z tej kategorii znajdziesz tutaj: Polityka
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.