: Dlaczego wszyscy wciąż mówią o myśliwcach?
autorstwa Floriana Neuhanna i Kristiny Hofmann
17.05.2023 | 15:09
Ukraina naprawdę tego chce: myśliwców. Jak dotąd pojawiły się jedynie niejasne wskazówki ze strony niektórych krajów NATO. Niemcy jak dotąd pozostają na uboczu. Najważniejsze pytania i odpowiedzi.
Kilka krajów europejskich chce, aby Ukraina pozyskała myśliwce. W szczególności są to odrzutowce F-16.
17.05.2023 | 01:38 min
Dlaczego wszyscy teraz mówią o myśliwcach?
Kto chce dostarczać myśliwce?
Ekspert wojskowy Keupp o debacie na temat dostawy myśliwców:
Dla eksperta wojskowego Marcusa Keuppa dostawa nowoczesnych zachodnich myśliwców to tylko kwestia czasu, zanim Ukraina zdobędzie przewagę powietrzną we własnym kraju.
17.05.2023 | 04:59 minuty
Jednak holenderski premier Rutte podkreślił w środę, że nie osiągnięto jeszcze żadnego konkretnego porozumienia w sprawie możliwej dostawy:
Nie możemy niczego ogłosić, dopóki nie zostanie ukończone. Ale budujemy coś, co można nazwać koalicją z innymi krajami, z krajami, które chcą pomyśleć o tym, jak to może być możliwe.
To, co powiedział w maju, ma zastosowanie: „Tutaj nie ma tabu” – powiedział Rutte. Koalicja powinna powstać jak najszybciej.
Brytyjski minister obrony Ben Wallace był nieco bardziej powściągliwy podczas dzisiejszej wizyty w Berlinie, ponieważ Wielka Brytania też nie ma myśliwców F-16: nie ma. rodzaj platformy technicznej. „Nasza rola ogranicza się do szkolenia i koordynacji” – powiedział Wallace.
O jakich myśliwcach mówi Ukraina?
Ukrainie zależałoby na myśliwcach F-16 – samolotach amerykańskiej konstrukcji, które są produkowane od lat 70. i od tego czasu są modernizowane. Takie samoloty bojowe mają na swoim wyposażeniu różne kraje NATO: poza Stanami Zjednoczonymi są to Belgia, Dania, Grecja, Polska, Portugalia, Rumunia, Turcja i Holandia.
Polska ogłasza dostawę myśliwców MiG-29 na Ukrainę. Czy uda im się odwrócić losy wojny? ZDFheute rozmawia na żywo z ekspertem wojskowym prof. Sonke Neitzel.
16.03.2023 | 36:01 min
Nie było jasne, czy Stany Zjednoczone przyjmą dostawę z innych krajów. Jednak wcześniejsze oświadczenia rządu USA sugerują, że jest mało prawdopodobne, aby Stany Zjednoczone się z tym nie zgodziły.
Jakie jest stanowisko Niemiec?
Niemcy mają Eurofightery i Tornado. W tej chwili nie wydaje się, aby tego typu myśliwce były oferowane Ukrainie. Przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu Marie-Agnès Strack-Zimmermann (FDP) odrzuca to stwierdzenie: „Ma to po prostu związek z zasięgiem maszyny i złożonością szkolenia”, powiedziała w „Deutschlandfunk”. Niewykluczone jednak, że samoloty F-16 będą serwisowane w niemieckich bazach wojskowych, twierdzi Strack-Zimmermann.
Ekspert ds. obronności Mölling jest przekonany, że w nadchodzących latach Ukraina nadal będzie potrzebowała wsparcia. To jest „wyzwanie, przed którym stanie cała Europa”.
15.05.2023 | 05:53 minuty
Jakie jest ryzyko eskalacji?
Z drugiej strony Ukraina mogłaby również atakować odległe cele w głębi Rosji za pomocą takich myśliwców: według Sił Powietrznych USA F-16 może przelecieć 860 kilometrów, zestrzelić tam broń, a następnie wrócić do punktu startu.
Takie ataki z pewnością nie leżałyby w interesie NATO. Były główny strateg NATO Fabrice Pothier odpowiada w wywiadzie dla ZDF, że nie leżą one również w interesie Ukrainy. „Do tej pory Ukraina była bardzo ostrożna. Mogli użyć poprzednich systemów uzbrojenia znacznie bardziej ofensywnie i spektakularnie – ale tego nie zrobili. Po roku współpracy możemy zaufać Ukrainie”.
Najnowsze wiadomości na temat rosyjskiego ataku na Ukrainę można znaleźć w dowolnym momencie na naszym blogu na żywo:
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.