09.02.2022
Wojna ukraińska w Live Ticker
+++ 08:30 Minister gospodarki Grimm i minister finansów Bayaz proponują „niemiecką taryfę” na gaz +++
Mędrzec gospodarczy Veronika Grimm i minister finansów Badenii-Wirtembergii Danyal Bayaz mają propozycję ograniczenia cen gazu teraźniejszość. Tak zwana „taryfa niemiecka” mogłaby mieć zastosowanie do 75% przeciętnego spożycia gospodarstw domowych. Za to, co gospodarstwa domowe dodatkowo wykorzystują, trzeba zapłacić po cenie rynkowej. W ten sposób podstawowe potrzeby zostałyby zaspokojone i zawsze istniałaby zachęta do oszczędzania. Autorzy zwracają uwagę, że gospodarstwa domowe ze starymi umowami na dostawy płacą 7 centów za kilowatogodzinę i że stawka ta jest wyższa o 30 centów dla nowych klientów po wygaśnięciu umów. Autorzy sugerują, że niemiecka taryfa mogłaby ograniczyć podstawową subsydiowaną konsumpcję do 12 centów. Ponadto potrzebne byłyby dopłaty bezpośrednie, aby odciążyć niskobudżetowe gospodarstwa domowe.
+++ 07:47 Sekretarz stanu Habeck o zamknięciu Nord Stream 1: „Nikt nie będzie musiał zamrażać” +++
Obecne wstrzymanie dostaw przez Rosję rurociągiem Nord Stream 1 jest źródłem niepewności. Franziska Brantner, sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Ochrony Klimatu, napisała w piątek wieczorem na Twitterze: „Nikt nie będzie musiał marznąć. Udzielimy ukierunkowanej i skutecznej pomocy”. Liderzy koalicji spotkają się w sobotę rano, aby ostatecznie głosować nad trzecim pakietem pomocy. „Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne”, napisał Brantner po tym, jak jego koleżanka z Partii Zielonych, federalna minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock, po podobnym zapewnieniu stała się celem prawdziwej kampanii nienawiści. Brantner potwierdził również zamiar niemieckiego rządu, aby pracować na rzecz szybkiej reformy europejskiego rynku energii elektrycznej: „Obecna konstrukcja rynku nie działa z cenami wojennymi.
+++ 07:28 Następca Melnyka został oficjalnie naprawiony +++
Po zdymisjonowaniu kontrowersyjnego ambasadora Andrija Melnyka oficjalnie wiadomo, kto będzie w przyszłości reprezentował Ukrainę w Niemczech: rząd Kijowa wystąpił z tzw. Gabinet. Zgoda ta została już udzielona przez prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera. Według informacji „Welt” 46-letni dyplomata, który biegle posługuje się językiem niemieckim, powinien objąć urząd 15 października. Pracował także jako dyplomata w Berlinie. W 2014 roku, według „Welt”, został mianowany szefem departamentu politycznego kijowskiego MSZ. Od dwóch lat jest specjalnym przedstawicielem rządu Ukrainy ds. polityki sankcji międzynarodowych.
+++ 06:56 Pożar spowodowany rosyjskimi bombardowaniami rozprzestrzenia się na Rosję +++
Według raportu „Ukraińskiej Prawdy” pożar, który wybuchł na północno-wschodniej Ukrainie po rosyjskim ostrzale, rozprzestrzenił się na granicę z Rosją. Według raportu Rosja w piątek wystrzeliła rakiety i granaty w rejon Krasnopillia, na wschód od miasta Sumy. To wywołało pożar. Według administracji wojskowej obwodu sumskiego nie można było gasić pożaru ze względu na bliskość granicy z Rosją. „Ale natura walczy po stronie ukraińskiej” – pisze na Facebooku szef administracji Dmytro Schivitskyi. Wiatr pchnął ogień na wschód. Po stronie ukraińskiej pożar już wygasł, a jeden hektar lasu i pól został zniszczony.
+++ 06:25 Rosja: elektrownia atomowa w Zaporożu działa po bombardowaniu +++
Rosyjska agencja informacyjna Ria Novosti donosi, że elektrownia atomowa w Zaporożu działa po zbombardowaniu przez wojska ukraińskie. Działają dwie elektrownie, nie ma krytycznych uszkodzeń, tło promieniowania jest normalne, relacjonuje Ria Novosti, powołując się na „władze regionu”. Wojska rosyjskie okupują południową Ukrainę. Według ukraińskiej armii strzelał do rosyjskiej bazy w pobliżu elektrowni atomowej. W mieście Enerhodar i Cherson, również na południu, trzy rosyjskie systemy artyleryjskie i skład amunicji zostały zniszczone przez „precyzyjne ataki”, według ukraińskich sił zbrojnych. Rosja zaprzecza rozmieszczeniu ciężkiej broni na terenie obiektu lub w jego pobliżu.
+++ 05:40 USA: współpraca pomoże Europie przetrwać zimę +++
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych wyjaśnił, że Rosja wykorzystuje dostawy energii do wywierania nacisku na europejskich konsumentów w odpowiedzi na brak dostaw gazu przez gazociąg Nord Stream 1 nad Morzem Bałtyckim, który musi być wypełniony zimą.
+++ 04:25 Ukraina chce sprzedawać więcej energii jądrowej Niemcom i UE +++
Ukraina chce wesprzeć Niemcy w dostarczaniu energii jądrowej, aby wyrwać się z uzależnienia od rosyjskich dostaw energii. „Ukraina obecnie eksportuje swoją energię elektryczną do Mołdawii, Rumunii, Słowacji i Polski. Ale jesteśmy całkiem gotowi, aby rozwijać nasz eksport do Niemiec” – powiedział premier Ukrainy Denys Schmyhal. „Mamy na Ukrainie wystarczająco dużo energii elektrycznej dzięki naszym elektrowniom jądrowym. Opowiem o tym, kiedy odwiedzę Berlin, a potem Brukselę”. Schmyhal spodziewany jest w Berlinie w sobotę, aw niedzielę zostanie przyjęty przez kanclerza Olafa Scholza. Wraz z rosyjską inwazją pod koniec lutego Ukraina i sąsiednia Mołdawia odłączyły się od starej sowieckiej sieci energetycznej. Synchronizacja z siecią europejską nastąpiła w połowie marca. Od tego czasu kraj eksportuje codziennie od 400 do 700 megawatów energii elektrycznej do Unii Europejskiej i Mołdawii. Schmyhal chce teraz kilkakrotnie zwiększyć kwoty eksportowe dla UE.
+++ 03:52 Dwanaście krajów związkowych nie przyjmuje już osób szukających ochrony, nawet z Ukrainy +++
Biorąc pod uwagę dużą liczbę uchodźców z Ukrainy i ubiegających się o azyl z innych krajów, dwanaście z 16 krajów związkowych blokuje obecnie przyjmowanie nowych osób ubiegających się o ochronę. „W związku z wysokimi numerami dostępowymi, dwanaście krajów aktywowało obecnie blokadę w początkowym systemie dystrybucji”, powiedziała rzeczniczka Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych gazetom z niemieckiej sieci redakcyjnej. Powodem są uchodźcy z Ukrainy i powszechna migracja. Wiele osób przyjeżdżało też szlakiem bałkańskim. Od początku wojny ponad 980 000 osób uciekło z Ukrainy do Niemiec. Według rzecznika, ostatnio średnio tylko 875 było dodawanych dziennie. Takie tymczasowe zakazy są „nierzadkie”.
+++ 02:23 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych: 26 niemieckich prawicowych ekstremistów odwiedziło Ukrainę +++
Według MSW, od czasu inwazji Rosji 24 lutego na Ukrainę odwiedziło Ukrainę 26 niemieckich prawicowych ekstremistów. Wynika to z odpowiedzi rządu federalnego na pytanie lewicowej grupy parlamentarnej w Bundestagu udostępnione niemieckiej sieci redakcyjnej. Jeśli liczba jest w połowie cyfry, istnieją realne oznaki planowanego udziału w operacjach bojowych, zgodnie z odpowiedzią rządu federalnego. „W przypadku prawie połowy prawicowych ekstremistów, o których wiadomo, że opuściła kraj, istnieją przesłanki, że opuścili kraj z zamiarem niesienia pomocy humanitarnej” – pisze MSW. Istnieją oznaki działalności dziennikarskiej w liczbie od małej do jednocyfrowej znanych przypadków wystąpienia początku choroby.
+++ 00:52 Selenskyj dziękuje von der Leyen i wzywa do ograniczenia cen benzyny +++
Zachodnie ograniczenie cen rosyjskiej ropy pomoże chronić państwa obywatelskie i rynki energetyczne przed rosyjską agresją w sektorze energetycznym, powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij. „W rzeczywistości cena rosyjskiego gazu również musi być ograniczona” – mówi. Za tę sugestię dziękuje przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Ukraina potrzebuje wsparcia ze strony Europy i firm z krajów UE. „Wciąż przypominamy, że wspieranie Ukrainy oznacza ochronę całej Europy, całego demokratycznego świata” – powiedział Zełenskij.
+++ 23:59 Siemens: Nord Stream 1 może działać normalnie pomimo wycieków +++
O usterkach zgłoszonych przez Gazprom Siemens Energy mówi: „Jako producent turbin możemy jedynie stwierdzić, że takie stwierdzenie nie stanowi technicznego powodu zaprzestania działalności”. Zwykle nieszczelności nie wpływają na pracę turbiny. Siemens Energy nie wykonuje obecnie prac konserwacyjnych. „Niezależnie od tego, już wielokrotnie podkreślaliśmy, że w tłoczni Portowaja dostępnych jest wystarczająca liczba dodatkowych turbin, aby Nord Stream 1 mógł działać” – podała spółka. Rosyjska spółka publiczna Gazprom nie oddała do użytku gazociągu z powodu wycieku ropy.
+++ 23:08 Szef Uniper: Zasiłek na gaz zapewnia opcję ogrzewania +++
Prezes dostawcy energii Uniper Klaus-Dieter Maubach popiera kontrowersyjny podatek gazowy. „Przede wszystkim można powiedzieć, że dopłata za gaz służy zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw” – powiedział Maubach ZDF. Jest instrumentem, aby nie było zimno w mieszkaniach i domach. Maubach nie chce wykluczyć możliwości podwyższenia podatku gazowego: „Czas pokaże, czy rzeczywiście należy go podnieść. To zależy od cen rynkowych. Maubach nie zakłada też, że fińska spółka matka Fortum chce oddzielić się od niemieckiego Unipera.
Możesz przeczytać poprzednie wydarzenia związane z wojną na Ukrainie tutaj.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.