Wojna z Ukrainą: Polska krytykuje niemiecki „egoizm”

Stan: 26.02.2022 15:58

Polska domaga się od Niemiec większej pomocy dla Ukrainy i ostrzejszych sankcji wobec Rosji. Premier Morawiecki powiedział, że Niemcy muszą pozbyć się „egocentryzmu” i „egoizmu”. Kilka stanów ogłosiło dostawy broni.

Premier Polski Mateusz Morawiecki pilnie wezwał rząd niemiecki do udzielenia większej pomocy Ukrainie. Przed spotkaniem z kanclerzem Olafem Scholzem (SPD) i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą Morawiecki ostrzegł w Berlinie, że Niemcy muszą wyjść z „egocentryzmu” i „egoizmu” i zaoferować narodowi ukraińskiemu znaczną pomoc. Niemcy, Polska i Litwa chcą rozmawiać o wojnie na Ukrainie i sankcjach wobec Rosji.

– Nic nie powstrzyma Putina, jeśli nie będziemy wystarczająco zdeterminowani. To bardzo historyczny moment… Nie mamy czasu do stracenia – powiedział Morawiecki.

„Pięć tysięcy hełmów? To musi być żart”

Morawiecki skrytykował, że poprzednia niemiecka pomoc zbrojeniowa – hełmy wojskowe, ale bez broni – była daleka od tego, co było potrzebne do pomocy Ukrainie w jej samoobronie. „Jakiej pomocy udzielono Ukrainie? Pięć tysięcy hełmów? To musi być żart”.

Według informacji agencji informacyjnej dpa, obiecane przez Niemcy 5000 hełmów zostało w sobotę przekazane armii ukraińskiej. Hełmy zostały wysłane w piątek dwiema ciężarówkami. Jak dotąd jest to jedyna pomoc zbrojeniowa, jakiej rząd federalny udzielił Ukrainie w czasie obecnego kryzysu.

Dla Polaków ta postawa jest pozornie niezrozumiała. „Przyjechałem do Berlina, aby zaapelować do sumienia Niemiec, aby ostatecznie zdecydowało się na naprawdę surowe sankcje, które wpływają na decyzje Kremla” – wyjaśnia Morawiecki. Wezwał do wyłączenia Rosji z międzynarodowej bankowej sieci komunikacyjnej SWIFT oraz do działań podejmowanych przez samego szefa Kremla Władimira Putina, wspierających go oligarchów i ogólnie rosyjską gospodarkę. Morawiecki mówił też o końcu dwóch gazociągów bałtyckich – Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Nord Stream 1 od około dekady jest ważnym elementem dostaw gazu do Niemiec. Niemcy zawiesiły uruchomienie Nord Stream 2.

Pomoc wojskowa dla Ukrainy

W przeciwieństwie do Niemiec kilka państw chce bardziej wspierać Ukrainę w dostawach sprzętu wojskowego. Według brytyjskich raportów, na konferencji darczyńców około dwudziestu krajów zobowiązało się do „pomocy wojskowej i humanitarnej” atakowanemu krajowi. Brytyjskie Ministerstwo Obrony napisało na Twitterze, że rozważa wszystkie opcje pomocy Kijowowi w obronie przed „bezpodstawną i bezprawną inwazją prezydenta Putina”. Konferencja odbyła się praktycznie pod brytyjskim przewodnictwem w piątek wieczorem.

„Cieszę się, że inni sojusznicy zaoferowali pomoc obronną i humanitarną” – napisał na Twitterze premier Boris Johnson. Według raportu brytyjskiego nadawcy Sky News, konferencja obejmowała także Stany Zjednoczone i kilka krajów spoza NATO.

Źródła ministerstwa podały, że wsparcie wojskowe obejmie amunicję i broń przeciwpancerną. Wielka Brytania zaoferowała również wykorzystanie „operacji logistycznych” w celu pozyskania darowizn dla Ukrainy.

Rakiety z Holandii, karabiny maszynowe z Czech

Konkretne zobowiązania znane są m.in. z Holandii, która chce dostarczyć na Ukrainę 200 pocisków przeciwlotniczych. Rząd powiedział w liście do parlamentu, że rakiety Stinger powinny być dostępne jak najszybciej. Na początku tego miesiąca kraj zobowiązał się dostarczyć Ukrainie m.in. broń, amunicję, systemy radarowe i roboty rozminowujące.

Czechy zapowiedziały też, że dostarczą Ukrainie broń i amunicję o wartości 7,6 mln euro. Są to karabiny maszynowe, karabiny szturmowe i inna broń strzelecka. Broń miałaby być dostarczona w miejsce wyznaczone przez stronę ukraińską. Czechy wcześniej zdecydowały się przekazać Ukrainie około 4000 pocisków artyleryjskich o wartości 36,6 mln koron.

Dania ogłosiła, że ​​chce wysłać na Ukrainę 2000 kamizelek kuloodpornych i 700 toreb medycznych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij również zapowiedział dostawy broni. „Broń i sprzęt od naszych partnerów są w drodze na Ukrainę. Koalicja antywojenna działa” – napisał na Twitterze po rozmowie telefonicznej ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *