Wojna z Ukrainą: Taka jest sytuacja – generale

Dzień 300 rosyjskiej wojny z Ukrainą: Putin rozwiązuje problemy na anektowanych terenach, Zełenski idzie w strefę walk. W Kijowie dla wielu znowu odcięto wodę, elektryczność i ciepłownictwo. Aktualności w skrócie.

Kijów/Moskwa (dpa) – W 300. dniu wojny Rosji z Ukrainą prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył specjalny znak: we wtorek złożył niespodziewaną wizytę w spornym mieście Bachmut na wschodzie kraju. Tymczasem stolica Kijów nadal walczyła o przywrócenie zasilania, które zostało poważnie zniszczone przez ataki rosyjskich dronów.

Niedawno prezydent Rosji Władimir Putin nakazał nasilenie nalotów na elektrownie i sieci energetyczne, pozostawiając setki tysięcy ludzi na Ukrainie bez prądu. Taktyka jest postrzegana jako reakcja na powtarzające się niepowodzenia Rosji w strefach walk w ostatnich miesiącach.

Selenskyj przynosi medale i prezenty na front

Dopiero w poniedziałek Selenskyj opisał miasto Bachmut na wschodzie Ukrainy jako najgorętsze miejsce wzdłuż ponad 1300-kilometrowego frontu. Dzień później osobiście odwiedził miejsce, w którym od miesięcy toczyły się ciężkie walki między wojskami rosyjskimi i ukraińskimi.

Jego rzecznik Serhij Nykiforow powiedział, według państwowej telewizji Wolność, że odwiedził najwyższe stanowiska, wręczył bojownikom medale i cenne upominki. Następnie 44-letni szef państwa opuścił małe miasteczko w obwodzie donieckim.

Zełenski nie opuścił swojego kraju od początku wojny 24 lutego. Do występów na światowej scenie politycznej – na przykład na szczycie G7 w Elmau w Bawarii – zawsze przenosił się cyfrowo z Ukrainy. Prezydent Ukrainy odwiedził już strefę walk kilka razy – w przeciwieństwie do Putina, który ani razu nie był na froncie.

Awarie wody, prądu i ogrzewania w Kijowie

Mimo ciągłych napraw w stolicy Ukrainy Kijowie nadal występowały poważne problemy z zasilaniem. Czasami niektóre części systemu metra zatrzymywały się, jak ogłosił burmistrz Witalij Kliczko za pośrednictwem telegramu. Awaria nastąpiła również w dostawie wody z powodu awaryjnego zatrzymania pomp. W tym kontekście sieć ciepłownicza również zawodziła w temperaturach zbliżonych do zera.

Według Kliczko, z powodu niedawnych rosyjskich ataków dronów, można było pokryć tylko 50% zapotrzebowania na energię elektryczną trzymilionowego miasta. Od października rosyjskie wojsko atakuje dostawy energii na Ukrainę za pomocą rakiet i dronów.

Londyn: Putin chce uwolnić się od odpowiedzialności za wojnę

Według ekspertów brytyjskiego wywiadu, Putin próbuje zrzucić winę za kosztowną inwazję na Ukrainę. W tym celu wykorzystano wizytę w tak zwanej wojskowej kwaterze głównej operacji specjalnych, zgodnie z codziennym wpisem brytyjskiego MON na Twitterze. Podczas wizyty, której towarzyszyły kamery, szefowi Kremla zależało zapewne także na rozwianiu plotek o zwolnieniu szefa sztabu Walerija Gierasimowa.

Ćwierkać: https://twitter.com/DefenceHQ/status/1605092912538292225?s=20&t=R0eK99D-Ot2yYBIQDtWUww

W przemówieniu wideo we wtorek wieczorem Putin przyznał, że sytuacja w obwodach donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim jest trudna. Są to części Ukrainy nielegalnie zaanektowane przez Moskwę. Putin wezwał do zwiększenia wysiłków sił bezpieczeństwa swojego kraju, mówiąc, że jednym z ich najważniejszych zadań jest ochrona obywateli w nowych regionach Rosji. Rosja podbiła i siłą okupowała znaczną część tych terenów i teraz walczy o ich obronę przed ukraińskimi kontratakami.

Fala odejść wśród rosyjskich informatyków od początku wojny

Według władz od początku wojny ojczyznę opuściło około 100 tys. rosyjskich informatyków. Mniej więcej co dziesiąty pracownik firm IT wyjechał z kraju i nie wrócił – powiedział minister cyfryzacji Maxut Schadajew w Moskwie podczas przesłuchania przed parlamentem. Jednak 80% z nich nadal jest zatrudnionych przez rosyjskie firmy.

W sumie z kraju wyjechały setki tysięcy Rosjan. Pierwsza fala nastąpiła wkrótce po wypowiedzeniu przez Putina wojny, druga po ogłoszeniu przez prezydenta częściowej mobilizacji w Rosji. Moskiewski rząd i parlament debatują obecnie nad ustawą, która zabrania osobom, które opuściły kraj, dalszej pracy dla rosyjskich firm. Ma to na celu pozbawienie ewentualnych osób odmawiających służby wojskowej podstaw ich egzystencji za granicą.

UE oszczędza gaz – Moskwa: więcej zamówień na ropę z Niemiec

Unia Europejska przekroczyła cel oszczędności gazu, który wyznaczyła sobie z powodu wojny z Rosją. Według danych urzędu statystycznego Eurostat od sierpnia do końca listopada państwa członkowskie konsumowały o około 20% mniej niż średnia z tego samego okresu ostatnich pięciu lat. Ogłoszono oszczędność 15%. W Niemczech oszczędności sięgnęły 25%, a najbardziej spadła konsumpcja w Finlandii (-52,7%).

Jednak według rosyjskich informacji Niemcy i Polska również zamówiły ropę z Rosji na okres po rozpoczęciu roku. Nie było potwierdzenia z Berlina i Warszawy. W związku z wojną rosyjską od początku grudnia obowiązuje embargo na rosyjską ropę dostarczaną drogą morską do UE. Jednak Niemcy i Polska oświadczyły, że również chcą dobrowolnie zrezygnować z rosyjskiej ropy rurociągowej.

dpa-infocom, dpa:221220-99-962655/7

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *