kijów (dpa) – Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, we wtorek NATO oficjalnie włączy w swoje szeregi Finlandię. Kraj zostanie powitany jako 31. członek sojuszu obronnego na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych, a fińska flaga zostanie po raz pierwszy podniesiona w kwaterze głównej NATO – powiedział w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. .
Tymczasem Rosja obwinia ukraińskie agencje wywiadowcze za śmiertelny atak na powiązanego z Kremlem blogera wojskowego w Petersburgu. Według doniesień z Kijowa miasto Bachmut nadal nie jest w pełni okupowane przez Rosję.
Stoltenberg: Członkostwo Finlandii w NATO to dobry dzień
To będzie dobry dzień dla bezpieczeństwa Finlandii, krajów nordyckich i całego NATO, powiedział Stoltenberg, patrząc w przyszłość na wtorek. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Finlandia i Szwecja zdecydowały się w zeszłym roku ubiegać o członkostwo w NATO. Ostatnio Turcja również dała zielone światło tej decyzji. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan do dziś utrzymuje blokadę przed członkostwem Szwecji. Przede wszystkim zarzuca krajowi brak działań przeciwko „organizacjom terrorystycznym”. Ankara jest zainteresowana przede wszystkim PKK, zdelegalizowaną Kurdyjską Partią Robotniczą.
Moskwa: Za atakiem stoją ukraińskie służby specjalne
Moskwa jest przekonana, że ukraińskie służby specjalne zaplanowały „atak terrorystyczny” na Władiena Tatarskiego i wykorzystały aresztowanego już podejrzanego. Rosyjski Komitet Śledczy wcześniej informował o zatrzymaniu 26-letniego mężczyzny. Zostaje oskarżona o morderstwo. Według tej relacji kobieta była powiązana z antykorupcyjną fundacją przetrzymywanego w więzieniu przeciwnika Kremla Aleksieja Nawalnego. Ekipa Nawalnego kategorycznie zaprzeczyła zarzutom. Wcześniej media informowały, że domniemany sprawca brał udział w protestach na rzecz uwolnienia Nawalnego i był przeciwnikiem wojny. Tatarski, którego prawdziwe nazwisko brzmi Maxime Fomin, zginął w niedzielę w wybuchu w kawiarni w Sankt Petersburgu.
Kijów odrzuca „podbój Bachmuta”
Kijów odrzucił jako „fałszywe informacje” rosyjskie zarzuty dotyczące rzekomego podboju centrum miasta Bachmut na wschodzie Ukrainy, co było kwestionowane od miesięcy. „Reagujcie spokojnie na fałszywe informacje od tych, którzy wyobrażają sobie „zwycięstwa”, które nie istnieją w rzeczywistości” – napisał na kanale informacyjnym Telegram szef kancelarii prezydenta w Kijowie Andrij Jermak. Wcześniej szef Rosyjskiej Prywatnej Armii Wagnera Jewgienij Prigożyn stwierdził w nagraniu wideo, że na budynku administracji miasta zawisła rosyjska flaga. Powiedział, że miasto, które kiedyś liczyło ponad 70 000 mieszkańców, zostało w ten sposób podbite w sensie prawnym.
Habeck chce wznowienia partnerstwa energetycznego z Kijowem
Federalny minister gospodarki Robert Habeck chce wznowienia niemiecko-ukraińskiego partnerstwa energetycznego. Poinformował o tym polityk Zielonych po wizycie w jednej z podstacji koncernu energetycznego „Ukrenerho”, który dostarcza energię do jednego z najgęściej zaludnionych obszarów Ukrainy. Habeck pojechał na Ukrainę z niemiecką delegacją biznesową i tam też chce spotkać się z przedstawicielami rządu. „Strategiczne życzenie i plany – a są to ukraińskie plany bezpieczeństwa – to w rzeczywistości uczynienie systemu energetycznego większym i bardziej zdecentralizowanym” – powiedział Habeck. To także „zaproszenie do dekarbonizacji”, czyli pożegnania z paliwami kopalnymi.
Mołdawia liczy na wsparcie z Zachodu
W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę była radziecka Republika Mołdawii liczy na wsparcie Zachodu w obronie kraju. Zapytana przez dziennikarza, czy Mołdawia chce broni i sprzętu wojskowego z Zachodu, prezydent Mołdawii Maia Sandu powiedziała w Bukareszcie w obecności kanclerza Olafa Scholza i jego rumuńskiego odpowiednika Klausa Iohannisa: „Tak, musimy skonsolidować (nasze) zdolności obronne i tak, musimy potrzebuje pomocy w tej sprawie i tak, rozmawiamy o tym z partnerami Mołdawia graniczy z Ukrainą i Rumunią Sandu powiedział, że jego kraj był wielokrotnie poddawany „atakom hybrydowym” i „próbom destabilizacji” ze strony Rosji. Scholz i Iohannis wielokrotnie podkreślali, że Zachód będzie wspierać Mołdawię ekonomicznie Scholz był w Bukareszcie z krótką wizytą w poniedziałek.
Firma obronna tworzy centrum konserwacji
Grupa zbrojeniowa Rheinmetall tworzy w Rumunii centrum obsługi i logistyki dla czołgów, haubic i pojazdów wojskowych, które zostały dostarczone na Ukrainę z Zachodu w celu jej obrony. Oczekuje się, że stacja benzynowa Satu Mare, w pobliżu granicy rumuńsko-ukraińskiej, rozpocznie działalność w kwietniu, powiedział rzecznik firmy. Według Rheinmetall centrum serwisowe będzie odgrywać kluczową rolę w utrzymaniu gotowości operacyjnej zachodnich systemów bojowych używanych na Ukrainie i zapewnieniu ich wsparcia logistycznego. Mogły być obsługiwane czołgi podstawowe, takie jak Leopard 2 i brytyjski Challenger, ale także haubice samobieżne, transportery opancerzone, transportery opancerzone czy ciężarówki.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.