Kijów/Paryż (dpa) – Po odbiciu kilku wiosek we wschodniej Ukrainie prezydent Wołodymyr Zełenski mówił o sukcesie wcześniejszych uderzeń ofensywnych przeciwko rosyjskim siłom zbrojnym.
„Dziękuję naszym ludziom za każdą ukraińską flagę, która wraca na należne jej miejsce we wsiach nowo wyzwolonych terenów” – powiedział Zełenski w swoim przesłaniu wideo. „Walki są trudne, ale robimy postępy i to jest ważne”. Rano doszło jednak do nowych ataków na Ukrainę – według władz w południowo-wschodnim mieście Krzywy Róg kilka osób zginęło, gdy rakieta uderzyła w budynek mieszkalny.
Ukraińskie siły zbrojne od wielu dni donoszą o wyzwoleniu coraz większej liczby wsi, zwłaszcza w zaanektowanym przez Rosję obwodzie donieckim. Do tej pory wyzwolono siedem miast, a 90 kilometrów kwadratowych wróciło pod kontrolę Ukrainy – powiedziała w Kijowie wiceminister obrony Hanna Maljar.
„Straty wroga są dokładnie tym, czego potrzebujemy” – powiedział Zełenski po spotkaniu z generałami na temat sytuacji na froncie. Szczególnie wokół miasta Bachmut, które pod koniec maja zostało uznane za okupowane przez Rosję, rozszerza się ukraińska kontrola. Spotkanie z dowództwem wojsk dotyczyło sukcesów militarnych, ale także tego, gdzie potrzebne są posiłki na froncie, aby przebić się przez rosyjską obronę.
Zełenskij: „Utrzymanie i wzmocnienie naszej dominacji operacyjnej”
Zełenski wspomniał też, że warunki do prowadzenia działań bojowych są obecnie niekorzystne ze względu na pogodę. Deszcz zmiękcza ziemię i sprawia, że teren jest mniej odpowiedni dla ciężkiego sprzętu wojskowego. „Siła naszych bojowników wciąż przynosi owoce” – powiedział prezydent.
Selenskyj szczególnie chwalił też fakt, że brano do niewoli rosyjskich jeńców wojennych. Pomaga to zgromadzić więcej waluty do wymiany na własnych żołnierzy z rosyjskiej niewoli.
Z dowódcami wojskowymi dyskutowano również o środkach stabilizacji sytuacji na terenach wyzwolonych. Trwają prace nad dostarczeniem tam niezbędnej broni i amunicji. „Utrzymamy i wzmocnimy naszą dominację operacyjną” – powiedział Zełenskij. „Wierzymy w zwycięstwo, ono nadejdzie”.
Ukraina od ponad 15 miesięcy broni się przed rosyjską agresją. Pomaga w tym broń i amunicja z krajów zachodnich. Rosja bagatelizowała ostatnio sukcesy ukraińskiej kontrofensywy, nazywając je nieistotnymi. Mimo to Moskwa wyznaczyła podbój całego obwodu donieckiego jako cel wojenny. Ten projekt był bardziej odległy.
Zginął w trafieniu rakiety w dom
Według oficjalnych informacji, pięciopiętrowy budynek mieszkalny w południowo-wschodnim mieście Krzywy Róg został trafiony w nowych rosyjskich atakach na Ukrainę. Zginęło co najmniej sześć osób – poinformował szef lokalnej administracji wojskowej Olexander Wilkul we wtorek w Telegramie. W gruzach trwają poszukiwania pochowanych mieszkańców. Według wojskowego gubernatora obwodu dniepropietrowskiego Serhija Łysaka rannych zostało co najmniej 25 osób.
Krzywym Rogiem, miejscem narodzin prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, wstrząsnął „masowy atak rakietowy”, napisał Łyssak. Trzem pociskom manewrującym udało się odepchnąć obronę powietrzną, ale inne trafiły w obiekty cywilne.
Rozmowy o gwarancjach bezpieczeństwa dla Kijowa
Tymczasem Ukraina nadal ma nadzieję na konkretne perspektywy zapewnienia sobie bezpieczeństwa po długo oczekiwanym zakończeniu rosyjskiej wojny napastniczej. Niemcy, Francja i Polska rozmawiały o tych długoterminowych gwarancjach bezpieczeństwa w poniedziałek wieczorem w Paryżu. Kanclerz Olaf Scholz spotkał się tam z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i prezydentem Polski Andrzejem Dudą.
Przed wspólnymi obradami Duda zaapelował: „Ukraina czeka na wyraźny sygnał w sprawie jasnej perspektywy członkostwa w NATO”. Takie są oczekiwania ukraińskich przywódców i żołnierzy, którzy bronią swojego kraju. Ma nadzieję, że kolejny szczyt NATO 11 i 12 lipca na Litwie przyniesie tak długo oczekiwane przez Ukrainę „światełko w tunelu”.
Scholz powiedział, że obecnie główne wysiłki mają na celu wsparcie Ukrainy w jej obronie przed Rosją. „Będziemy to robić tak długo, jak będzie to konieczne, jesteśmy na to przygotowani”. Mimo wszystko intensywna debata na temat gwarancji bezpieczeństwa ma sens – powiedział polityk SPD. Macron był też bardziej powściągliwy niż Duda. Chcą mówić o „wsparciu NATO dla Ukrainy, nadaniu jej wszystkich perspektyw, do których ma prawo” – zadeklarował prezydent Francji. Ma nadzieję, że kolejny szczyt NATO wskaże drogę i wypracuje jasną wizję przyszłości zbiorowego bezpieczeństwa.
Podczas wyborów w Wilnie, stolicy Litwy, Ukraina chce uzyskać konkretną perspektywę przyjęcia do sojuszu obronnego. Jednak ważni sojusznicy zwalniają. W prawdopodobnie długim okresie przejściowym trwają dyskusje nad przekształceniem obecnej Komisji NATO-Ukraina w nową Radę NATO-Ukraina. Takie wspólne forum konsultacyjne byłoby ważnym krokiem w kierunku możliwości równorzędnej dyskusji z Ukrainą o istotnych kwestiach bezpieczeństwa.
Macron powiedział też, że ukraińska kontrofensywa, która rozpoczęła się kilka dni temu, ma potrwać kilka miesięcy. Francja rozszerzyła ostatnio dostawy broni i amunicji i nadal dostarcza. „Jest taka kontrofensywa. Chcemy, aby zakończyła się jak największym sukcesem, aby następnie rozpocząć fazę negocjacji na dobrych warunkach” – zadeklarował Emmanuel Macron. Rosyjska wojna agresywna jest już dla Rosji strategiczną i geopolityczną porażką.
Co jest dziś ważne
W Kijowie spodziewany jest szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi. Chce wyjaśnić otwarte kwestie dotyczące dostaw wody chłodzącej do ukraińskiej elektrowni jądrowej w Zaporożu, którą kontrolują rosyjscy okupanci. Zniszczenie tamy Kachowka we wtorek tydzień temu spowodowało spadek poziomu wody w zbiorniku Dniepru, który służy do chłodzenia elektrowni atomowej.
Istnieje obawa, że w pewnym momencie nie będzie już można pompować świeżej wody do chłodzenia zdemontowanych reaktorów i odpadów nuklearnych. Elektrownia jądrowa byłaby wtedy uzależniona od stawów chłodzących, które według MAEA wystarczyłyby na kilka miesięcy. Jednak biorąc pod uwagę przebieg wojny, eksperci MAEA i innych organizacji są zaniepokojeni bezpieczeństwem i trwałością tego tymczasowego rozwiązania.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.