Chiński dyplomata przybywa do Europy. Czy w 442. dniu wojny ukraińskiej jest nadzieja na polityczne rozwiązanie? Selenskyj chce pojechać do Rzymu – i może do Niemiec. Podgląd.
Kijów/Moskwa/Pekin (dpa) – Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie Chiny wysyłają do Kijowa wysokiego rangą dyplomatę na rozmowy. MSZ Pekinu poinformowało, że specjalny wysłannik Li Hui do spraw eurazjatyckich odwiedzi Ukrainę, Polskę, Niemcy, Francję i Rosję od poniedziałku w celu omówienia politycznego rozwiązania konfliktu.
Wizyta chińskiego urzędnika w odpowiednich krajach pokazuje zaangażowanie Chin w promowanie pokoju i rozmów, powiedział rzecznik ministerstwa. Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. Pekin wielokrotnie podkreślał swoje zaangażowanie w negocjacje. Jednak Chiny popierają prezydenta Rosji Władimira Putina, wywołując powszechną międzynarodową krytykę chińskich przywódców. Podczas gdy prezydent Xi Jinping kilkakrotnie rozmawiał z Putinem, do tej pory odbył się tylko jeden telefon z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Zełenski jedzie w sobotę do Rzymu
Sam Selenskyj ponownie uda się w ten weekend do Europy Zachodniej. Prezydent Sergio Mattarella przyjmie go w sobotę w Rzymie, co potwierdził pałac prezydencki. To pierwsza wizyta Zełenskiego w Rzymie od początku wojny. Zełenski ma się też spotkać z premier Giorgią Meloni i papieżem Franciszkiem. Skrajnie prawicowy polityk konsekwentnie opowiada się za Ukrainą od czasu objęcia urzędu jesienią 2022 roku.
Selenskyj może pojechać do Niemiec w ten weekend. Ale to jeszcze nie jest potwierdzone. W niedzielę w Akwizgranie odbierze w imieniu narodu ukraińskiego Nagrodę Karola Wielkiego. To, że przyjedzie osobiście, jest tak samo oczywiste, jak poprzednia wizyta kanclerza federalnego Olafa Scholza i prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera w Berlinie.
Szef Wagnera zaprasza rosyjskiego ministra obrony do Bachmuta
W bitwie o miasto Bachmut we wschodniej Ukrainie dowódca sił najemnych Wagnera Jewgienij Prigożyn zaprosił tymczasem rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu do oceny sytuacji. „Biorąc pod uwagę trudną sytuację operacyjną i wieloletnie doświadczenie bojowe, proszę, abyście przybyli do Bachmutu, znajdującego się pod kontrolą rosyjskich jednostek wojskowych, i sami ocenili sytuację” – napisał Prigożyn w liście otwartym. Relacje między Prigożynem i Szojgu są uważane za napięte. Przywódca najemników wielokrotnie publicznie skarżył się na to, co uważa za brak wsparcia ze strony Ministerstwa Obrony.
Ukraina mówi o zdobyciu ziemi
Ministerstwo Obrony w Kijowie i Zełenskim potwierdziło zdobycie terytorium armii pod Bachmutem. „Słyszeliśmy raport generała (Oleksandra) Syrskiego, którego jednostki powstrzymały wroga przytłaczającymi siłami, a nawet odepchnęły go w niektórych sektorach” – powiedział Zełenski po spotkaniu sztabowym. Sytuacja jest również pod kontrolą na innych odcinkach frontu. Ponadto omówiono stan nowych brygad pod kątem ich wyposażenia w technologię i amunicję.
Ukraińskie jednostki posunęły się dobre dwa kilometry w pobliżu miasta Bachmut, o które toczy się spór od miesięcy. Rosyjscy reporterzy wojenni pisali wcześniej o zbliżającym się rosyjskim okrążeniu wokół Bachmuta. Bachmut liczył ponad 70 000 mieszkańców. Miasto jest w 95% pod kontrolą Rosji i jest obecnie prawie całkowicie zniszczone.
EBU: Brak wiadomości wideo Zełenskiego na finale Eurowizji
Aby zachować zasady i nie upolityczniać Konkursu Piosenki Eurowizji (ESC), według organizatorów nie będzie powitania od prezydenta Selenskyja. Głowa państwa chciałaby zwrócić się do widzów z wiadomością wideo podczas sobotniego finału ESC w Liverpoolu. Jednak Europejska Unia Nadawców (EBU) sprzeciwiła się temu. W Kijowie rzecznik Zełenskiego na Facebooku zaprzeczył, jakoby biuro prezydenta zwróciło się do EBU z taką prośbą.
© dpa-infocom, dpa:230512-99-658008/5
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.