kijów (dpa) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski liczy na wsparcie Banku Światowego w odbudowie kraju zniszczonego wojną z rosyjską agresją. Obiecujące nowe programy były omawiane na spotkaniu z przedstawicielami banku rozwoju, powiedział wczoraj Zełenski w swoim przesłaniu wideo, które było nadawane każdego wieczoru w Kijowie. „Oczywiście skupiliśmy się na odbudowie – i na wszystkim, co trzeba zrobić w wielu ukraińskich miastach i wsiach, które ucierpiały w wyniku ataków terrorystycznych okupantów” – powiedział.
„Domy, infrastruktura społeczna, ekonomiczna podstawa życia – to wszystko trzeba odbudować” – powiedział Zełenskij. Jednocześnie ponownie potępił poważne zniszczenia spowodowane rosyjskimi atakami. W filmie Zełenski docenił też walkę obrońców Ukrainy o kraj i pochwalił fakt, że wielu młodych ludzi robi karierę oficerską.
Tylko w pierwszym roku wojna na Ukrainie spowodowała szkody w wysokości co najmniej 135 miliardów dolarów amerykańskich (około 125 miliardów euro). Wynika to ze wspólnego raportu ukraińskiego rządu, Banku Światowego i Komisji Europejskiej. Straty finansowe spowodowane wojną w tym okresie szacuje się na 290 miliardów dolarów amerykańskich (około 269 miliardów euro). Koszt odbudowy i odbudowy Ukrainy oszacowano na co najmniej 411 mld USD na dzień 24 lutego 2023 r.
MiG-29: Rosja oskarża Słowację o zerwanie kontraktu
Rosja oskarżyła Słowację o zerwanie kontraktu na dostawę radzieckich myśliwców MiG-29 na Ukrainę. Zgodnie z umową zawartą w 1997 roku, bez zgody Rosji nie wolno przekazywać maszyn innemu państwu – poinformowała wczoraj w Moskwie Federalna Służba Współpracy Wojskowo-Technicznej. Umowa była dostępna na stronie internetowej rosyjskiego MSZ. Moskwa mówiła o „nieprzyjaznym akcie” i naruszeniu międzynarodowych zobowiązań Słowacji.
Dotychczas słowacka polityka nie ustosunkowała się publicznie do rosyjskich zarzutów, podnoszonych wcześniej przez ambasadę Moskwy w Bratysławie. Państwo UE dostarczyło w czwartek Ukrainie cztery samoloty. Dziewięć kolejnych ma zostać przekazanych Ukrainie „w najbliższych tygodniach”, jak poinformowało niemieckie ministerstwo obrony. Z łącznie 13 maszyn 3 nie działają i dlatego są przeznaczone wyłącznie do kanibalizmu na części zamienne.
Większość samolotów została przekazana Czechosłowacji przez Związek Radziecki pod koniec lat 80. Po upadku kraju Czechy i Słowacja dzieliły samoloty. Jeszcze w latach 90. Słowacja otrzymała z Rosji jeszcze kilka samolotów. Kreml niedawno powiedział, że Ukraina staje się przestarzałą i bezużyteczną technologią dzięki samolotom ze Słowacji i Polski.
Co jest dziś ważne
We wschodniej Ukrainie najbardziej krwawe walki toczą się w strategicznie ważnym mieście Bachmut w obwodzie donieckim. Kosztowne bitwy między oddziałami Rosyjskiej Prywatnej Armii Wagnera a Siłami Zbrojnymi Ukrainy wciąż się nie zakończyły.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.