Stan: 15.03.2022 19:48
W miarę nasilania się walk na Ukrainie przywódcy Polski, Czech i Słowenii przyjechali do Kijowa pociągiem. Powiedział, że chcieli przedstawić krajowi szerokie spektrum wsparcia.
Do Kijowa przybyli premierzy Polski, Czech i Słowenii. Planowane są tam rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Schmyhalem.
Premier Polski Mateusz Morawiecki umieścił na Twitterze zdjęcia, na których przedstawia go wraz z jego zastępcą Jarosławem Kaczyńskim, a także premierem Czech Petrem Fialą i jego odpowiednikiem Słowenii Janezem Jansą przy stole z mapą Ukrainy. Przyjechali pociągiem.
Trzech szefów rządów wysyła wyrazy solidarności na Ukrainę
Mareike Aden, WDR, tematy codzienne 22:30, 16 marca 2022
„Tu, w rozdartym wojną Kijowie, tworzy się historia” – pisał Morawiecki. UE wspiera Ukrainę, która może liczyć na pomoc przyjaciół. „Przywieźliśmy dziś tę wiadomość do Kijowa”.
„Celem wizyty jest wyrażenie jednoznacznego poparcia Unii Europejskiej dla Ukrainy, jej wolności i niepodległości” – napisał na Twitterze premier Czech Fiala. Fiala podkreśliła, że podczas wyjazdu zostanie przedstawiony szeroki pakiet wsparcia dla Ukrainy i jej obywateli.
Claudia Major, Stiftung Wissenschaft und Politik, o symbolicznej sile podróży do Kijowa
tematy dnia 22.30, 16.03.2022
Skoordynowana wizyta z UE i ONZ
Decyzja o takiej wizycie została już podjęta na piątkowym szczycie szefów państw i rządów UE w Wersalu we Francji, a warszawski rząd przygotował ją w ścisłej tajemnicy. Wizyta była koordynowana z przewodniczącym Rady UE Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Społeczność międzynarodowa została poinformowana o tej wizycie za pośrednictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Według rzecznika polskiego rządu Pjotra Müllera, z działań są też świadomi sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz rząd USA. Müller dodał: „Delegacja de facto reprezentuje Unię Europejską, Radę Europejską”. W kręgach unijnych mówiono, że nie ma oficjalnego mandatu dla Rady Europejskiej, ponieważ nie podjęło żadnej formalnej decyzji 27 krajów UE.
Focus ARD: wojna z Ukrainą
Gorący punkt, 15.03.2022
„Decyzja indywidualna”
Zapytany, dlaczego przywódcy UE nie wybierają się do Kijowa, Müller odpowiedział: „To trudne pytanie, ale to kwestia indywidualnych decyzji każdego wysokiego rangą europejskiego polityka”. Urzędnik UE powiedział, że Michel wyraził obawy dotyczące bezpieczeństwa w związku z taką podróżą.
Müller powiedział, że eksperci dokładnie przeanalizowali sytuację w zakresie bezpieczeństwa i doszli do wniosku, że „ta wizyta po prostu musi się odbyć”.
Kanclerz Olaf Scholz powiedział o akcji, że ważne jest okazanie solidarności na różne sposoby. Każdy pomógłby na różne sposoby. „I to dobrze” – powiedział Scholz. Społeczność międzynarodowa realizuje jasną strategię polityczną, aby pomóc Ukrainie. Dobrze jest rozmawiać z Zełenskim – ale „oczywiście” także z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, aby poprosić o zawieszenie broni.
Po ponad dwóch tygodniach wojny Kijów jest prawie całkowicie otoczony przez wojska rosyjskie. Wczesnym rankiem stolicą Ukrainy wstrząsnęła seria silnych eksplozji. Burmistrz Witalij Kliczko wprowadził 35-godzinną godzinę policyjną od wtorkowego wieczoru.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.