Dzień 328 od początku wojny: Prezydent Ukrainy czeka na kluczowe decyzje aliantów na zbliżającym się spotkaniu w Ramstein. Wszystkie informacje na blogu aktualności.
Najważniejsze rzeczy w skrócie
Ukraina: wiele miast na północnym wschodzie i południu pod ostrzałem
2h05: Według sztabu generalnego armii ukraińskiej około 25 miast i wsi wokół Bachmuta i Awdjiwki w rejonie Donbasu jest ostrzeliwanych przez rosyjską artylerię. Ponadto Rosja nadal bombardowała ponad 30 osad w północno-wschodnich regionach Charkowa i Sumy w pobliżu rosyjskiej granicy. Kilka południowych miast, w tym stolica regionu Chersoniu, zostało również zaatakowanych przez moździerz i ostrzał artyleryjski.
Ukraina: Rosjanie mają niewiele pocisków balistycznych
12:30: Według Sił Powietrznych Ukrainy schemat rosyjskich ataków pokazuje, że Moskwa ma tylko niewielki zapas pocisków balistycznych. Rosja coraz częściej wykorzystuje przeciwlotnicze systemy rakietowe S-300 i S-400 do przeprowadzania ataków na cele naziemne – powiedział rzecznik ukraińskich sił powietrznych, powołując się na doniesienia krajowego wywiadu. Rosji kończy się amunicja do rakiet Iskander.
Zełenski naciska na sojuszników, by dostarczali broń
12:01: Według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ostatni rosyjski atak na miasto Dniepr uwydatnia potrzebę lepiej skoordynowanych i szybszych decyzji w sprawie dostaw broni.
Ukraina oczekuje od swoich partnerów ważnych decyzji na spotkaniu w Ramstein, powiedział prezydent w swoim wieczornym wystąpieniu wideo. Państwa wspierające Ukrainę w wojnie z Rosją spotkają się w piątek w amerykańskiej bazie lotniczej w Nadrenii-Palatynacie.
„To, co wydarzyło się nad Dnieprem, fakt, że Rosja przygotowuje nowe próby przejęcia inicjatywy w wojnie, fakt, że charakter działań wojennych na froncie wymaga nowych decyzji w sprawie dostaw broni – to tylko podkreśla, jak ważna jest koordynacja wszelkie koalicyjne wysiłki w obronie Ukrainy i wolności oraz przyspieszenie podejmowania decyzji.
Sekretarz generalny ONZ potępia atak na Dniepr
20:04: Sekretarz generalny ONZ António Guterres potępił śmiertelny atak na budynek mieszkalny we wschodnim mieście Dniepr na Ukrainie. Guterres powiedział, że to „kolejny przykład rzekomego naruszenia stanu wojennego” – powiedziała w poniedziałek jego rzeczniczka Stephanie Tremblay. Dodała, że atak na budynek mieszkalny w Dnieprze w sobotnią noc był jednym z najbardziej krwawych ataków na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji.
Koordynatorka ONZ ds. Ukrainy Denise Brown wezwała do „dochodzenia w sprawie rzekomych zbrodni wojennych i ścigania podejrzanych”, powiedział Tremblay. Do tej pory w Dnieprze odnotowano 40 zabitych i 75 rannych. Według Tremblaya liczba ta prawdopodobnie wzrośnie podczas prac ratowniczych.
Wielka Brytania i Polska domagają się dostawy Leopardów
18:40: Wielka Brytania wzywa Niemcy, jako kraj produkcyjny, do zezwolenia na dostawy czołgów Leopard na Ukrainę. „Donoszono, że Polska jest oczywiście chętna do oddania niektórych Leopardów, podobnie jak Finlandia” – powiedział brytyjskiemu sekretarzowi obrony Ben Wallace parlamentowi w Londynie. „Wszystko to zależy obecnie od decyzji rządu federalnego – nie tylko tego, czy Niemcy dostarczą własne czołgi Leopard, ale także czy udzielą pozwolenia innym. Namawiam do tego moich niemieckich kolegów”.
Finlandia i Polska są gotowe do udziału w dostawach Leoparda na Ukrainę. Jednak polegasz na aprobacie kraju producenta, Niemiec. Kanclerz Olaf Scholz sprzeciwił się ostatnio apelom o szybkie decyzje w sprawie dostaw Leoparda. Nie zgadza się również, by Niemcy szły same. Wallace mówi: „Wiem, że w niemieckiej polityce były obawy, że nie chcą iść sami. Cóż, nie są sami”.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.