Wojsko, klimat i odszkodowania: Niemcy i Polska chcą ściślej współpracować

Niemcy i Polska zgodziły się na jeszcze bliższą współpracę w obliczu zagrożenia, jakie stanowi agresywna wojna Rosji na Ukrainie. Ogłosili to kanclerz Olaf Scholz (SPD) i polski premier Donald Tusk po zakończeniu pierwszych od sześciu lat niemiecko-polskich konsultacji rządowych.

„Możemy jedynie stawić czoła globalnym wyzwaniom naszych czasów i wspólnie bronić bezpieczeństwa Europy” – powiedział we wtorek w Warszawie Scholz. Niemcy i Polska są już „dobrymi sąsiadami, bliskimi partnerami i niezawodnymi przyjaciółmi”, ale chcą „stworzyć nową dynamikę” poprzez rozszerzenie współpracy w wielu obszarach, powiedział Scholz.

Uzgodniony w tym celu plan działania koncentruje się na współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa i obrony i obejmuje takie obszary, jak ochrona granic i walka z nielegalną imigracją, ochrona klimatu, energia, transport i sztuczna inteligencja.

Plan działania nazywa Rosję największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa

40-stronicowy dokument opisuje Rosję jako „najbardziej bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego”. Agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie przypomniała krajom UE „w najbardziej brutalny sposób, jaki można sobie wyobrazić”, jak ważne jest zapewnienie pokoju w Europie i „że Europa musi być w stanie się obronić”.

Niemcy i Polska chcą zatem nie tylko ściślej współpracować w ramach NATO, ale także poszerzać współpracę między swoimi armiami, a także w zakresie zakupu i konserwacji broni, takiej jak czołg Leopard. Polska planuje także udział w koordynowanej przez Niemcy inicjatywie „Europejska Tarcza Nieba” na rzecz europejskiej obrony powietrznej.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *