Wybory europejskie 2024: najważniejsze informacje o wyborach, partiach i Parlamencie Europejskim

Obecnie w Parlamencie Europejskim działa siedem grup politycznych. Największą siłą jest EPP ze 177 mandatami, w której reprezentowani są także członkowie CDU i CSU. Socjaldemokraci mają 143 deputowanych, Liberałowie 101, Zieloni 72. Za nimi plasują się frakcje sceptyczne wobec UE, EKR (66 mandatów) i ID (60). W skład EKR wchodzi polski PiS; Do ID zaliczają się m.in. AfD i Francuski Rajd Narodowy. Partia Lewicy liczy 37 członków. Nie zarejestrowanych jest 49 posłów.

Stan na 10 października 2023 r., źródło: Parlament Europejski

W ostatniej kadencji wyborczej Unia zapewniła największą liczbę niemieckich posłów do Parlamentu Europejskiego. CDU liczyła w Parlamencie Europejskim 24 deputowanych, CSU 6. Zieloni mieli w Parlamencie Europejskim 21 niemieckich deputowanych, SPD 16. Za nimi plasowała się AfD (9) oraz Lewica i FDP po pięciu członków . Wolni wyborcy mają dwa mandaty.

Wobec braku klauzuli progowej kilka partii niemieckich było reprezentowanych w Brukseli, po jednym deputowanym każda. Do tej pory były to: Volt, Piraci, Ekologiczna Partia Demokratyczna, Sojusz Niemcy i Partia. Było też dwóch kandydatów niezależnych, w tym były lider AfD Jörg Meuthen.

Wyborcami są wszyscy obywatele Niemiec, a także wszyscy obywatele innych państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy mieszkają w Niemczech i którzy – co jest nowością – ukończyli co najmniej 16 lat. Wiek uprawniający do głosowania został obniżony z 18 do 16 lat. Jednocześnie możesz głosować tylko w jednym kraju.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *