Włochy: wyraźne zwycięstwo neofaszystów
Prawicowa premier Włoch Giorgia Meloni i jej partia Fratelli d’Italia zdecydowanie wygrały wybory europejskie. Według wstępnych prognoz partia rządząca uzyskała 28,9 proc., zdobywając ponad 20 punktów w porównaniu z wyborami europejskimi w 2019 r. Według wstępnych danych do parlamentu wchodzi lewicowy sojusz wokół socjaldemokratycznej partii PD pod przewodnictwem liderki opozycji Elly Schlein. drugie miejsce z 24,5 proc. Trzecie miejsce zajmuje lewicowo-populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd z około 11 procentami. Młodszy partner Meloniego, prawicowa Liga Nacjonalistyczna Matteo Salviniego, dosłownie upadł. Ma teraz 9,1% głosów. Najwyraźniej został nawet nieznacznie wyprzedzony przez Forza Italia, również z prawej strony.
Hiszpania: konserwatyści na czele
W Hiszpanii największą siłą stała się konserwatywna Partia Ludowa PP, zdobywając 34,2% głosów. Drugie miejsce z wynikiem 30,2 proc. zajęli Socjaldemokraci premiera Pedro Sancheza. Oznacza to, że PP będzie mieć teraz 22 z 61 hiszpańskich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim, o dziewięciu więcej niż dotychczas. Partia Socjalistyczna traci mandat i zyskuje 20 mandatów. Skrajnie prawicowa partia Vox wysyła do Brukseli sześciu posłów. Nowa skrajnie prawicowa grupa kierowana przez wpływowego natychmiast zdobyła trzy mandaty. Frekwencja wyniosła 49,7 procent, co jest najniższym wynikiem w historii.
Portugalia: socjaliści tuż przed nami
W Portugalii po podliczeniu prawie wszystkich głosów prowadzi opozycja socjalistyczna. Po zliczeniu prawie wszystkich głosów osiągnęły one 32,1 proc., jak podała komisja wyborcza w niedzielny wieczór. Sojusz Demokratyczny (DA), konserwatywny sojusz rządzący, otrzymał 31,3 proc. Założona w 2019 r. prawicowo-populistyczna partia Czega, która po raz pierwszy wzięła udział w wyborach europejskich, uzyskała 9,8 proc.
Grecja: zwycięstwo konserwatystów
Według wstępnych wyników, partia konserwatywna premiera Kyriakosa Mitsotakisa stała się najsilniejszą siłą w wyborach europejskich w Grecji z 28,3 proc. Lewicowa partia Syriza miała 14,9 proc. Na drugim miejscu plasuje się socjalistyczna partia Pasok z wynikiem 12,8 proc.
Estonia: konserwatyści zdobywają mandat
W Estonii dwa mandaty zdobyła konserwatywna partia Isamaa, zdobywając 21,5 proc. głosów, o jeden więcej niż w poprzednich wyborach europejskich w 2019 r., natomiast liberalna gospodarczo partia reform premier Kaji Kallas (ER) zdobyła 17,9 proc. głosów, czyli jedno miejsce w Parlamencie Europejskim. Socjaldemokratyczna partia SDE uzyskała 19,3 proc. głosów.
Łotwa: przodują partie konserwatywne
Na Łotwie prowadzi rządząca liberalno-konserwatywna partia Jauna Vienotiba (JV) premier Eviki Siliny, zdobywając 25,1% głosów. JV zdobyło dwa mandaty, podobnie jak konserwatywny Sojusz Narodowy (NA) z 22,1% głosów.
Litwa: Chrześcijańscy Demokraci na czele
Na Litwie Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) premier Ingridy Simonyte wyprzedzają opozycyjną Socjaldemokratów LSDP (18 proc.) z 21,3 proc. głosów.
Finlandia: wyszła z wyraźnym plusem
W Finlandii lewica poprawiła swój udział w głosach w wyborach europejskich o dobre dziesięć punktów procentowych w porównaniu z 2019 rokiem. Jak podaje fińska telewizja Yle, lewica stała się drugą partią za konserwatystami z 17 proc. Największą siłą pozostała konserwatywna partia koalicyjna premiera Petteriego Orpo, z około 24% głosów. Według wstępnych obliczeń prawicowi populiści spadli na szóste miejsce za Zielonymi z 7,6 proc.
Szwecja: socjaldemokraci na czele
W Szwecji socjaldemokraci byli wyraźnie najsilniejszą siłą w wyborach europejskich. Partia uzyskała 24,9 proc. głosów. Na drugim miejscu są umiarkowani z 17,5 proc. Trzecie miejsce zajmują Zieloni, przed prawicowymi populistycznymi Szwedzkimi Demokratami.
Irlandia: liczenie głosów trwa
Wybory europejskie odbyły się w Irlandii w piątek, ale do poniedziałkowego popołudnia nadal nie były znane ich wyniki. Liczenie głosów rozpoczęło się w sobotę rano, ale trwa znacznie dłużej niż w innych krajach. Dlaczego tak jest? Z jednej strony niezwykle długie karty do głosowania muszą zostać rozdzielone i zweryfikowane ze względu na to, że w tym samym czasie odbywa się wiele wyborów samorządowych. W okręgu wyborczym North West Midlands liść miał ponad 70 centymetrów długości. Obowiązuje jednak system reprezentacji proporcjonalnej. Pomimo trudnej metody liczenia uprawnionych do głosowania, jest ona prosta i bardzo popularna w Irlandii.
Węgry: straty narodowych konserwatystów
Na Węgrzech prawicowa, populistyczna partia Fidesz premiera Viktora Orbana osiągnęła najgorszy jak dotąd wynik w wyborach europejskich. Po przeliczeniu prawie wszystkich głosów pozostaje najpotężniejszą siłą polityczną w kraju z 44,6 proc. głosów. Według komisji wyborczej partia wysyła do Brukseli jedenastu przedstawicieli, zamiast dotychczas trzynastu.
Sensację wywołał fakt, że nowa partia Szacunek i Wolność (Tisza) przeciwnika Orbana, Petera Magyara, od początku osiągnęła około 30 proc. Partia Magyar Cisa może liczyć na siedem mandatów. Zamierza dołączyć do grupy PPE. Dwa mandaty przyznano sojuszowi partii socjaldemokratycznych, jeden skrajnie prawicowej partii Notre Patrie (Mi Hazank). Węgry obejmą przewodnictwo w Radzie UE na początku lipca.
Rumunia: wzrost popularności skrajnie prawicowej AUR
W Rumunii, według wstępnych wyników, prym wiedzie socjalliberalny sojusz partii PSD (socjaldemokratyczna) i PNL (liberalna): CNR uzyskała łącznie 48,7 proc. głosów. Nowa skrajnie prawicowa partia AUR uzyskała 14,9 proc. głosów.
Chorwacja: konserwatyści przed socjaldemokratami
W Chorwacji wybory europejskie wygrała konserwatywna partia rządząca HDZ (Chorwacka Wspólnota Demokratyczna). Partia premiera Andreja Plenkovicia zdobyła sześć z dwunastu mandatów Chorwacji w Parlamencie Europejskim. Europosłowie HDZ zasiadają w grupie Europejskiej Partii Ludowej (EPP), w skład której wchodzi także CDU/CSU. Opozycyjna Partia Socjaldemokratyczna (SDP) zdobyła cztery mandaty. Dwie partie zdobyły mandat. W Chorwacji w wyborach europejskich wzięło udział zaledwie 21,34 proc. wyborców, czyli mniej niż w jakimkolwiek innym kraju.
Bułgaria: Gerb wygrywa
W Bułgarii, według wstępnych wyników, zwyciężyła konserwatywna partia Gerb byłego premiera Bojko Borysowa, zdobywając 23,1 proc. głosów, co odpowiada pięciu mandatom w Parlamencie Europejskim. Skrajnie prawicowa, prorosyjska Partia Odrodzenia, Partia Demokratyczna (DP) i Partia Mniejszości Tureckiej (DPS) posiadały po 14–15 procent i po trzy mandaty.
Malta: Partia Pracy wygrywa
W najmniejszym kraju UE, na Malcie, rządząca socjaldemokratyczna Partia Pracy została ponownie wybrana na najpotężniejszą siłę pomimo ciężkich porażek w wyborach europejskich. Według wstępnych oficjalnych wyników z poniedziałku, partia premiera Roberta Abeli uzyskała 45,2 proc. głosów, o 9 punktów mniej w porównaniu z wyborami sprzed pięciu lat. Konserwatywna EPP, w skład której wchodzi także była przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, była w stanie osiągnąć 42,8 proc. (2019: 37,9 proc.). Obydwa obozy otrzymają zatem po trzy mandaty w nowym Parlamencie Europejskim. Metsola również ma znów bezpieczne miejsce. Śródziemnomorska wyspa licząca około pół miliona mieszkańców reprezentuje sześciu z 720 członków Parlamentu Europejskiego.
Cypr: dwie osoby o ustalonej pozycji i bloger podróżniczy
Na Cyprze prowadzi konserwatywna partia DISY (Ruch Demokratyczny) z 24,8 proc. głosów. Według wstępnych wyników komunistyczna partia AKEL posiada 21,5 proc. Bloger podróżniczy Fidias Panagiotou jest nowym członkiem Parlamentu Europejskiego i zdobył już około 19 procent głosów. Skrajnie prawicowa partia ELAM (Narodowy Front Ludowy) po raz pierwszy prawdopodobnie będzie miała jednego z sześciu cypryjskich parlamentarzystów z około 11,2 proc.
Drodzy użytkownicy,
Rozumiemy, że jest to temat wymagający szerokiej dyskusji. Aby nie zakłócać dyskusji w licznych artykułach, a także optymalnie wykorzystać nasze zasoby, prosimy o pozostawienie komentarzy w naszym Artykuł na temat wyników wyborów europejskich pisać. W przypadku wszystkich pozostałych artykułów na temat wyborów europejskich funkcja komentowania pozostaje wyłączona. Dziękujemy bardzo za zrozumienie i liczymy na ożywioną i pełną szacunku dyskusję, Wasza redakcja MDR.DE
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.