Wybory i broń – OŚ DOBRA. ACHGUT.COM

Witajcie, dzisiaj jest poniedziałek 3 kwietnia 2023 i czas na nową poranną sytuację. Krajobraz informacyjny na początku tygodnia zdominowany jest przez wyniki trzech wyborów, po których następują co najmniej dwie zmiany władzy.

Zmiana władzy w Finlandii

W Finlandii socjaldemokraci 37-letniej premier Sanny Marin zdobyli przewagę w niedzielnych wyborach parlamentarnych, ale i tak przegrali wybory. Konserwatywna partia Koalicja Narodowa kierowana przez byłego ministra finansów Petteriego Orpo była najsilniejszą siłą parlamentarną. Partia Finnen, określana w niemieckich mediach jako prawicowo-populistyczna, wyprzedziła także socjaldemokratów. Jednak zbliżająca się zmiana władzy w Helsinkach nie będzie już miała wpływu na decyzję o przystąpieniu do NATO. „Demokracja przemówiła” — skomentował Marin o nadchodzącej zmianie władzy. Socjaldemokraci zdobyli 19,9% głosów (wobec 17,7% w wyborach cztery lata temu), konserwatyści 20,8%, a partia fińska 20,1%. Do zdobycia większości z 200 miejsc w parlamencie potrzeba co najmniej trzech partii. Konserwatyści zdobyli 48 mandatów, Finowie 46, socjaldemokraci 43. Nie jest jasne, do której partii konserwatyści pójdą jako pierwsi. (Źródło: gwiazda)

Nowy prezydent wybrany w Czarnogórze

W Czarnogórze wybory prezydenckie przegrał były prezydent Djukanovic, który przez ponad trzy dekady decydował o polityce kraju. Jego 37-letni zwycięski pretendent, Jakov Milatovic, wygrał dzięki obietnicom antykorupcyjnym. Absolwent Oksfordu przyjechał z Europejskiego Banku Rozwoju (EBOR) do Bukaresztu trzy lata temu jako wolny strzelec w gabinecie ówczesnego premiera Zdravko Krivokapicia. Powiedział, że chce zacieśnić więzi Czarnogóry z UE i sąsiadującą Serbią. (Źródło: FRS)

Kolejny wyścig łeb w łeb w Bułgarii

Wczoraj w Bułgarii wybrano nowy parlament – po raz piąty w ciągu dwóch lat. Jednak wynik ponownie wydaje się bardzo utrudniać utworzenie stabilnego rządu. Według najnowszych prognoz prym wiedzie centroprawicowy sojusz byłego premiera Bojko Borisowa. Jego sojusz GERB-SDS zdobył w niedzielę około 26% głosów. Liberalno-konserwatywny blok wyborczy PP-DB był tuż za nim z ok. 25%. W pierwszych prognozach opartych na sondażach powyborczych kolejność obu sojuszy była odwrócona. Do parlamentu ma wejść także prorosyjska i nacjonalistyczna partia Wasraschdane (Renesans) oraz prorosyjscy socjaliści. Oficjalne wyniki końcowe powinny być znane najpóźniej w czwartek. (Źródło: niemiecka fala)

Kijów zaprzecza rosyjskiemu zwycięstwu w Bachmucie

Wiadomości o wojnie ukraińskiej też brzmią jak próba. Rosja i Ukraina podały w poniedziałek wieczorem różne informacje na temat statusu bitwy o miasto Bachmut na wschodzie Ukrainy. Lider rosyjskiej grupy najemników Wagner Jewgienij Prigożyn poinformował, że jego wojska de facto schwytały Bachmuta „w sensie prawnym”. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprzeczył temu i powiedział w przemówieniu wideo, że sytuacja militarna jest „szczególnie gorąca” i że walki nie ustały w najdłuższej jak dotąd bitwie rosyjskiej inwazji. (Źródło: domyślny)

Rosyjska broń atomowa na polskiej granicy od lipca?

Tymczasem Rosja podtrzymuje zapowiadane stacjonowanie taktycznej broni jądrowej na Białorusi i chce ją rozmieścić na granicy z Polską. Poinformował o tym ambasador Rosji w Mińsku, stolicy Białorusi. Bunkry potrzebne do przechowywania broni powinny zatem zostać ukończone do 1 lipca. (Źródło: RND)

Rozpoczęcie procesu byłego szefa kosowskiego państwa Thaciego za zbrodnie wojenne

Z obecnej wojny przechodzimy do procesu o zbrodnie wojenne, który oczywiście odnosi się do innej wojny, która już miała miejsce. Przed specjalnym trybunałem w Hadze rozpoczyna się dziś proces byłego prezydenta Kosowa Hashima Thaciego. Według doniesień medialnych, oprócz Thaciego zarzuty usłyszało trzech innych byłych dowódców Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK). Byliby oskarżeni o prawie sto morderstw, a także porwania, prześladowania i tortury. W związku z tym tematem, oto film Zabij mnie dzisiaj, jutro jestem chory Zalecana. (Źródło: Deutschlandfunk)

Umowa koalicyjna CDU i SPD w Berlinie jest sfinalizowana

Na koniec spojrzenie na Berlin: nieco ponad trzy tygodnie po rozpoczęciu negocjacji koalicyjnych CDU i SPD zakończyły planowany program rządowy w Berlinie. Po pytaniach merytorycznych obie strony wyjaśniłyby w niedzielę wieczorem prawdopodobnie ważniejszą kwestię podziału departamentów. Według doniesień CDU ma przejąć w Senacie administrację ds. edukacji, finansów, wymiaru sprawiedliwości, środowiska, mobilności i ochrony klimatu oraz kultury. I oczywiście CDU, jako zwycięzca nowych wyborów 12 lutego, zapewniła rządzącego burmistrza Kaia Wegnera. SPD dostałaby w Senacie departamenty spraw wewnętrznych, mieszkaniowo-budowlanych, pracy i spraw socjalnych, gospodarki, zdrowia i nauki. (Źródło: gwiazda)

To, że w berlińskiej polityce landowej coś zostało zrobione na czas, jest niezwykłe. Dlatego wobec braku dobrych wieści zostawimy to jako wniosek. Jak zwykle poranna sesja kończy się życzeniami na dziś.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *