List do ministra Lambrechta
Polska prosi o „poważną” dostawę czołgów
08.01.2022, 11:51 (aktualizacja)
Polska przez media złorzeczyła się wymianie pierścieni i brakowi zbiorników zastępczych. Tony uzgadniające są teraz trafiane na każdą literę. Ale popyt Warszawy pozostaje w zasadzie taki sam.
Polska prosi Niemcy o lepszą ofertę wymiany czołgów pierścieniowych na wsparcie Ukrainy. Minister obrony Mariusz Błaszczak napisał list do swojej niemieckiej koleżanki Christine Lambrecht, który został opublikowany przez warszawski portal Wpolityce. Liczy na „poważną ofertę”, która „w znacznym stopniu przyczyni się do wzmocnienia polskich i regionalnych zdolności obronnych”.
Minister napisał, że Polska przekazała zaatakowanej przez Rosję Ukrainie uzbrojenie o wartości prawie 1,7 mld euro. Obejmowały one czołgi, transportery opancerzone i inną broń ciężką, niektóre z postsowieckich konstrukcji i niektóre z najnowocześniejszych, takie jak haubica Krab. „Dostawy te stworzyły luki w naszych zdolnościach obronnych”.
Polska była niezadowolona z wcześniejszej oferty Berlina na 20 czołgów Leopard 2 z fragmentaryczną dostawą od 2023 roku. Kiedy niezadowolenie stało się publiczne w Warszawie, Lambrecht ponownie wyjaśnił w liście do Błaszczaka, jak małe są niemieckie gospodarstwa. Zasugerowała, że oba kraje powinny wspólnie zamówić nowego Leoparda 2. Polska powinna mieć pierwszeństwo w ekstradycji. „Süddeutsche Zeitung” donosiło o tym liście.
„Chcę podkreślić, że nie oczekujemy niezasłużonych korzyści” – odpowiedział Błaszczak. Są to „wykorzystane zdolności, które są dobrze znane naszemu wojsku i mogą być łatwo i szybko wykorzystane w Siłach Zbrojnych RP”.
Pomysł na wymianę pierścieni pochodzi od posłów na światłach
Wymiana pierścieni przewiduje dostarczanie przez wschodnich partnerów sojuszu na Ukrainę czołgów sowieckich i otrzymywanie w zamian oznaczeń zachodnich m.in. z Niemiec. Jak dotąd jednak nie działało to tak szybko, jak oczekiwano.
Według badań „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS) pomysł wymiany pierścieni z Polską wyszedł od posłów na światłach. Trzech przewodniczących komisji Bundestagu: Marie-Agnes Strack-Zimmermann z FDP, Anton Hofreiter z Zielonych i Michael Roth z SPD przebywało 12 lipca w Warszawie. Tam spotkali się z polskim wiceministrem spraw zagranicznych Szymonem Szynkowskim vel Sękiem.
W tym czasie Polska z własnej inicjatywy zaczęła już dostarczać na Ukrainę setki zmodernizowanych czołgów w stylu sowieckim. Prezydenci zaproponowali, aby Szynkowski vel Sęk poprosił o zastępstwo z Niemiec, o czym dowiedział się FAS. Od tego czasu rząd federalny i Polska spierają się o to, jak dokładnie skonstruować taki swap pierścieniowy.
(Ten artykuł został opublikowany po raz pierwszy w sobotę 30 lipca 2022 r.)
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.