Wywiad | Gesine Schwan o polityce wobec uchodźców z Białorusi: „Mam nadzieję, że następny rząd nie będzie tak ograniczony”.

Wywiad | Gesine Schwan o polityce z uchodźcami z Białorusi

„Mam nadzieję, że następny rząd nie będzie tak ograniczony”.


Zdjęcie: dpa/A. Riedl

Sytuacja wielu uchodźców na granicy polsko-białoruskiej pozostaje napięta. Krytycy postrzegają to jako porażkę polityki niemieckiej i europejskiej. Jednym z nich jest była prezes Viadriny, Gesine Schwan.

Od lata tysiące uchodźców próbuje przedostać się do Unii Europejskiej przez Białoruś. Na początku grudnia policja federalna odnotowała około 11 tys. nielegalnych wjazdów do Niemiec związanych z Białorusią. Wielokrotnie krytykowana jest również sytuacja na zewnętrznej granicy UE w Polsce oraz polityka postępowania z uchodźcami. Polityk SPD i były rektor Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Gesine Schwan opublikowała książkę na ten temat: „Europa zawiodła, humanitarna polityka wobec uchodźców jest możliwa”.

rbb|24: Pani Schwan, kiedy patrzy pani na bieżące wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej, co pani myśli, kiedy to widzi?

Gesine Schwan: Szkoda tego, co widzę na pograniczu polsko-białoruskim – nie tylko ze względu na nieludzkość, jaka się tam dzieje i niemoralny charakter tej sprawy. Ale także, że Unia Europejska pozwala się tak prezentować. Oczywiście wiemy, że Łukaszenka nie ma moralności i wykorzystuje ludzi. Widzieliśmy to. Ale gdyby UE już dawno znalazła politykę wobec uchodźców, która odpowiada jej wartościom, nie byłoby to możliwe. Wstydzę się, że UE raz po raz daje się pokazywać, a potem natychmiast reaguje drutem kolczastym i płotami. Zatem zabezpieczając granice zewnętrzne i nie szukając, jak możemy odpowiedzieć humanitarnie na kwestię migracji i jak nie możemy na nią odpowiedzieć poprzez odstraszanie.

Jak myślisz, co powinno się teraz stać z tymi ludźmi?

Najrozsądniej byłoby sprowadzić je od razu do Europy. Ale to jest mało prawdopodobne i obecny rząd natychmiast wystąpił i powiedział, że to nie wchodzi w rachubę. Myślę, że ci, którzy to mówią, postrzegają siebie jako odważnych i popełnionych przestępców i nie cofną się, gdy zły Łukaszenko zrobi coś takiego. Ale nie rozumieją też, że powinna istnieć potrzeba zmiany na inną politykę.

Jeśli chodzi o przyjmowanie uchodźców, zgodnie z obecnym orzecznictwem rząd krajowy musi na to zezwolić. Jeśli ktoś mówi „nie” w obecnym MSW, to tak jest i należy się tego spodziewać. Bardzo trudno będzie zobaczyć, jak będzie wyglądał następny rząd federalny.

Mam nadzieję, że następny rząd nie będzie tak ciasny, żeby uszło mu na sucho sama koncepcja odstraszania. Ale słyszę, że chcą zezwolić na bardziej legalny dostęp. To oczywiście doskonały i prawdziwy sposób. Ale wątpię, czy samo to wystarczy, aby odpowiedzieć na pytania w Europie. Mam szczerą nadzieję, że nowy rząd znajdzie inne długoterminowe odpowiedzi.

Wymaga to zaangażowania gmin i udziału obywateli. Musimy działać lepiej, bardziej koncepcyjnie i bardziej strategicznie, a przede wszystkim rozpocząć zupełnie inną politykę wobec Afryki. Stało się to coraz bardziej złą polityką ze strony UE, która podporządkowała cały kontynent własnym odstraszającym i izolacjonistycznym interesom – z negatywnymi konsekwencjami dla Afryki i UE. Wszystko to jest bardzo krótkowzroczne i trzeba zrobić duży krok.

Rezerwuj informacje

Gesine Schwan

„Europa zawodzi: humanitarna polityka wobec uchodźców jest możliwa”

Wydawca: ‎ S. FISCHER, I wydanie 2021

144 strony

Cena: 16 euro

Teraz kandydat na kanclerza Olaf Scholz, socjaldemokrata, powiedział na szczycie gospodarczym Süddeutsche Zeitung, że Polacy mają pełne prawo do budowy muru. Oznacza to, że również trzyma się stanowiska, że ​​lepiej na razie zostawić uchodźców na zewnątrz.

Tak, też to słyszałem i nie podobało mi się. Uważam, że Olaf Scholz jest krajowym politykiem i regulatorem w tej dziedzinie i nie reprezentuje tych dalekowzrocznych idei, powiązań z globalnym rozwojem gospodarczym i towarzyszącą mu migracją. Żałuję tego i wciąż staram się pokazać jemu osobiście i jego otoczeniu, że nie jest to wystarczająco dalekowzroczne, ale że musimy patrzeć dalej. Pojawia się odruch stąpania Polakom na palcach w tym, co uważamy za niesprawiedliwą politykę. W obecnej sytuacji na granicy mówimy, że postępujesz słusznie.

Dziękuję za wywiad!

Wywiad dla Antenne Brandenburg przeprowadził Stefan Kunze.

Tekst jest wersją skróconą i zredagowaną.

Transmisja: Antena Brandenburg, 6 grudnia 2021, godz.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *