Wywłaszczenie spółek zależnych Rosniefti: Polska najwyraźniej domaga się nacjonalizacji PCK

Wywłaszczenie spółek zależnych Rosniefti
Polska najwyraźniej domaga się nacjonalizacji CPK

W przyszłości rafineria w Schwedt będzie odbierać dostawy ropy przez polski port w Gdańsku. Warszawa jednak jest temu przeciwna, dopóki fabryka pozostaje w rękach rosyjskiego koncernu. Do marca prace nadal znajdują się pod niemieckim nadzorem. Ale to nie wystarcza Polsce.

Według raportu w rządzie federalnym trwają przygotowania do wywłaszczenia niemieckiej filii rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft’. W ten sposób rząd federalny spełni żądania rządu polskiego, który według „Handelsblatt” zażądał wywłaszczenia Rosnieftu Niemcy jako warunku dostaw ropy z Polski do rafinerii PCK w Schwedt w Brandenburgii. Większościowym udziałowcem PCK jest Rosneft Germany. Rzeczniczka Ministerstwa Gospodarki odmówiła komentarza w sprawie raportu „Handelsblatt”.

Dotychczas PCK zaopatrywana była głównie w ropę rosyjską. Od stycznia niemiecki rząd zablokuje dostawy ropy z Rosji, więc rafineria PCK będzie potrzebowała ropy z Polski od stycznia. Jednak polski rząd domaga się wywłaszczenia Rosniefti Niemcy, informuje „Handelsblatt”, powołując się na polskie i niemieckie kręgi rządowe.

Strona polska po raz ostatni wyjaśniła tę kwestię podczas czwartkowego wywiadu w Berlinie. Rzeczniczka Federalnego Ministerstwa Gospodarki powiedziała: „Obecnie oceniamy rozmowy w ramach rządu federalnego i obecnie oczekujemy decyzji do końca tygodnia”.

Orlen przejmie akcje Shella

Zdaniem „Handelsblatt” Polsce nie wystarczy, że we wrześniu rząd federalny powierzy Rosnieftowi Niemcy pod powiernictwo. Administracja trustu wygasa w marcu. Zdaniem przedstawicieli rządu możliwe jest, że Polska będzie przyjmować dostawy przez Gdańsk od stycznia, a wywłaszczenie Rosnieftu Niemcy nastąpi po marcu – podaje gazeta.

Rafineria PCK jest największym dostawcą produktów ropopochodnych, takich jak benzyna i olej napędowy, w regionie Berlin-Brandenburgia. Dostawy ropy do PCK przez Rostock planowane są od stycznia. Nie zastąpiłyby one całkowicie rosyjskich dostaw ropy. Dlatego zdaniem negocjujących potrzebne są nowe dostawy przez polski port w Gdańsku – informuje „Handelsblatt”. Kontekstem jest bojkot rosyjskich dostaw, o którym zadecydowano w UE w związku z rosyjską wojną z Ukrainą.

Według informacji „Handelsblatt” Polska wyraziła zainteresowanie wejściem do PCK za pośrednictwem polskiego koncernu naftowego Orlen. W związku z tym trwają rozmowy o przejęciu przez Orlen 37,5% udziałów Shella. Brytyjska grupa od dawna chciała się go pozbyć, ale Rosnieft’ Germany do tej pory miała prawo pierwokupu. Według gazety, zdaniem Shella, termin ten wygasł. Według „Handelsblatt” w rozmowie byli również obecni przedstawiciele Orlenu. Polskie kręgi negocjacyjne uważają wywłaszczenie za konieczne nawet w przypadku przejęcia udziałów Shella przez Orlen.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *