Wzmocnienie wschodniej flanki NATO
Bundeswehr od poniedziałku przenosi system Patriot do Polski
20.01.2023 17:06
System rakiet przeciwlotniczych Patriot jest używany w Niemczech od 1989 roku. Berlin zgadza się na dostawy broni obronnej Ukrainie i Polsce. Za kilka dni żołnierze niemieccy zaczną kłaść dwa okazy.
Bundeswehra rozpocznie przemieszczanie pierwszych dwóch z trzech obiecanych dywizjonów rakiet przeciwlotniczych Patriot z Niemiec do Polski w poniedziałek. Celem Bundeswehry jest pomoc w ochronie polskiej przestrzeni powietrznej i wzmacnianie wschodniej flanki NATO. Tarło rozpoczyna się w Gnoien (powiat Rostock).
Systemy przeciwlotnicze mają zostać przeniesione na pozycje operacyjne w pobliżu miasta Zamość w południowo-wschodniej Polsce. Stamtąd jest około 60 kilometrów do granicy z Ukrainą i 110 kilometrów do ukraińskiego Lwowa (Lemberg). Żołnierze Bundeswehry są na miejscu w Polsce od 16 stycznia, aby upewnić się, że komponenty systemu uzbrojenia są instalowane u polskich partnerów Sojuszu.
Po tym, jak w listopadzie ubiegłego roku pocisk uderzył w terytorium Polski, minister obrony narodowej Christine Lambrecht i jej polski odpowiednik Mariusz Błaszczak uzgodnili, że niemieckie systemy obrony przeciwrakietowej Patriot zostaną przeniesione do Polski. Tymczasem Błaszczak wywołał spore poruszenie w Berlinie, proponując lepsze stacjonowanie Patriotów na Ukrainie.
Patrioci rozwinęli się podczas zimnej wojny
Już teraz wiadomo, że docelowo do Polski przyjadą trzy jednostki straży pożarnej. Ponadto Niemcy dostarczą Ukrainie system przeciwlotniczy Patriot, który ma pomóc temu krajowi w obronie przed Rosją.
„Phased Array Tracking Radar to Intercept on Target” (Patriot) jest używany do zwalczania samolotów, pocisków balistycznych i pocisków manewrujących. System może monitorować do 50 celów i walczyć z pięcioma celami jednocześnie. Jego zasięg wynosi około 68 kilometrów. System powstał podczas zimnej wojny w latach 80. XX wieku i jest używany w Niemczech od 1989 roku. Według doniesień medialnych ukraińscy żołnierze szkolą się w systemie na poligonie Grafenwoehr w Górnym Palatynacie.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.