Zawsze dziwią mnie małe skarby, które można znaleźć w okolicach Berlina i Brandenburgii na wschód od granicy na Odrze i Nysie. Niedawno rozpoczęłam przygodę, która przywiodła mnie do Kamienia Pomorskiego. Po angielsku: Cammin in Pomerania, urocza mała miejscowość wypoczynkowa na północ od Szczecina, zaledwie 230 kilometrów lub dwie i pół godziny od Berlina. Mały i piękny skarb Pomorza nie został jeszcze w pełni zagospodarowany dla turystyki, dlatego ten reportaż z podróży można uznać za drobną wskazówkę. Dotrzyj tam, zanim nadejdą tłumy turystów!
Czy powinniśmy jechać do Kamienia właśnie po to? Oczywiście nie. Jednym z powodów, dla których polecam jednodniową wycieczkę (do Szczecina nie jest daleko, więc warto połączyć wizytę) jest pomorska architektura, która wiele mówi o bogatej historii miasta Pomorza Zachodniego. Zafascynował mnie też wspaniały widok na wodę, na zatokę Camminer Haff, która wygląda jak szeroka brama do Bałtyku. Spacerując po okolicy natkniesz się również na majestatyczną Katedrę w Kamieniu Pomorskim. Obecnie odbywa się tu jeden z najważniejszych w Polsce festiwali muzyki organowej i kameralnej. O tak, i tu też można dobrze zjeść!
W katedrze w Kamieniu Pomorskim znajdują się organy z 1669 r.
Ale zacznijmy od architektury. Chociaż Kamień Pomorski nie jest już tak ważnym miastem portowym, jak w XIX wieku w Prusach, historyczne znaczenie miasta jest bardzo dobrze widoczne na podstawie zabudowy. Rzymianie, Wikingowie, Słowianie, Niemcy, Szwedzi, oni wszyscy tam byli! Szczególnie wspaniałym dziełem jest późnoromańska lub wczesnogotycka katedra św. Jana, zainaugurowana w 1385 roku.
W katedrze znajdują się organy zbudowane w 1669 roku przez organmistrza Michaela Birgela. Nawet wizualnie instrument jest arcydziełem. Jak co roku „Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej” odbędzie się w Kamieniu Pomorskim do 2 września. W każdy piątek o godzinie 19:00 grają potężne brzmienia organów, występują różni muzycy i zespoły, a także zapraszane są ważne polskie orkiestry (śpiewacy i muzycy ze Szczecińskiego Zespołu Operowego wystąpią 8 lipca). Rozkosz!
Fascynuje też ratusz w Kamieniu Pomorskim
Wizytę w Kamieniu warto połączyć z koncertem i przemarszem do ratusza po uroczystości. Widać tam bardzo wyraźnie, że Kamień znajduje się około 17 m npm Oglądając zachód słońca po koncercie można spoglądać na wodę i krajobraz z rynku, gdzie jak na wzgórzu stoi ratusz .
Sam ratusz to także fascynujący kawałek historii architektury: późnogotycki budynek pochodzi z XIV wieku. Został jednak prawie doszczętnie zniszczony podczas II wojny światowej, kiedy Kamień był jeszcze częścią Niemiec. Po 1945 roku został odbudowany. Naprzeciwko można podziwiać dom z muru pruskiego bardzo różniący się architektonicznie od reszty kompleksu i kojarzący się bardziej z Dolną Saksonią niż Pomorzem. Został zbudowany w XVII wieku i mieści pensjonat.
Marina jest prawie całkowicie zajęta przez łodzie z całej Polski
Szczególnie warto odwiedzić nową marinę, która powstała z inicjatywy przedsiębiorczego burmistrza Stanisława Kuryłły. Przystań została wybudowana w 2019 roku i pokazuje zwrot miasta, które już niedługo może się zmienić i zostać w pełni zagospodarowane dla turystyki. Burmistrz powiedział mi, że nie wszyscy mieszkańcy byli zadowoleni z przebudowy miasta. Przecież dziś w Kamieniu Pomorskim praktycznie nie ma hoteli, głównie przyjeżdżają tu turyści jednodniowi. Ale to powinno się wkrótce zmienić.
Marina jest już prawie całkowicie zajęta przez małe łódki z całej Polski i pokazuje, gdzie jest wycieczka. Goście z zewnątrz mogą wypożyczyć łodzie mieszkalne i po krótkim kursie popłynąć po lagunie. Mówi się, że wielu przedstawicieli warszawskiej polityki na własną rękę odkryło Kamień Pomorski i zapewniło sobie miejsce w marinie. Przed nadejściem masowej turystyki, do której burmistrz szykuje się teraz, miasteczko powinno być widziane w pierwotnym bałaganie. (Barka mieszkalna kosztuje około 200 euro za noc i może z niej korzystać nawet sześć osób.)
Koniecznie jedz ryby u Ryby Zubowicz!
Niewielką atrakcją miasta jest znana w całej Polsce restauracja rybna „Ryby Zubowicz”. Koniecznie spróbuj smażonej ryby. Po prostu świetnie smakuje i może konkurować z fine diningiem na każdym poziomie. Sałatka z kapusty, tradycyjnie podawana z polską rybą, jest również doskonała i raz w życiu powinna trafić do żołądka każdego.
Restauracja rybna prowadzi własną hodowlę ryb w lagunie. Możesz więc mieć absolutną pewność, że w menu każdego dnia znajduje się specjalne menu, w którym znajdują się świeże ryby prosto z Zalewu Kaminer. Szczególnie popularny jest łosoś wędzony, zwany potocznie „łososiem marynowanym” (kiszony losos).
Tuż obok restauracji znajduje się również sklep, w którym można zamówić i zabrać marynowane ryby, świeżo wędzone kawałki ryb oraz wszelkiego rodzaju owoce morza.Wizyta w Kamieniu Pomorskim, małej miejscowości, która już niedługo może przyciągnąć tłumy turystów, tylko tego warta za jedzenie. Oczywiście w końcu nie można przegapić wizyty nad polskim Bałtykiem! Przejedź prawie dziesięć kilometrów do nadbałtyckiej plaży „Plaża w Dziwnówku” i ciesz się polskim morzem. Nie będziesz żałować!
Informacja:
Przyjazd samochodem z Berlina: około 2h30.
„Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej” w Kamieniu Pomorskim, od 24.6. do 2 września 2022, strona internetowa: http://festiwalorganowy-kamien.pl/w Katedrze Cammin (Konkatedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim).
Marina w Kamieniu Pomorskimdo miejsca: https://marinakamienpomorski.pl/ (Łodzie mieszkalne za około 200 euro za noc)
Restauracja rybna Ryby ZubowiczWilków Morskich 3, 72-400 Kamień Pomorski, od niedzieli do czwartku od 9:00 do 21:00, piątek i sobota od 9:00 do 21:00, strona internetowa: https://rybyzubowicz.pl/
Opinia: Ta seria porad dla Polski została opublikowana przez Polska Organizacja Turystyczna w Berlinie obsługuje.
Masz jakieś komentarze? Napisz do nas! briefe@berliner-zeitung.de
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.