Zachód zwiększa presję, a rola Chin rodzi nowe pytania

Ekspert: sankcje dotkną Rosję, ale jej inwazja na Ukrainę raczej się nie skończy

Zachodnie sankcje wobec Rosji będą miały znaczący negatywny wpływ na jej gospodarkę, ale jest mało prawdopodobne, aby powstrzymały ten kraj przed atakiem na Ukrainę, powiedział w środę AFP ekspert ds. wojny gospodarczej.

Gary Hufbauer, pracownik naukowy w waszyngtońskim Peterson Institute for International Economics, zbadał 100 przypadków sankcji w ciągu ostatniego stulecia, od I wojny światowej po konflikt w Iraku.

„Wskaźnik sukcesu w realizacji celu polityki zagranicznej wyniósł mniej niż jedną trzecią” – powiedział autor „The Review of Economic Sanctions”.

„Większość krajów odnoszących sukcesy to kraje mniejsze, słabsze, a nie tak duże jak Rosja” – powiedział Hufbauer w wywiadzie.

Presja gospodarcza opłaciła się w krajach takich jak Panama, Peru czy Sierra Leone i pomogła obalić dyktatorów w niektórych krajach średniej wielkości, takich jak Brazylia i Korea Południowa.

Według eksperta sankcje finansowe „przyczyniły się” również do zakończenia rasistowskiego reżimu apartheidu w RPA.

Jednak sankcje Waszyngtonu nie pomogły Pakistanowi w zdobyciu broni jądrowej.

Co więcej, podczas gdy sankcje USA wobec Pekinu podczas wojny koreańskiej w latach 60. były bolesne ekonomicznie i militarnie, „Chiny nadal mocno wspierały Koreańczyków z Północy”, podobnie jak Związek Radziecki.

Scanpix/AP Photo/Władimir Putin

Jedyny raz, kiedy Moskwa wycofała swoje wojska – z Afganistanu w latach 90. – wynikała nie tyle z sankcji, ile z faktu, że Stany Zjednoczone uzbrajały Afgańczyków, zabijając wielu rosyjskich żołnierzy i wywołując niepokoje polityczne w samej Rosji – wyjaśnił Hufbauer.

„Autokraci Autokraci”

„Sankcje są z pewnością bolesne ekonomicznie, ale szkoda krajowi i jego gospodarce to nie to samo, co zmiana postawy jego przywódców politycznych” – powiedział.

Dotyczy to zwłaszcza przywódców o wielkiej osobistej sile, takich jak rosyjski prezydent Putin, którego Hufbauer nazwał „autokratycznym autokratą”.

„Kiedy kraj tak duży jak Rosja najeżdża inny kraj, bardzo trudno jest zmusić przywódcę agresywnego kraju do zmiany zdania”, ponieważ byłaby to „bardzo duża porażka dla niego osobiście”, powiedział ekspert.

Hufbauer przyznał jednak, że nowe sankcje wobec Rosji były „niespotykanie surowe”.

Amerykańscy i zachodni sojusznicy starają się sparaliżować sektor bankowy i walutę Rosji, odłączając niektóre banki w tym kraju od systemu rozliczeń międzybankowych SWIFT. W rezultacie banki te odcięły się od reszty świata. Zakazano także transakcji z Centralnym Bankiem Moskwy.

W wyniku tych działań dochody Rosji mogą spaść nawet o 10%. Według Hufbaueripa byłby to „bardzo duży cios”, ale raczej nie zmusi Moskwy do wstrzymania ognia.

„Nie ma na to prawdziwego precedensu” – dodał badacz.

Stanowisko to zajmuje sam Kreml. Jej rzecznik, Dmitrij Pieskow, powiedział dziennikarzom w poniedziałek, że „sankcje wobec Rosji są surowe, ale nasz kraj ma potencjał do naprawienia szkód”.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *