Wojna szaleje na Ukrainie od ponad dwóch miesięcy. Lista międzynarodowych sankcji wobec Rosji jest coraz dłuższa. UE dąży teraz do embarga na ropę i nie można już wykluczyć nawet zakazu importu gazu. Tymczasem Moskwa odcięła dostawy gazu do pierwszych krajów w Europie, Polski i Bułgarii. Ale w Austrii wciąż nie ma planu awaryjnego dla gazu, jak skrytykował szef Izby Handlowej (WKÖ) Harald Mahrer w odniesieniu do odpowiedzialnej minister Eleonore Gewessler (Zieloni), podczas pogłębionej dyskusji z dziennikarzami.
Mahrer mówił o „poważnej sytuacji biznesowej”. W rzeczywistości jest już godzina piąta, aby przygotować się na możliwe scenariusze kryzysu energetycznego.
„Musimy odbyć realistyczną debatę o tym, co jest możliwe” – podkreślił prezes WKÖ. „Tęsknię za tym, w przeciwieństwie do Niemiec, gdzie partnerzy społeczni są znacznie bardziej zaangażowani. Tutaj musimy dyskutować na trzeźwo, bez ideologii i potrzebujemy planu generalnego”. Mahrer uważa, że w Austrii nie ma wspólnego zespołu ds. zarządzania kryzysowego, w przypadku którego brakiem byłoby zaangażowanie partnerstwa społecznego.
Tak czy inaczej, nicnierobienie jest „niewłaściwym podejściem” – wyjaśnił szef izby. „Firmy dotknięte możliwymi odcięciami gazu i ich pracownicy w końcu potrzebują bezpieczeństwa planowania”.
Pospiesz się, nawet biorąc pod uwagę inflację
Jednak zdaniem Mahrera czas na podjęcie nowych działań mających na celu złagodzenie obciążeń kosztowych spowodowanych rosnącą inflacją jest również naglący. Kierunek jazdy powinien być jak najszybciej jasny. W szczególności rząd federalny powinien był sporządzić dodatkowy pakiet pomocy do końca maja, aby decyzja mogła zostać podjęta w czerwcu – przed letnią przerwą w parlamencie.
Jako możliwe środki Mahrer podał rekompensatę cen energii elektrycznej dla przedsiębiorstw, powołując się na skutki ostatniej reformy podatkowej (np. w przypadku podatku dochodowego od osób prawnych), złagodzenie pozapłacowych kosztów pracy i usunięcie zimnej progresji. Nie można jednak wykluczyć spadku płac i podatku dochodowego.
Z CO2-Fiskalny, Mahrer powiedział, że od lipca można spodziewać się dalszego wzrostu inflacji i dlatego wkrótce potrzebne są również ukierunkowane środki pomocowe. Ponadto konieczne jest wprowadzenie wiążących regulacji dla firm, które nie mogą zmienić technologii produkcji z dnia na dzień. Mahrer skrytykował, że pomoc ta jest nadal otwarta.
KV mówi „z poczuciem proporcji”
W przypadku negocjacji KV zakłada w kontekście gwałtownego wzrostu cen „że partnerzy społeczni będą działać z poczuciem proporcji”. W sumie jest to „wymagająca sytuacja” zarówno dla firm, jak i pracowników.
Mahrer zabrał również głos w merytorycznej dyskusji na temat afery reklamowej wokół stowarzyszenia zawodowego ÖVP w Vorarlbergu – po raz pierwszy. „Wszystko musi być całkowicie wyjaśnione” – podkreślił. Debata na temat Wirtschaftsbund-Vorarlberg jest w każdym razie zbędna dla organizacji Wirtschaftskammer. „Zleciłem wewnętrzne dochodzenie w sprawie inwestycji, które wykazało, że nie było nielegalnych inwestycji” – mówi Mahrer. Według jego informacji, w 2021 r. we wszystkich 694 firmach ogłoszono łącznie 22,6 mln euro, z czego 16,3 mln euro zostało zarejestrowanych. Różnica wynika z odpowiedniego limitu zgłaszania, poniżej którego nie należy zgłaszać.
„Teraz chodzi o rozszerzenie przepisów dotyczących zgodności” – kontynuował Mahrer. Powinny one obowiązywać dziewięć izb państwowych oraz 694 firmy i filie organizacji Izby Handlowej. „Nie chcę obwodów takich jak Vorarlberg i my też ich nie potrzebujemy”, mówi Mahrer. Dlatego opowiada się za „jasną dyrektywą” dla wszystkich 694 wyspecjalizowanych organizacji. „Jeżeli to zależy ode mnie, moglibyśmy natychmiast zdecydować się na ten układ”.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.