Zbrodnie II wojny światowej
Selenskyj i Duda upamiętniają ofiary polskiej masakry
07.09.2023 12:28
W latach 1943-1945 dziesiątki tysięcy polskich cywilów zostało zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Masakry nadal obciążają stosunki między dwoma krajami do dziś. Teraz ich prezydenci wspólnie upamiętniają ofiary – i podkreślają spójność.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i głowa państwa polskiego Andrzej Duda spotkali się w ukraińskim mieście Łuck podczas niezapowiedzianego spotkania Rady Ministrów ds. Zbrodnia Wołyńska myślano 80 lat temu. „Razem oddajemy cześć niewinnym ofiarom Wołynia! Łączy nas pamięć! Razem jesteśmy silniejsi” – napisał Zełenski na Twitterze.
Zamieścił też zdjęcia ze wspólnych obchodów z Dudą i urzędnikami kościelnymi w Łucku na północno-zachodniej Ukrainie. Podczas rzezi na Wołyniu iw Galicji Wschodniej w latach 1943-1945 podczas II wojny światowej ukraińscy nacjonaliści z powstańczej armii UPA zamordowali do 100 000 Polaków.
W 80. rocznicę masakry na Wołyniu, na zachodniej Ukrainie, niedawno przedstawiciele Kościoła z Polski i Ukrainy wezwali do wyjaśnienia zbrodni i do pojednania. W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i udokumentowanej masakry ludności cywilnej na kijowskim przedmieściu Bucza podkreślili wagę rozliczenia się z przeszłością.
Morawiecki prosi o wyjaśnienia w sprawie masakry
W tym czasie ukraińscy nacjonaliści mieli nadzieję na wzmocnienie roszczeń Ukrainy do regionu poprzez bunt przeciwko niemieckim okupantom i eliminację polskiej ludności cywilnej. Przemoc na terenie dzisiejszej zachodniej Ukrainy osiągnęła szczyt w lipcu 1943 r. Wiele ofiar zostało spalonych żywcem w kościołach w ich wioskach. Szacuje się, że w aktach odwetu zginęło do 20 000 Ukraińców.
W Polsce i na Ukrainie do dziś wspomina się ofiary masakry. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w piątek dawną wieś Ostrówki na zachodniej Ukrainie, gdzie latem 1943 r. zginęli polscy mieszkańcy. Morawiecki powiedział, że jeśli zbrodnie nie zostaną całkowicie wyjaśnione, Rosja wykorzysta tę mapę do nastawienia Ukraińców i Polaków przeciwko sobie. Rosja wielokrotnie bezpodstawnie twierdzi, że Polska chce odzyskać tereny zachodniej Ukrainy podczas trwającej ponad 500 dni wojny.
Polska, kraj UE i NATO, przyjęła blisko 1,6 mln uchodźców z sąsiedniej Ukrainy. Co więcej, od początku rosyjskiej wojny napastniczej Polska udowodniła, że jest jednym z najsilniejszych zwolenników Ukrainy na Zachodzie.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.