▶ I jest jeszcze czwarty powód: „Nawet w czasach pokoju przemoc seksualna i ze względu na płeć, dyskryminacja i dewaluacja ze względu na płeć są codziennym doświadczeniem dla wielu kobiet i dziewcząt” – mówi Sara Fremberg z organizacji na rzecz praw kobiet „medica mondial”. ” w t-online. W czasie wojny i kryzysu struktury te będą się nadal intensyfikować. „Ostatecznie gwałt jako środek wojny jest okrutną konsekwencją nierównej równowagi sił” – mówi Fremberg.
Gwałt – strategiczna zbrodnia wojenna
Organizacje praw człowieka Human Rights Watch i Amnesty International wezwały do wszczęcia śledztwa w sprawie rzekomych zbrodni wojennych popełnionych przez Rosję po wczesnych oznakach. Zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym obejmuje to również gwałt, a także np. tortury, morderstwa, przymus lub wydalenie cywilów.
Kobiety i dziewczęta są „szczególnie obiektem przemocy seksualnej”, napisała Rada Bezpieczeństwa ONZ w rezolucji z 2008 roku, w której dodała gwałt do listy zbrodni wojennych. „Przemoc seksualna w czasie wojny może być zorganizowana i być częścią strategii wojennej”, mówi Fremberg z „medica Mondiale”.
Putin: „Czy nam się to podoba, czy nie, znoś to, moja piękność”
Dowództwo wojskowe następnie toleruje, a nawet zachęca żołnierzy do gwałcenia kobiet. Putin, na przykład, często używał języka seksualnego, gdy mówił o Ukrainie, mówi badacz konfliktów Nagel w „Tagesschau”.
Na przykład przed atakiem na Ukrainę rosyjski prezydent odpowiedział na pytanie dziennikarza o ważność porozumienia mińskiego: „Czy nam się to podoba, czy nie, znoś, moja piękna. Rosyjscy żołnierze prawdopodobnie to słyszeli i byli zachęcani do swoich działań, podejrzewa Nagel.
„Oprócz ranienia, poniżania i poniżania kobiet celem jest upokorzenie przeciwnej partii walczącej i zniszczenie tkanki społecznej” – wyjaśnia działaczka na rzecz praw kobiet Fremberg. Przemoc jest symbolem upokorzenia przeciwnika, który nie może ochronić „swoich” kobiet.
Organizacja praw człowieka potępia „przemoc seksualną w schroniskach”
Ale nawet poza tą strategiczną wojną kobiety są dotknięte przemocą seksualną, zauważa Fremberg. „Jesteśmy w kontakcie z kilkoma organizacjami, w tym z ukraińską organizacją praw człowieka „La Strada”. Potępiają one gwałty popełniane przez rosyjskich żołnierzy, ale także seksualną przemoc w schroniskach” – wyjaśnia działaczka praw kobiet. Nie wiemy, ile jest przypadków.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.