Monachium (dpa/lby) – Według dentystów pandemia koronowa niewątpliwie ucierpiała na zdrowiu zębów bawarskich dzieci i nastolatków. „Aby zapobiec dalszym szkodom, należy pilnie zacząć od nowa na miejscu”, zaapelował do Bawarskiej Państwowej Grupy Zadaniowej ds. Zdrowia Stomatologicznego (LAGZ) z siedzibą w Monachium. „Musimy założyć, że nie możemy po prostu zacząć od miejsca, w którym skończyliśmy dwa lata temu”. Przed profilaktyką zbiorową i indywidualną stoją ogromne zadania.
Według LGD naukowcy mają pierwsze przesłanki, że w czasie pandemii wzrosła częstotliwość próchnicy zębów mlecznych. „Dzieci nie mogły nauczyć się myć zębów podczas pandemii, chyba że opiekunowie prawni nauczyli ich dzieci niezbędnych zachowań związanych z czyszczeniem między pracą w domu” – powiedziała Brigitte Hermann, przewodnicząca LGD.
W roku szkolnym 2018/2019 szkoły w LGD poinformowały, że ponad 122 500 uczniów szkół podstawowych w Bawarii wykorzystało karty stemplowe (akcja lwiego zęba) do udokumentowania swoich badań dentystycznych. W roku szkolnym 2020/21 było ich tylko około 93 500. W żłobkach (Aktion Seelöwe) liczba ta wzrosła z około 76 000 kart pieczątek do 58 750 w tym samym okresie. Mniej kontroli u dentysty, brak pracy profilaktycznej w placówkach – zdaniem LGD to duże zagrożenie dla zdrowia zębów.
„Zamykanie szkół, nauka w domu i godziny policyjne spowodowały całkowitą utratę całej dynamiki grupowej” – podsumowuje stowarzyszenie, w którym kasa chorych, zakłady dentystyczne i dentyści-wolontariusze zajmują się profilaktyką w przedszkolach i szkołach.
„Wizyt u dentysty unikano i odbywano wyłącznie ze względu na ból”. Nie można było udzielać wsparcia prewencyjnego ani grupowo, ani indywidualnie. „Odpowiedzialne zachowania zdrowotne były obserwowane tylko w ograniczonym zakresie”.
Według ustaleń Federalnego Instytutu Badań Demograficznych, lockdown miał negatywny wpływ na zachowania żywieniowe w szczególności dzieci i młodzieży – wielu z nich jadło więcej słodkich i bogatych w węglowodany pokarmów oraz piło więcej słodkich i kwaśnych napojów (napoje bezalkoholowe). . Zgodnie ze statusem społecznym zaniedbano higienę jamy ustnej, co prowadziło do próchnicy i zapalenia dziąseł.
Stanowa grupa zadaniowa ds. zdrowia zębów chciałaby ponownie wysłać dentystów do szkół i przedszkoli, aby udzielali informacji na temat szczotkowania zębów i zdrowego odżywiania. Według Bawarskiego Państwowego Stowarzyszenia Stomatologicznego z powodu pandemii wspólne mycie zębów na przykład w grupach opieki dziennej było często pomijane. „Grupowa profilaktyka stomatologiczna w decydujący sposób przyczynia się do tego, że duża liczba dzieci w Niemczech jest wolna od próchnicy”.
© dpa-infocom, dpa:220923-99-866638/2
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.