Zdrowie w UE: 19% Bułgarów nie stać na lekarstwa

Wysoki koszt leków może mieć dla Bułgarów śmiertelne konsekwencje. Komisja Europejska zaproponowała kilka środków, które mogą pomóc systemowi opieki zdrowotnej.

Mariana Alexandrova ma 53 lata i mieszka w Sofii, stolicy Bułgarii. Ma cukrzycę typu 2. Twoje serce jest bardzo kruche. Przyjmuje dziennie trzy leki na serce, dwa leki na cukrzycę i cztery inne leki na inne choroby.

Jego rachunki medyczne wynoszą równowartość około 100 euro miesięcznie – w kraju, w którym średnia miesięczna pensja wynosi mniej niż 1000 euro.

Choć jest to duże obciążenie finansowe, Marianę Aleksandrową stać na wszystkie zabiegi. Jednak jako przewodnicząca stowarzyszenia pacjentów wie, że nie wszyscy są tak uprzywilejowani.

„Pacjenci, którzy są na emeryturze lub korzystają tylko z pomocy społecznej lub mają bardzo niskie dochody, często decydują się na leczenie tylko jednej lub dwóch z trzech lub czterech chorób, na które cierpią”, wyjaśnia Mariana Alexandrova.

Sondaż: 19% Bułgarów nie stać na lekarstwa

Problem jest powszechny w Bułgarii. W niedawnej ankiecie 19% respondentów stwierdziło, że nie stać ich na zakup wszystkich potrzebnych leków.

„Często biorą najtańsze leki na cukrzycę i jeden lub dwa leki na nadciśnienie. Ale po prostu pomijają wszystkie inne leki na stopę cukrzycową, oczy, nerki, żołądek lub choroby neurologiczne. „, wyjaśnia Mariana Alexandrova.

Pacjenci z cukrzycą i chorobami układu krążenia wydają się szczególnie dotknięci. W National Heart Hospital szef oddziału klinicznego Borislav Georgiev mówi, że wysokie koszty leków mogą mieć konsekwencje zagrażające życiu.

„Występują nawroty objawów stenokardialnych, powikłania, powtarzające się zawały serca, rozwój miażdżycy w innych częściach ciała, np.

Konkretny poziom refundacji przez ubezpieczenie zdrowotne częściowo wyjaśnia sytuację i tylko rząd bułgarski może tu działać.

Tańsze leki generyczne nie zawsze mogą rozwiązać problem

Ewentualne środki na szczeblu UE mogłyby jednak również przyczynić się do poprawy tutaj i we wszystkich państwach członkowskich. W poszukiwaniu tańszych leków Komisja Europejska zaproponowała zwiększenie konkurencji i szybsze udostępnianie leków generycznych i biopodobnych.

Możliwość, którą należy wykorzystać, uważa Arkadi Sharkov, doradca bułgarskiego Ministerstwa Zdrowia. „Oferowanie leków generycznych i zamienników to środek, który dobrze sprawdza się w dobrze rozwiniętych krajach z dobrymi przepisami antymonopolowymi” – powiedział Sharkov.

„Aby zastosować ten środek, Bułgaria powinna dokonać przeglądu tzw. integracji pionowej – czyli powiązania między producentem, hurtownikiem i apteką, aby uniknąć monopolistycznej przewagi w dystrybucji leków”.

Jednak stosowanie leków generycznych jest już w Bułgarii bardziej rozpowszechnione niż w innych większych i bogatszych państwach członkowskich.

Konieczne są środki, niektórym pacjentom kończy się czas

Dlatego Komisja Europejska proponuje również stosowanie większej liczby leków nieopatentowanych, które są ponownie wykorzystywane do nowych terapii. Istnieje nadzieja, że ​​większa dostępność alternatywnych terapii doprowadzi do obniżenia cen.

Zdaniem Komisji Europejskiej większa przejrzystość w zakresie publicznego finansowania opracowywania leków mogłaby również pomóc uczynić je bardziej przystępnymi cenowo.

Tak czy inaczej, rozwiązania są pilnie potrzebne, ponieważ niektórym pacjentom kończy się czas, mówi Mariana Alexandrova – jako przewodnicząca stowarzyszenia pacjentów, ale także jako poszkodowani. „Moja koleżanka z cukrzycą ma 53 lata. Obecnie stać ją tylko na ułamek najtańszych leków na nadciśnienie i cukrzycę”.

Wszystkie inne leki – ona również ma cztery lub pięć przewlekłych komplikacji, mówi Mariana Alexandrova – po prostu je pomiń.

„Po prostu nie stać jej na leki, których potrzebuje. Ma tylko nadzieję, że nie będzie to bardziej skomplikowane”.

***

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *