Zmiana władzy w Polsce: desygnowany szef rządu Donald Tusk chce zbliżyć się do UE

z Polski Nowo wybrany premier Donald Tusk chce poprawić stosunki swojego kraju z Unią Europejską. Każdy, kto kwestionuje miejsce Polski w UE, szkodzi interesom kraju – powiedział Tusk Izbie Reprezentantów. Polska stanie się ważnym członkiem NATO i silnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych oraz osiągnie wiodącą pozycję w Europie – zapowiedział nowo wybrany szef rządu. Izolowana Polska narażona jest na największe ryzyko.

W swoim przemówieniu Tusk wezwał także do „pełnej mobilizacji” „wolnego świata i Zachodu” na rzecz Ukrainy w jej wojnie z rosyjską inwazją. „Nie ma alternatywy” – stwierdził Tusk.

Tusk, który był szefem polskiego rządu w latach 2007-2014, obiecał także rozwiązanie konfliktu ciężarówek na granicy polsko-ukraińskiej. Jego koalicja „znalazła sposób, aby jak najszybciej odpowiedzieć na potrzeby polskich kierowców ciężarówek i natychmiast otworzyć granicę” – powiedział Tusk.

Od początku listopada polskie firmy transportowe blokują kilka ważnych przejść granicznych z Ukrainą. Spedytorzy skarżą się na „nieuczciwą konkurencję” ze strony ukraińskich firm po tym, jak UE zawiesiła szereg wymogów w zakresie transportu granicznego w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. W związku z blokadą ruch towarowy pomiędzy obydwoma krajami został czasowo wstrzymany.

Tusk mógłby zostać zaprzysiężony już w środę

W poniedziałek parlament nakazał byłemu przewodniczącemu Rady UE i byłemu liderowi opozycji utworzyć rząd. Parlament większością 248 do 201 głosował za Tuskiem z liberalno-konserwatywnej koalicji wyborczej Koalicja Obywatelska (KO) na nowego szefa rządu w ramach sojuszu trójstronnego. Jego gabinet może zostać zaprzysiężony już w środę, co oznacza, że ​​w czwartek i piątek będzie mógł uczestniczyć w szczycie UE w Brukseli jako nowy premier Polski.

Tusk swoją proeuropejską retoryką znacząco wyróżnia się na tle poprzedniego polskiego rządu prawicowo-nacjonalistycznej partii PiS z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. Stracił już wotum zaufania.

Podczas październikowych wyborów parlamentarnych w Polsce PiS Choć uzyskał największą liczbę głosów, nie udało mu się pozyskać partnerów do większości rządowej. Liberalno-konserwatywna koalicja obywatelska Tuska i jej dwaj koalicjanci mają jednak wyraźną większość parlamentarną i osiągnęli już porozumienie koalicyjne.

Wraz z objęciem stanowiska premiera Tuska może zakończyć się wieloletni spór między UE a Polską dotyczący kontrowersyjnej reformy sądownictwa poprzedniego rządu i przeznaczenia miliardów euro zamrożonych funduszy unijnych.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *