01.08.2022 – Międzynarodowy przegląd prasy

Wojna z rosyjską agresją na Ukrainie i jej skutki wciąż są tematem na łamach opinii na całym świecie. (Zdjęcie AP/Michael Sztekel)
Hiszpańska gazeta EL MUNDO powraca do masowych ataków armii rosyjskiej na wschodniej Ukrainie i wezwania do ewakuacji obwodu donieckiego: „Trudno jest i pozostanie trudno śledzić ewolucję w czasie rzeczywistym, a liczby zabitych i przesiedlonych nie można dokładnie zarejestrować. nie ulega wątpliwości, że Moskwa idzie dalej i trzyma się celu podporządkowania całego Donbasu. Niestety wszystko wskazuje na to, że wojna potrwa długo. Jedną z konsekwencji jest poważne naruszenie jedności sojuszników przez politykę Putina. szantaż energetyczny wystawiony na próbę”, ostrzega EL MUNDO z Madrytu.
Takie niebezpieczeństwo dostrzega też czeska gazeta PRAWO Pragi: „Ku uciesze rosyjskiego prezydenta Władimira Putina jedność Zachodu już zaczyna się kruszyć. Jesteśmy coraz biedniejsi, warczy opinia publiczna. Jedno jest pewne: nie możemy prowadzić wojny w nieskończoność. Wraz z bronią musi ruszyć także dyplomacja.

Norweska gazeta DAGBLADET komentuje rozmowę telefoniczną między sekretarzem stanu USA Blinkenem a jego rosyjskim odpowiednikiem Ławrowem w zeszły piątek: „To była pierwsza rozmowa od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. złamany. Poza tym, co często Ze względu na to, że telefony są wykorzystywane do celów propagandowych, niewiele wiadomo o tym, co dzieje się po drugiej stronie i co naprawdę myślą przeciwnicy. Kiedy Putin otwarcie grozi wojną nuklearną z Zachodem, skąd mamy wiedzieć „Niepewność jako strategia w polityce międzynarodowej. Jednak Biden robi to samo, jeśli celowo pozostawia otwartą kwestię, jak Stany Zjednoczone zareagują w przypadku ewentualnego ataku przeciwko Zachodowi”. Tajwan”, określa DAGBLADET z Oslo.

Belgijska gazeta STANDARD analizuje rolę ONZ w wojnie: „ONZ ma utrzymać pokój na świecie, ale nie mogła zapobiec wojnie agresji na Ukrainę. Nie byli też w stanie zapobiec zbrodniom wojennym. Ale on też musi bezradnie patrzeć, jak Rosja wskazuje palcem na organizację międzynarodową: atrament na umowie zbożowej jeszcze nie wyschł, kiedy Rosja zbombardowała portowe miasto Odessę, każde większe mocarstwo może zawetować ONZ, gdy nadejdzie czas przeciwko sobie lub krajom w jej obrębie jego sfera wpływów. To sprawia, że ​​ONZ jest od początku sparaliżowana”, mówi STANDARD z Brukseli.
Turecka gazeta HABERTURK omawia nową rosyjską doktrynę morską: „Najważniejszą zmianą w stosunku do starej dyrektywy z 2015 r. jest to, że NATO, które coraz bardziej zbliża się do Rosji, nie jest już wyraźnie wymieniane jako zagrożenie, ale USA i ich sojusznicy. Rosja miała prawa do mórz świata, a także zagarnęła terytoria dla siebie. Ponadto szczególnie podkreślane jest wzmocnienie rosyjskiej floty na Morzu Czarnym i na Krymie. Wpływa to jednak na obecność i istnienie Turcji w regionie Morza Czarnego w perspektywie średnio- i długoterminowej oraz geostrategiczne interesy bezpieczeństwa Ankary. Należy pamiętać o każdej zmianie, która zmienia równowagę geostrategiczną” – pyta gazeta. HABERTURK od Stambułu.
Polska gazeta RZECZPOSPOLITA nie rozumie reakcji własnego kraju na brak gazu z Rosji: „Nasi sąsiedzi szykują się na kryzys energetyczny, a my Polacy nadal zachowujemy się tak, jakby nas to nie dotyczyło. Tu też odbywają się niemieckie przygotowania do zimy „Złośliwa radość i pewne poczucie wyższości. Bo w przeciwieństwie do Niemiec mielibyśmy w Polsce pełne magazyny gazu. Tylko te magazyny są pełne, ale są małe – pokrywają zużycie przez około Paradoksalnie, polski rząd robi wszystko, aby zapobiec dalszemu zużyciu energii, zamiast zachęcać ludzi do oszczędzania energii” – podała gazeta. RZECZPOSPOLITAktóry pojawia się w Warszawie.
Austriacka gazeta PRASA oczekuje – cytuję – „globalnego wstrząsu” z powodu wysokich światowych cen żywności i energii oraz napiętych finansów domowych: „Bank Światowy spodziewa się, że 95 milionów ludzi popadnie w skrajne ubóstwo w wyniku wojny na Ukrainie. Kiedy niezadowolenie z warunków życia i to trudno przewidzieć, kiedy głód przerodzi się w zamieszki i bunty, ale frustracja z powodu rosnących cen żywności i energii rośnie nie tylko w krajach biednych i słabiej rozwiniętych, np. w 2011 roku, w regionie arabskim czy w Ameryce Południowej w 2019 roku. Zobaczymy, czy sytuacja ulegnie poprawie, jeśli pszenica z regionu Morza Czarnego będzie ponownie wysyłana na cały świat” – podkreśla PRASAktóry pojawia się w Wiedniu.
Panama jest również obecnie dotknięta powstaniami. Gazeta kolumbijska EL PAIS skomentował protest: „Jest jak prawie wszędzie w Ameryce Łacińskiej: obywatele demonstrują przeciwko korupcji i nierównościom – i domagają się, aby ich politycy zostali wysłuchani. interes ponad dobrem wspólnym i nie podejmował działań, aby poradzić sobie z kryzysem. Gospodarka Panamy rozwija się od dawna, a mimo to rząd nie chciał dopuścić ludzi do udziału. Rozwiązaniem nie może być wyłącznie dotowanie paliwa i żywność – raczej, aby przywrócone zostało zaufanie obywateli do państwa”, zauważa EL PAIS z Cali.

Od dziś ONZ dokonuje przeglądu celów Układu o Nieproliferacji w Nowym Jorku – komentuje tę konferencję japońska gazeta MAINICHI SHIMBUN: „Nie ma wątpliwości, że atmosfera negocjacji w sprawie rozbrojenia jest obecnie zła – oczywiście głównie z powodu rosyjska wojna inwazyjna na Ukrainę Nieufność między Stanami Zjednoczonymi a Rosją narasta i prawdopodobnie dużo czasu zajmie wznowienie negocjacji rozbrojeniowych między tymi dwoma krajami. Moce jądrowe są jednak zobowiązane do rozbrojenia. Muszą ponownie potwierdzić swoją decyzję i przedstawić szczegółowe plany działania. I nie tylko Stany Zjednoczone i Rosja są poszukiwane. Nawet jeśli nie prowadzi to bezpośrednio do rozbrojenia, państwa powinny udostępniać swoje informacje, aby zapewnić większą przejrzystość i zaufanie”, pyta MAINICHI SHIMBUN z Tokio.

Skomentowane na końcu OPIEKUN z Londynu o Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej Kobiet, które angielska drużyna wygrała wczoraj w finale z Niemcami: „Po raz pierwszy tego lata raporty koncentrowały się na technologii i taktyce, a nie tylko na zawodnikach i ich życiu prywatnym. eksperci przeanalizowali również mecze, a wszystkie główne media podały wyniki zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Ten EM przejdzie do historii na więcej niż jeden sposób” – powiedział Brytyjczyk. OPIEKUN przekonany i na tym kończy się międzynarodowy przegląd prasy.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *