Aktualizacja Ukrainy 14 kwietnia: Raport Bundeswehry o rosyjskiej ofensywie w Donbasie, wzrasta presja na Scholza: co się dzisiaj wydarzyło
Aktualizacja z 14 kwietnia na Ukrainie: zatonął rosyjski okręt wojenny „Moskwa”. Rosja grozi instalacją broni jądrowej w krajach bałtyckich, jeśli Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO. Bundeswehra spodziewa się nadchodzącej ofensywy we wschodniej Ukrainie, ale minister Lambrecht jest na wakacjach. Podgląd.
Aktualizacja dotycząca Ukrainy: co się stało 14 kwietnia?
Krążownik Moskwa, okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, został poważnie uszkodzony podczas konfliktu na Ukrainie i zatonął. O tym poinformowało Ministerstwo Obrony w Moskwie w czwartek wieczorem. Gdy statek był holowany do portu, stracił „stabilność” i zatonął na wzburzonym morzu.
Ministerstwo przypisało zatonięcie „Moskwy” uszkodzeniu kadłuba okrętu. Mówi się, że te uszkodzenia zostały spowodowane przez „pożar spowodowany detonacją amunicji”. Gubernator obwodu odeskiego na południu Ukrainy Maksym Marczenko oświadczył jednak, że „Moskwa” była celem ukraińskiego ostrzału rakietowego typu „Neptun”.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj tutaj.
- Gdy Rosja popycha do ofensywy, Lambrecht jest na wakacjach
Wewnętrzny raport Bundeswehry opublikowany wieczorem przez „Business Insider” dostarcza aktualnych informacji na temat rosyjskiej ofensywy w Donbasie: Zgodnie z nim Rosja nadal gromadzi duże formacje wojsk w Biełgorodzie na północnej granicy z Ukrainą. Mówi się, że Rosja utrzymuje wysoki poziom „presji operacyjnej” na wschodnią Ukrainę. Według Bundeswehry bardziej skoordynowanego podejścia można się spodziewać we wschodniej Ukrainie.
Tymczasem federalna minister obrony Christine Lambrecht (SPD) przebywa na wakacjach na wyspie Sylt na Morzu Północnym, donosi „Business Insider”. Minister ma być na urlopie do wtorku włącznie, po czym inspektor generalny Eberhardt Zorn pojedzie na urlop. Ministerstwo odmówiło potwierdzenia raportu.
- Rosja grozi zakupem broni jądrowej w krajach bałtyckich
50 dni po rozpoczęciu wojny ukraińskiej Rosja ostrzegła Zachód przed konsekwencjami ostrzejszej konfrontacji. Szef Kremla Władimir Putin mówił w czwartek o możliwym embargo energetycznym na Rosję. Jego poprzednik Dmitrij Miedwiediew zagroził w Telegramie: „W tym przypadku nie może już być mowy o statusie państw bałtyckich bez broni jądrowej.
Prezydent Putin zagroził w przypadku nałożenia przez Zachód embarga energetycznego na Rosję: „Konsekwencje takiego środka mogą być bardzo bolesne – zwłaszcza dla inicjatorów takiej polityki”.
- Wzrasta presja na Scholza: kiedy Niemcy dostarczą ciężką broń?
W Niemczech narasta presja na kanclerza Olafa Scholza (SPD), aby zmusił się do dostarczenia ciężkiej broni na Ukrainę. Zieloni i koalicjanci FDP wezwali kanclerz do takiego kroku, podobnie jak ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.
W ARD Tagesthemen powiedział: „Mam nadzieję, że Scholz podejmie pozytywną decyzję”. Z punktu widzenia Kuleby można było nawet uniknąć wojny, „gdyby Niemcy wcześniej pozwoliły na dostawy broni”.
Zieloni i wicekanclerz Robert Habeck zdystansowali się od krytyki Olafa Scholza przez zielonego polityka Antona Hofreitera. Wymagało to od Scholza większego przywództwa. Habeck: „Rząd działa razem. W takich chwilach niezwykle ważne jest, aby Niemcy nie dały się podzielić. Lider Zielonych, Omid Nouripour, również uważa, że twierdzenia Hofreitera są błędne.
- Doniesienia o rosyjskich okrucieństwach wojennych po opuszczeniu Kijowa
W międzyczasie armia rosyjska wycofała się z okolic stolicy Kijowa w celu przegrupowania się do ofensywy na wschodniej i południowej Ukrainie. Oczekuje się tego w ciągu najbliższych kilku dni. Okrucieństwa wojenne są zgłaszane na dawniej okupowanych terytoriach. W czwartek ukraiński parlament oficjalnie nazwał to „ludobójstwem” i zaklasyfikował Rosję do „stanu terroru”.
Gubernator obwodu Charkowa mówił w czwartek wieczorem o 500 cywilach zabitych w jego regionie od początku wojny 24 lutego. Wśród ofiar było co najmniej 24 dzieci. Charków jest drugim co do wielkości miastem Ukrainy i znajduje się na wschodzie kraju, zaledwie około 40 kilometrów od granicy z Rosją.
- Ciężkie walki o Mariupol
W strefie działań wojennych wojska rosyjskie jeszcze mocniej rozprawiły się z obleganym od tygodni portem Mariupol na południu Ukrainy. Ministerstwo Obrony w Moskwie poinformowało, że wojska rosyjskie mają pełną kontrolę nad portem. Ponadto poddało się 1160 ukraińskich żołnierzy. Burmistrz Mariupola Wadym Boytschenko był przekonany o zwycięstwie nad ARD i powiedział: „Mariupol był, jest i pozostanie miastem ukraińskim”.
Co wydarzyło się w nocy 14 kwietnia
Na początku kwietnia wojska rosyjskie wycofały się z terenów na północ od Kijowa. W najbliższych dniach spodziewana jest poważna ofensywa w Donbasie we wschodniej Ukrainie, gdzie Rosja chce całkowicie wprowadzić regiony Ługańska i Doniecka pod kontrolę separatystów. W portowym mieście Mariupol trwają walki.
- Ukraina atakuje rosyjski okręt rakietami – załoga jest ewakuowana, Moskwa mówi o poważnych uszkodzeniach
Według informacji z Kijowa rosyjski krążownik rakietowy „Moskwa” („Moskwa”) został trafiony przez ukraińską rakietę przeciwokrętową na Morzu Czarnym. „Krążownik „Moskwa” spotkał się z pewną niespodzianką – mocno pali” – powiedział w środę doradca prezydenta Ołeksij Arestowycz. Okręt wojenny ma załogę ponad 500 marynarzy.
Moskwa przedstawia sprawę inaczej: załoga krążownika rakietowego została całkowicie ewakuowana po incydencie. Okręt został też poważnie uszkodzony przez „detonację amunicji w wyniku pożaru” – poinformowała w czwartek wieczorem rosyjska agencja TASS, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Obrony. Przyczyna pożaru jest badana – dodał. Nie można było niezależnie zweryfikować tych dwóch stwierdzeń.
- USA obiecują Ukrainie dodatkowe 800 milionów dolarów na broń – i dostarczają konkretną listę broni
Stany Zjednoczone planują dostarczyć Ukrainie do 800 milionów dolarów dodatkowej broni i amunicji, w tym artylerii, pojazdów opancerzonych i helikopterów. Prezydent USA Joe Biden powiedział w środę po rozmowach z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że rząd w Waszyngtonie będzie nadal wyposażał Ukrainę w zdolność do samoobrony.
Biden powiedział: „Ukraińskie wojsko wykorzystało broń, którą im dostarczyliśmy, z druzgocącym skutkiem. Dostawy broni ze Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników miały kluczowe znaczenie dla zdolności Ukrainy do przetrwania rosyjskiego ataku. „Pomogłeś w tym [der russische Präsident Wladimir] Putinowi nie udało się zrealizować swoich pierwotnych celów podboju i kontrolowania Ukrainy.
Nowe dostawy mają wesprzeć Ukrainę, zwłaszcza w obliczu budzącego obawy rosyjskiego ataku na dużą skalę we wschodnim Donbasie. Oprócz już dostarczonej broni Ukraina otrzyma teraz dodatkowe zdolności, w tym systemy artyleryjskie i pojazdy opancerzone. Oczekuje się też, że Ukraina otrzyma „dodatkowe śmigłowce” – Stany Zjednoczone potwierdziły dostawę śmigłowców przed wojną.
Oto konkretny przegląd systemów uzbrojenia, które USA chcą dostarczyć na Ukrainę:
- Jedenaście zaprojektowanych przez Rosję śmigłowców Mi-17 przeznaczonych do Afganistanu. Przed wojną Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie już pięć.
- 200 transporterów opancerzonych M113.
- 100 wielozadaniowych pojazdów opancerzonych Humvee.
- 18 haubic polowych 155 mm z 40 000 pocisków artyleryjskich. „Jeśli będziemy musieli wysłać więcej, wyślemy więcej” – powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.
- Sprzęt ochronny przed incydentami chemicznymi, biologicznymi i nuklearnymi. „Ukraińcy postrzegają to jako rozsądny środek ostrożności” – powiedział rzecznik Kirby.
- Dziesięć systemów radarowych przeznaczonych do rozpoznania artyleryjskiego, dwa systemy rozpoznania powietrznego.
- 300 bezzałogowych dronów Switchblade, które można wbić w cel za pomocą urządzenia wybuchowego.
- 500 przeciwpancernych pocisków kierowanych typu Javelin oraz „tysiące” innej broni przeciwpancernej.
- Materiały wybuchowe typu C-4 do pokonywania przeszkód.
- Nieznana liczba autonomicznych statków obrony wybrzeża.
- 30 000 kombinacji kamizelek kuloodpornych i hełmów.
- Nieznana liczba min przeciwpiechotnych Claymore M18A1.
Prezydent RP Andrzej Duda oraz szefowie państw trzech państw bałtyckich Litwy, Łotwy i Estonii potwierdzili podczas wizyty solidarność z Ukrainą. Podczas spotkania w Kijowie szefowie państw czterech państw UE i NATO obiecali prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu dodatkową pomoc wojskową i wsparcie humanitarne. Obiecali także wsparcie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.
Selenskyj podziękował swoim gościom za wsparcie i pomoc. Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zawsze były po stronie Ukrainy – powiedział po meczu.
Przed spotkaniem z Zełenskim czterej prezydenci odwiedzili kilka mocno zniszczonych przedmieść Kijowa – i byli w szoku. „To nie wojna, to terroryzm”– powiedział Duda. Podobnie jak jego bałtyckie koledzy podkreślał, że nie tylko ci, którzy dokonali zbrodni, powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności za zbrodnie, ale także ci, którzy wydawali rozkazy.
- Habeck: Rozładunek Steinmeiera to „rozładunek w Niemczech”
Wicekanclerz Robert Habeck skrytykował odwołanie przez Ukrainę wizyty prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera. „Prezydentem federalnym są Niemcy. I dlatego jego zaproszenie od prezydenta Selenskyi jest zaproszeniem z Niemiec” – powiedział zielony polityk gazetom z grupy medialnej Funke (czwartek). „Niestety muszę to ująć w ten sposób: strona ukraińska popełniła dyplomatyczny błąd”.
Zapytany, czy on lub kanclerz Olaf Scholz (SPD) odwiedziliby Ukrainę, odpowiedział: „Teraz wszyscy powinniśmy się upewnić, że rozwiążemy problem i nie pogorszymy go. Dlatego wynaleziono telefony”. Cały rząd jest w stałym kontakcie z rządem ukraińskim.
Więcej informacji o wojnie na Ukrainie
Rosyjski dziennikarz Dmitrij Muratow zostaje spryskany olejem i acetonem przez nieznaną osobę w pociągu w Rosji. Muratow jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla i redaktorem jednej z ostatnich głównych rosyjskich gazet krytycznych wobec Kremla.
Ponieważ firmy naftowe odmawiają dostaw, ambasadzie rosyjskiej w Irlandii najwyraźniej powoli kończy się paliwo. W liście Rosjanie proszą teraz irlandzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych o „interwencję w tej jawnie dyskryminującej sprawie”.
Minister zdrowia Karl Lauterbach początkowo opowiedział się za dobrowolną kwarantanną, a potem z dnia na dzień zrezygnował z tej dziwnej zasady. Czy to nadal zrozumiałe? Runda w „Maischberger. „Die Woche” opowiada o błędach w polityce. Jaka powinna być rezygnacja?
Rosyjskie systemy rakietowe są w ruchu – rutynowe ćwiczenia czy groźny gest?
al, sh, ha, luk, sca/dpa