Od poniedziałku obywatele Rosji nie będą już korzystać z uproszczonego wydawania wiz na podróż do Niemiec i innych krajów strefy Schengen. W piątek Rada Państw UE zaakceptowała propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą całkowitego zawieszenia umowy zawartej między UE a Rosją w celu ułatwienia wydawania wiz.
Według wcześniejszych doniesień szefa polityki zagranicznej UE Josepa Borrella, ruch ten zapewni Rosjanom znaczny spadek liczby nowych wiz. W szczególności osoby potrzebujące ochrony powinny nadal mieć możliwość uzyskania wizy. Strefa Schengen obejmuje 22 kraje UE i cztery inne kraje europejskie.
W szczególności decyzja podniesie opłatę za wniosek wizowy z 35 do 80 euro. Ponadto wymagana jest większa ilość papierkowej roboty, wydłuża się czas przetwarzania, a wydawanie wiz wielokrotnego wjazdu jest ograniczone. Aby na przykład uniknąć pokrzywdzenia dziennikarzy, dysydentów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, Komisja Europejska ogłosiła już dodatkowe wytyczne.
Decyzja będzie obowiązywać od następnego poniedziałku 12 września, zgodnie z zapowiedzią prezydencji Rady. Państwa UE uzgodniły już pod koniec sierpnia zasadę tego etapu.
Niektóre państwa ogłaszają bardziej ambitne środki
Kraje bałtyckie i Polska zapowiedziały znacznie bardziej ambitne działania. Chcą odmówić wjazdu wszystkim obywatelom Rosji posiadającym wizę Schengen na pobyty turystyczne, wyjazdy służbowe, imprezy sportowe i kulturalne od 19 września – niezależnie od kraju członkowskiego, który wizę wydał. Wkrótce po rozpoczęciu wojny Rosji z Ukrainą państwa w dużej mierze przestały wydawać Rosjanom wizy i pozwolenia na pobyt.
Umowa wizowa między UE a Rosją obowiązuje od 2007 roku. Tuż po wybuchu wojny 24 lutego uproszczenia dla biznesmenów, urzędników i dyplomatów zostały już zawieszone.
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.