Zła wiadomość dla polityki i biznesu: euro nadal traciło na wartości na giełdzie. Niedawno osiągnął najniższą wartość od 20 lat.
Konsekwencje spadku wartości euro
Deprecjacja euro to katastrofa dla UE. W końcu korzystny kurs walutowy zapewniał, że większość importowanych towarów można było kupić na korzystnych warunkach. Inflacja związana z utratą kursu walutowego uderza również w kraje Unii Europejskiej w absolutnie nieodpowiednim momencie. Możesz zobaczyć, jak drastyczny spadek cen był w ostatnich miesiącach, gdy ty Kliknij tutaj i dowiedz się więcej o handlu na rynku Forex.
Ze względu na ogromny wzrost cen we wszystkich dziedzinach życia codziennego, jak na standardy europejskie, wielu ekspertów już teraz obawia się niepokojów i gwałtownych demonstracji w nadchodzących miesiącach jesienno-zimowych.
Co ciekawe, w niektórych częściach UE rosnąca inflacja jest często postrzegana jako przypadek. W szczególności kraje, które obecnie borykają się z wyjątkowo wysokim poziomem zadłużenia, takie jak Hiszpania, Włochy czy Grecja, mają możliwość – przynajmniej teoretycznie – szybciej i w większym stopniu zmniejszać swoje zadłużenie dzięki rosnącemu zadłużeniu. inflacja. Przeocza się jednak to, że inflacja osłabia gospodarkę i dlatego w dłuższej perspektywie osiągane są mniejsze wpływy z podatków. Z reguły nie ma wtedy pieniędzy na skompensowanie istniejących zobowiązań.
Giełda cierpi z powodu spadku wartości euro – Christine Lagarde zapowiada środki zaradcze
Szef Europejskiego Banku Centralnego od kilku tygodni zapowiadał środki zaradcze mające wesprzeć euro. W wyniku znacznego spadku cen Europejski Bank Centralny zmuszony był nawet do drastycznego skoku w górę kluczowej stopy – do imponującego 0,75%.
Czas pokaże, czy ten środek przyniesie pożądany skutek w dłuższej perspektywie. W rzeczywistości ze względu na obecną sytuację globalną i kryzys na Ukrainie jest całkiem możliwe, że inflacja w Europie będzie się utrzymywać. W tym kontekście EBC nie wykluczył nowych działań – jeśli okażą się konieczne – w najbliższej przyszłości.
Niezwykle krytyczna sytuacja dla UE
Obecna deprecjacja euro pogarsza i tak już wyjątkowo niekorzystną sytuację w UE. Aby zrozumieć, gdzie leży problem, należy pamiętać, że wszystkie kraje UE mają własne budżety fiskalne, znajdują się w różnych sytuacjach gospodarczych i politycznych oraz mają w dużej mierze niezależną politykę fiskalną.
Jednocześnie jednak decyzje każdego kraju mają bezpośredni wpływ na całą UE. ten trudności gospodarcze i finansowe
trwać dłużej, może szybko doprowadzić do niepokojów i protestów wśród ludności każdego kraju. Wtedy byłyby inne konsekwencje. polityczne postawy blokujące
lub nawet w skrajnych przypadkach opuścić UE. Wielka Brytania już pokazała, że to mało prawdopodobne wydarzenie jest całkowicie możliwe. Kraje takie jak Polska, Włochy czy Węgry również mogłyby postrzegać takie podejście jako możliwą opcję w przypadku wewnętrznych trudności politycznych i gospodarczych.
Dla Unii Europejskiej byłaby to absolutna katastrofa. A tego należy za wszelką cenę unikać! Opierając się na tej podstawowej idei, utrzymanie wartości euro jest absolutnym priorytetem Europejskiego Banku Centralnego.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.