Polska odniosła sukces dzięki kapitalistycznym reformom – ale obecny rząd PiS zaprzestał prywatyzacji i prowadzi politykę redystrybucji.
Leszek Balcerowicz to jeden z największych reformatorów gospodarczych XX wieku.
Wrzesień zabiera mnie do Warszawy i Hanoi. Te dwa kraje mają ze sobą więcej wspólnego, niż większość ludzi zdaje sobie sprawę. Są to dwa kraje, które przeżyły straszliwą wojnę odpowiednio w latach 1939-1945 i 1955-1975, zabijając miliony ludzi i niszcząc kraj. A po wojnie początkowo nie mieli szans na ożywienie gospodarcze i odbudowę, bo w obu krajach powstała socjalistyczna gospodarka planowa. W obu krajach ta planowa gospodarka doprowadziła do nędzy, ubóstwa i wysokiej inflacji. W obu krajach rządzący komuniści początkowo próbowali reform systemowych, dopóki ludzie nie zrozumieli, że tylko wprowadzenie własności prywatnej i gospodarki rynkowej może pomóc krajowi. Żaden kraj o porównywalnej wielkości nie poczynił w ostatnich dziesięcioleciach tak dużego postępu we wskaźniku wolności gospodarczej jak Wietnam i Polska, aw obu krajach sytuacja ludności znacznie się poprawiła.
życie codzienne w socjalizmie
Kiedy podróżuję do jakiegoś kraju, najpierw przyglądam się jego historii, aby lepiej go zrozumieć. Po raz pierwszy spotkałem więc Alicję Wancerz-Gluzę, współzałożycielkę Ośrodka Karta, pozarządowego archiwum historycznego. Alicja najpierw działała w NSZZ Solidarność, a później – po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce – w podziemiu antykomunistycznym. 4 stycznia 1982 r. wraz z mężem i niewielką grupą przyjaciół założyła podziemną gazetę „Karta”. Z czasem pamiętnik, który pisała na maszynie do pisania, a następnie powielał, stał się wydawnictwem, które publikowało nielegalne pamiętniki i książki.
W archiwach Karty znajduje się obecnie 5000 książek i broszur, około 35 000 gazet, 300 plakatów i 1000 pocztówek podziemnego ruchu antykomunistycznego. Karta posiada m.in. największy zbiór dokumentów NSZZ Solidarność, a Alicja z dumą pokazuje mi dokument UNESCO, zgodnie z którym zbiór ten został wpisany do międzynarodowego rejestru dokumentów pamięci światowej programu UNESCO „Pamięć Świata” – a także drewniane tablice, na których napisano 21 postulatów robotników podczas strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej. Karta zebrała 6000 wywiadów ze współczesnymi świadkami (w tym 1000 wywiadów z byłymi więźniami sowieckich łagrów) oraz około 400 000 zdjęć.
ANZEIGE
Porady brokera*
Nad sprytny broker, firma partnerska wallstreet:online AG, inwestorzy mogą kupować papiery wartościowe od zera euro na zamówienie: akcje, obligacje, 18 000 funduszy bez opłat wpisowych, fundusze ETF, certyfikaty i warranty. W Smartbroker nie ma opłat za przechowywanie. Proces rejestracji konta Smartbroker zajmuje tylko pięć minut.
Przeczytaj książkę z Rainer Zitelman*:
* Chcemy uczciwie informować i oświecać naszych czytelników oraz przyczyniać się do większej wolności finansowej: Jeśli jesteś zainteresowany naszą mądry broker podejmij działanie lub kliknij link reklamowy, otrzymamy za to wynagrodzenie.
ANZEIGE
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.