Spór z politykami brandenburskimi
–
Strona polska zaczyna jednostronnie rozbudowywać Odrę
Niskie szanse na rozwiązanie sporu z Polską o poszerzenie Odry granicznej: strona polska jednostronnie rozpoczęła prace budowlane. Decyzja w sprawie sprzeciwu Brandenburgii została odroczona.
Spór z Polską o poszerzenie Odry wciąż się tli. Minister Axel Vogel (Zieloni) poinformował w środę w Komisji Środowiska, że strona polska odłożyła decyzję w sprawie sprzeciwu brandenburskiego Ministerstwa Środowiska. Jest to skierowane przeciwko prowadzonej przez Polskę transgranicznej ocenie oddziaływania na środowisko. Według Vogla decyzja została przesunięta z końca lutego na koniec kwietnia.
Z punktu widzenia resortu nie uwzględniono w wystarczającym stopniu skutków budowy ostróg dla fauny i flory. „Cała historia jest bardzo nieprzyjemna. To nie jest przykład dobrej współpracy między stroną polską i niemiecką” – skrytykował Vogel.
Nie Polska, ale poinformowane organizacje ekologiczne
Strzechy to tamy wzniesione prostopadle do brzegu, skierowane w stronę środka rzeki. Według ministra środowiska strona polska ustaliła już fakty i rozpoczęła prace budowlane na ostróg bez informowania strony niemieckiej. Zamiast tego obywatele i organizacje ekologiczne zwróciliby na to uwagę. Według Vogla ministerstwo zamierza wydać oświadczenie w całej sprawie do 17 marca.
Niemiecki minister środowiska wskazał, że obecnie trwa mapowanie zasobów rybnych. Można to wykorzystać do ustalenia, czy siedlisko zwierząt ulega pogorszeniu z powodu projektu.
Rozległe prace budowlane w pobliżu parku narodowego
Według danych Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry sąsiedni stan planuje od 2023 r. całkowicie odnowić 60 ostróg i wybudować pięć nowych na 15-kilometrowym odcinku. W tym celu, według kierownika Dirka Treichela, mają powstać tzw. tamy wzdłużne. To zatamuje rzekę, zwiększy przepływ i usunie osad na dnie, aby umożliwić żeglugę. Spodziewane skutki dla przyrody w parku narodowym są ogromne.
Zdaniem promotorów poszerzenie Odry powinno umożliwić lepszy przepływ przyszłych powodzi. Ponadto należy ułatwić korzystanie z niemiecko-polskiej floty lodołamaczy. Ekolodzy po obu stronach Odry widzą w realizacji tego porozumienia zagrożenie dla ochrony przeciwpowodziowej i środowiska.
„Nie ma sensu przedłużać rzeki tylko z jednej strony”.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki i Ochrony Klimatu oraz członek Bundestagu Michael Kellner (Zieloni) wyraził zaniepokojenie podczas wizyty w parku narodowym w zeszłym tygodniu. „Przedłużanie rzeki tylko z jednej strony nie ma sensu. Po stronie niemieckiej nie widzę, jak można przedłużyć Odrę bez naruszania Dyrektywy Fauna-Flora-Siedliska i Ramowej Dyrektywy Wodnej” – dodał. wyjaśnione w środę. Raport zlecony przez Zielonych w Parlamencie Europejskim dowodzi, że poszerzenie Odry jest niezgodne z prawem europejskim – dodał. „To powinno powstrzymać finansowanie ze środków UE tego szalonego projektu, a Polska powinna natychmiast przerwać prace budowlane”.
Transmisja: Antena Brandenburg, 9 marca 2022 r.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.