– autorstwa Markusa Wacketa i Marka Strzeleckiego
WARSZAWA/BERLIN (Reuters) – Polska naciska na Niemcy wschodnioniemiecką rafinerię Schwedt i sugeruje wywłaszczenie rosyjskiego właściciela Rosnieftu.
Polska jest gotowa wesprzeć Schwedt w dostawach ropy, poinformowało warszawskie ministerstwo klimatu w odpowiedzi na prośbę agencji informacyjnej Reuters. Warunkiem jest jednak, aby Rosnieft nie posiadał już żadnych udziałów w rafinerii. Pomimo utworzonej przez Niemcy administracji powierniczej Rosnieft pozostaje właścicielem. „PCK Raffinerie Schwedt nie jest jeszcze w rękach państwa”. Ministerstwo Gospodarki w Berlinie ogłosiło wówczas, że Polska z zadowoleniem przyjęła rozwiązanie fiducjarne. Rozmowy z Polską i wymiany dotyczące sieci rurociągów i dostaw ropy naftowej są konstruktywne. Rosnieft posiada zdrowe 54% akcji, Shell jest drugim co do wielkości właścicielem ze zdrowymi 37%.
Niemcy nie chcą już używać rosyjskiej ropy od końca roku, co jest modelem biznesowym Rosnieftu w Schwedt. Paliwo pochodzi bezpośrednio z Rosji rurociągiem Drużba. W konsekwencji Rosnieft-Niemcy została oddana pod powiernictwo, a zarząd został zastąpiony. Aby jednak rafinerię w Schwedt w wystarczającym stopniu wykorzystać bez ropy Rosneft, dostawy przez polski port Gdańsk i system rurociągów są teraz uzależnione. Dzięki transportowi cysternami do portu w Rostocku i stamtąd rurociągiem do Schwedt można zabezpieczyć tylko około 60% pojemności. Jednak co najmniej 75 procent uważa się za konieczne.
CZY POLSKA CHCE PRZEWODNICZĄĆ ORLEN JAKO WŁAŚCICIEL SCHWEDT?
Tłem polskiej presji może być to, że koncern naftowy Orlen, według niemieckich kręgów rządowych, a także polskich wtajemniczonych, jest zainteresowany większościowym pakietem akcji, a tym samym kontrolą Schwedt. W pierwszej kolejności Rosnieft musiałaby wówczas zrezygnować z 54% udziałów, na przykład poprzez wywłaszczenie przez państwo niemieckie. Rosnieft już wcześniej protestował przeciwko administracji trustu i rozważa podjęcie kroków prawnych. Rząd federalny potwierdził, że były rozmowy z potencjalnymi nabywcami. Wśród nich są te z Polski, powiedział urzędnik państwowy. Orlen to największa polska firma naftowa, której udziałowcem jest państwo.
Shell, drugi co do wielkości udziałowiec, od dawna chciał wyjść z rafinerii. Verbio i Enertrag, obaj z sektora energii odnawialnej, wykazali zainteresowanie. Chcą dać Schwedt perspektywę, jeśli ropa zostanie wycofana ze względu na ochronę klimatu.
Niemieckie prawo o bezpieczeństwie energetycznym pozwoliłoby na wywłaszczenie Rosniefti. Ten krok byłby jednak dalszą eskalacją i Niemcy musiałyby liczyć się z podobnym krokiem przeciwko niemieckim firmom w Rosji.
Zatrudniająca ponad 3000 pracowników bezpośrednio i pośrednio rafineria PCK w Schwedt odgrywa kluczową rolę w zaopatrywaniu Niemiec Wschodnich w benzynę i inne produkty rafineryjne. Obsługiwane są również części zachodniej Polski, a także lotnisko Berlin-Brandenburgia. Ponieważ rząd federalny rozważa również natychmiastowe wstrzymanie dostaw rosyjskiej ropy po konserwatorium, zrobił krok. Dodał, że magazyny w Schwedt i pobliskiej rafinerii Leuna są pełne. Według kręgów rządowych rezerwacje trwają do 14 dni. Kanclerz Olaf Scholz i minister gospodarki Robert Habeck omówili jednak także rozmowy z Polską i wspólną grupę zadaniową w celu dalszego zabezpieczenia Schwedt.
(Edycja: Scot W. Stevenson; w przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym zespołem redakcyjnym pod adresem berlin.newsroom@thomsonreuters.com (dla polityki i ekonomii) lub frankfurt.newsroom@thomsonreuters.com (dla biznesu i kroków). )
Dźwignia musi wynosić od 2 do 20
Brak danych
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.