Fot. Algimantas Barzdžius
Rząd estoński bada obecnie, czy w najbliższej przyszłości możliwe byłoby zbudowanie terminalu w Paldiskach, aby pomieścić statki z skroplonym gazem ziemnym (LNG). Planuje się go zainstalować przed jesienią.
„Tak, staramy się wymyślić, jak szybko zbudować tam terminal, ale z chwilową decyzją o przyjęciu gazowców LNG” – powiedział estońskiej telewizji publicznej Taavi Aas, minister gospodarki.
Błąd.eeWedług Ministerstwa Gospodarki Estonia rozważa zakup statku z możliwością odgazowania LNG, który w przeciwieństwie do terminalu lądowego mógłby zostać przeniesiony.
Zdaniem Aasa decyzja musi zostać podjęta „tu i teraz”, a niewykluczone, że jeśli państwo zdecyduje się wesprzeć finansowo budowę terminalu, finansowanie zostanie uwzględnione w planowanym dodatkowym budżecie.
„Jeżeli państwo ma wesprzeć powstanie terminalu, to decyzja musi być podjęta natychmiast. Będzie to z pewnością realizowane w partnerstwie z sektorem prywatnym, pytanie czy państwo jest gwarantem, czy wniesie bezpośredni wkład. W obecnej sytuacji Estonia musi mieć przepustowość swojego terminalu – podkreśla minister.
Obecnie najbliższy terminal LNG do Estonii znajduje się w Kłajpedzie na Litwie, ale T. Aasas zauważa, że po zakończeniu litewsko-polskiego połączenia gazowego jest prawdopodobne, że więcej LNG przeniesie się stamtąd do Polski, co oznacza, że estońskie firmy nie już otrzymywać wymagane LNG z Kłajpedy.
Minister nie ukrywa, że Eesti Gaas, Alexela i Elering mogą zostać państwowymi partnerami przy budowie terminalu.
Według Aas wszystkie kraje europejskie obecnie szukają sposobów na zastąpienie rosyjskiego gazu, a LNG jest pierwszym wyborem, ale do jego transportu do Europy potrzeba więcej statków i terminali.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.