Wojna z Ukrainą: taka jest sytuacja | Darmowa prasa

Prezydent Ukrainy Zełenski nie pomija żadnego międzynarodowego kroku w walce z rosyjskim atakiem. Prawdopodobnie będzie ponownie obecny przez wideo na szczycie G20. To, czy Putin też nadejdzie, jest dyskusyjne. wiadomości

Kijów/Moskwa.

Według doniesień z Kijowa, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski weźmie udział w szczycie G20 w przyszłym tygodniu – ale raczej nie odwiedzi Indonezji osobiście. Rzecznik prezydenta Serhij Nykyforov podobno powiedział ukraińskiej telewizji, że 44-latek prawdopodobnie zostanie połączony z wydarzeniem za pośrednictwem wideo. Przywódca Kremla Władimir Putin nie ogłosił jeszcze, czy weźmie udział w szczycie.

W Kijowie ludzie z niecierpliwością czekają na wynik wyborów śródokresowych w USA – tam we wtorek uchwalono większość w parlamencie. Republikanie w Izbie Reprezentantów zagrozili spowolnieniem lub nawet zablokowaniem masowej pomocy USA dla Ukrainy, jeśli wygrają Izbę Kongresu. Mogłoby to zmienić losy wojny na korzyść Rosji. Jednak obserwatorzy postrzegali zagrożenie jako próbę wywarcia presji na demokratów, by poszli na ustępstwa gdzie indziej.

Tymczasem nowy premier Szwecji Ulf Kristersson odwiedził tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby utorować drogę do członkostwa tego nordyckiego kraju w NATO.

Zaproszenie G20 do Zełenskiego przed rosyjskim atakiem

Coroczne spotkanie grupy głównych krajów uprzemysłowionych i wschodzących (G20) odbędzie się we wtorek i środę w przyszłym tygodniu na indonezyjskiej wyspie Bali. Obecni są także prezydent USA Joe Biden i kanclerz Olaf Scholz. Ukraina nie jest jednym z krajów G20. Ze względu na trwającą od ponad ośmiu miesięcy wojnę rosyjską agresję na jego kraj, Zełenski został jednak zaproszony.

Na początku listopada wykluczył udział w szczycie, jeśli Putin był na Bali. Biuro prezydenta Indonezji Joko Widodo poinformowało we wtorek, że jest bardzo prawdopodobne, że Putin nie przyjedzie. Putin jak dotąd pozostawiał swój udział otwarty. „Może pojadę. Ciągle o tym myślę” – powiedział w zeszłym tygodniu. W każdym razie Rosja będzie reprezentowana przez delegację wysokiego szczebla – powiedział szef Kremla.

Zełenskij chwali międzynarodową pomoc wojskową

Prezydent Ukrainy pochwalił międzynarodową wolę pomocy swojemu krajowi. „Obecna eskalacja rosyjskiego terroru rakietowego i dronów spowodowała, że ​​świat… odpowiedział dalszą pomocą dla Ukrainy” – powiedział Zełenskij w swoim przemówieniu wideo we wtorek wieczorem. Donosił o sukcesach przeciwko wojskom rosyjskim na okupowanych terytoriach południowej i wschodniej Ukrainy. Według Selenskyj codziennie umierają setki Rosjan, zwłaszcza w obwodzie donieckim. Moskwa zaprzecza tak wysokim stratom.

Rosja jest otwarta na dialog ze Stanami Zjednoczonymi

Według Departamentu Stanu Rosja pozostaje otwarta na dialog ze Stanami Zjednoczonymi dla „obopólnej korzyści”. Chcą „utrzymać ukierunkowane kontakty ze Stanami Zjednoczonymi w niezbędnych sprawach”, powiedziała we wtorek rzeczniczka ministerstwa Maria Zacharowa. Stosunki między obydwoma krajami są na najniższym poziomie w historii z powodu agresji Rosji na Ukrainę. Waszyngton kilkakrotnie ostrzegał ostatnio Moskwę przed użyciem broni jądrowej.

Ambasador USA przy ONZ na rozmowy w Kijowie

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield udała się na rozmowy do stolicy Ukrainy, Kijowa. Na spotkaniu z Zełenskim misja USA przy ONZ oświadczyła, że ​​obiecała dalsze wsparcie USA. Stany Zjednoczone są gotowe wspierać kraj tak długo, jak to konieczne. Dyplomata odwiedził także fabrykę zbóż oraz zwiedził laboratorium kryminalistyczne i zbiorowe schronisko dla przesiedleńców w Irpinie.

W ubiegły piątek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Joe Bidena, Jake Sullivan, rozmawiał z Ukrainą. Stany Zjednoczone nie tylko wspierają kraj w jego defensywnej walce przeciwko Rosji pomocą wojskową, ale także humanitarną.

Kristersson z Erdoganem – wciąż brak zielonego światła dla członkostwa w NATO

Turcja wciąż nie utorowała drogi Szwecji i Finlandii do przystąpienia do NATO. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział we wtorek po pierwszym spotkaniu z nowym szwedzkim premierem Ulfem Kristerssonem w Ankarze, że nadal ma nadzieję na osiągnięcie postępów podczas kolejnego szwedzko-fińsko-tureckiego spotkania w Sztokholmie pod koniec listopada. Szwecja chce wstąpić do NATO dla własnego bezpieczeństwa – tylko uczciwie, jeśli zrobi wszystko, aby pomóc Turcji w jej bezpieczeństwie.

Moskwa zakazuje współpracy wojskowej z 20 niemieckimi firmami

W odpowiedzi na zachodnie sankcje Rosja zakazała współpracy wojskowo-technicznej z 74 zagranicznymi firmami. Na liście znalazły się firmy z różnych „wrogich krajów”, w tym 20 firm niemieckich, jak ogłosiła Moskwa. Dotyczy to również firm z Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Czech, Estonii, Litwy, Słowacji, Czarnogóry, Polski i Stanów Zjednoczonych. Podczas agresji Rosji na Ukrainę wiele krajów, a także UE, od lutego nałożyły na Moskwę daleko idące sankcje. (dpa)

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *