Dzień wojny w skrócie
Przed stwardnieniem w Donbasie – Kijowie prawdopodobnie brakuje części zamiennych do niemieckich haubic samobieżnych
18.11.2022, 20:35
Ciężkie walki trwały we wschodniej Ukrainie, ale przebieg linii frontu niewiele się zmienił. Zdaniem brytyjskich ekspertów Rosja szykuje się jednak na kolejne niepowodzenia. Nowe rosyjskie linie obronne są nawet budowane na Krymie. Tymczasem w Polsce spodziewane są dalsze ataki rakietowe. 268. dzień wojny w skrócie.
Ciężkie walki w Donbasie – zastój na linii frontu
W węglowo-stalowym regionie Donbasu we wschodniej Ukrainie wojska ukraińskie i rosyjskie toczą zaciekłe walki, a linia frontu obecnie prawie się nie zmienia. Ukraiński Sztab Generalny poinformował o ostrzale artyleryjskim i czołgowym wiosek takich jak Wodyane, Krasnohoriwka i Maryinka w pobliżu miasta Awdijiwka. informacji Kijowa nie można było niezależnie zweryfikować, ale w tym przypadku były one zgodne z doniesieniami rosyjskich blogerów wojskowych. Według raportu sytuacyjnego ukraińskiego Sztabu Generalnego, kolejnym ogniskiem walk jest rejon miasta Bachmut. Tam na pozycje ukraińskie ostrzelano czołgami, moździerzami, wyrzutniami i rakietami. Tutaj również przebieg frontu pozostawał praktycznie niezmieniony od miesięcy.
Na froncie kupiańskim toczył się również ciężki ostrzał artyleryjski. Ten ważny węzeł kolejowy w obwodzie charkowskim został zdobyty podczas szybkiego natarcia we wrześniu przez wojska ukraińskie. Jednak od tego czasu Ukraińcy poczynili niewielkie postępy na wschód. Według lokalnych władz rosyjskie wojska ostrzeliwały nocą wioskę na Zaporożu pociskami systemu S-300, które w rzeczywistości miały służyć do obrony przeciwlotniczej. Budynek został zniszczony, ale nikt nie został ranny.
Rosja kopie okopy na Krymie
Rosyjskie władze rozpoczynają działania na Krymie, półwyspie przyłączonym do Ukrainy w 2014 roku z budową linii obronnych. Fortyfikacje miały zapewnić „bezpieczeństwo mieszkańcom Krymu” – powiedział szef moskiewskiej administracji Siergiej Aksjonow na spotkaniu administracji Krymu. Ale przede wszystkim musi być zagwarantowane bezpieczeństwo w części regionu przylegającej do Chersoniu, która jest nadal okupowana przez Rosjan. Stamtąd wąski przesmyk prowadzi na Krym. Pod koniec ubiegłego tygodnia rosyjska okupacja oczyściła prawy brzeg Dniepru, a wraz z nim stolicę regionu, Chersoniu.
Londyn: Rosja przygotowuje się na niepowodzenia
Według brytyjskich ekspertów wojskowych nowe rosyjskie okopy budowane są także w pobliżu granicy z Krymem i rzeki Siewierski Doniec między obwodami donieckim i ługańskim. Londyn odbiera to jako dowód na to, że Rosja przygotowuje się do kolejnych niepowodzeń na Ukrainie. Wynika to z codziennych aktualizacji danych wywiadowczych Ministerstwa Obrony w Londynie. Według raportu, po wycofaniu się z zachodniego brzegu Dniepru, siły rosyjskie na większości okupowanego przez siebie kraju skupiają się na przegrupowaniu i przygotowaniach obronnych.
„Niektóre z miejsc znajdują się nawet 60 kilometrów za obecną linią frontu, co sugeruje, że rosyjscy planiści przygotowują się na wypadek dalszych znaczących przełomów na Ukrainie” – czytamy w londyńskim oświadczeniu. Niewykluczone jednak, że Rosja będzie też próbowała przerzucić część wojsk wycofanych z Chersoniu na południu Ukrainy w celu wzmocnienia działań ofensywnych w pobliżu miasta Bachmut w obwodzie donieckim.
Miliony Ukraińców bez prądu
Rosyjskie ataki rakietowe wydają się uszkadzać sieć energetyczną Ukrainy jeszcze bardziej, niż wcześniej sądzono. „Prawie połowa naszego systemu energetycznego nie działa” – powiedział premier Denys Schmyhal, według agencji informacyjnej Unian. Ukraina potrzebuje zatem dodatkowego wsparcia ze strony Unii Europejskiej w dziedzinie energetyki, a także finansowego.
Polska spodziewa się większego ostrzału rakietowego
Po śmiertelnym uderzeniu rakiety w terytorium Polski, prezydent RP Andrzej Duda spodziewa się kolejnych takich incydentów. „Niestety, musimy być w pewnym sensie przygotowani na to, że na naszej granicy mogą się powtórzyć wypadki wojenne” – powiedział Douda. Polska zrobi wszystko, aby do tego nie dopuścić. Ale niestety nie da się zabezpieczyć przed takim zdarzeniem jak uderzenie rakiety – kontynuował Duda. Eksperci wojskowi wyjaśnili mu, że żaden system obrony przeciwrakietowej nie mógł przechwycić tego pocisku na terenie Polski z braku czasu.
Rosja oskarża Ukrainę o egzekucje
Rosyjskie MSZ oskarżyło Ukrainę o egzekucje rosyjskich jeńców wojennych poprzez strzelanie im w głowy. Odnosząc się do filmu krążącego w rosyjskich mediach społecznościowych, powiedziała, że pokazuje on „celowe i metodyczne zabijanie ponad 10 unieruchomionych rosyjskich żołnierzy przez zdegenerowane wojska ukraińskie bezpośrednimi strzałami w głowę”. Nagranie pokazuje „odrażającą naturę” prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i jego reżimu. Autentyczności nagrania nie udało się zweryfikować, a ukraiński rząd nie wydał oświadczenia. W rzeczywistości na filmie dziesiątki rosyjskich żołnierzy poddały się i podniosły ręce przed budynkiem, w którym wcześniej się ukrywali. Wtedy inny rosyjski żołnierz wyszedł z budynku i otworzył ogień do ukraińskich żołnierzy. Odpowiedzieli ogniem, najwyraźniej zabijając zarówno napastnika, jak i rosyjskich żołnierzy, którzy wcześniej się poddali. Nie sposób ustalić, czy ci ostatni zostali następnie straceni, czy też zginęli w wymianie ognia.
Melnyk jest ukraińskim wiceministrem spraw zagranicznych
Były ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk został mianowany wiceministrem spraw zagranicznych. Taką decyzję podjął Gabinet Ministrów w Kijowie, poinformowały ukraińskie media, powołując się na przedstawiciela rządu w parlamencie Tarasa Melnyczuka.
Rano Melnyk wysłał wiadomość z zaśnieżonego Kijowa, aby podkreślić powagę sytuacji Ukraińców w związku z opadami śniegu i rosyjską ofensywą rakietową. Polityk, który obecnie pracuje w MSZ Ukrainy, rozmawiał bezpośrednio z kanclerzem federalnym Olafem Scholzem. „Dzień dobry, panie kanclerzu Kijowa”, napisał na Twitterze, przedstawiając selfie przed zaśnieżoną ławką w parku. „Jest minus 5 stopni”. Jedna czwarta jego rodaków, dziesięć milionów Ukraińców, pozostała bez prądu i wody. „Czy nie chcesz postawić Putinowi ultimatum, aby powstrzymał jego terror rakietowy? A może czekać, aż będzie za późno i wszyscy Ukraińcy zamarzną na śmierć?
Brakujące części zamienne do dostarczonych niemieckich haubic czołgowych
Błędy planowania przy zamawianiu części zamiennych coraz bardziej zagrażają gotowości operacyjnej niemieckich samobieżnych haubic na Ukrainie. Po dostarczeniu w sumie 14 haubic samobieżnych 2000 r. Federalne ministerstwo obrony najwyraźniej nie zamówiło na czas pakietów części zamiennych do regularnej naprawy systemów uzbrojenia, informuje „Spiegel” w swoim bieżącym numerze. Większość systemów wymaga teraz naprawy z powodu intensywnego użytkowania na froncie we wschodniej Ukrainie. To prawda, że sześć niemieckich haubic sprowadzono niedawno na Litwę do remontu. Ponieważ jednak niezbędne części zamienne nie były dostępne ani w przemyśle, ani w Bundeswehrze, technicy musieli rozebrać jedną z haubic i zostawić ją na Litwie.
Więcej artykułów o wojnie ukraińskiej:
Wszystkie dalsze wydarzenia dotyczące wojny na Ukrainie możesz w naszym pasku na żywo Lilia.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.