26.11.2022
Wojna ukraińska w Live Ticker
+++ 04:39 NATO: Niemiecka broń ma znaczenie i ratuje życie +++
NATO wyraża szczególne uznanie dla dotychczasowej roli Niemiec we wspieraniu Ukrainy w wojnie z Rosją. „Silne poparcie Niemiec robi decydującą różnicę” – powiedział szef NATO Jens Stoltenberg gazecie „Welt am Sonntag” na dwa dni przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Obronnego w Bukareszcie. Były premier Norwegii dodaje: „Dostawy broni z Niemiec ratują życie. Wszyscy musimy utrzymać i zwiększyć nasze poparcie dla Ukrainy. Stoltenberg powiedział, że gdyby Putin wygrał wojnę, on i inni despoci nadal używaliby przemocy, aby osiągnąć swoje cele. „Może to oznaczać więcej wojen i więcej cierpień. Sprawiłoby, że nasz świat stałby się jeszcze bardziej niebezpieczny. W naszym własnym interesie leży zwycięstwo Ukrainy”. Najlepszym sposobem wspierania pokoju jest wspieranie Ukrainy.
+++ 03:47 W Kijowie spodziewane są obfite opady śniegu – miliony bez prądu +++
Dziś w Kijowie spodziewane są obfite opady śniegu, ponieważ temperatury spadają poniżej zera, a miliony ludzi w stolicy Ukrainy i wokół niej pozostają bez prądu. „Chcemy przypomnieć, że każdy Ukrainiec, którego dom ma ponownie prąd, może pomóc innym w uzyskaniu prądu, oszczędnie go zużywając” – powiedział operator sieci Ukrenergo w oświadczeniu w aplikacji Telegram informacyjny z. Wyjaśnia, że generatory mogą zaspokoić tylko trzy czwarte zapotrzebowania, co prowadzi do ograniczeń i przerw w dostawie prądu w całym kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że z powodu rosyjskich bombardowań w piątek bez prądu było sześć milionów ludzi.
+++ 02:57 Weber: Państwa UE muszą solidaryzować się z uchodźcami z Ukrainy +++
W obliczu zbliżającej się zimy lider Europejskiej Partii Ludowej (EPP) Manfred Weber wzywa państwa UE do większej solidarności w udzielaniu zakwaterowania ukraińskim uchodźcom. „Jeśli więcej Ukraińców będzie zmuszonych do ucieczki z powodu rosyjskich bombardowań i ataków zimą, Europa Zachodnia będzie musiała wziąć na siebie większą odpowiedzialność” – powiedział polityk CSU „Bild am Sonntag”. To „bezprecedensowe wyzwanie” musi być „solidarnie wspierane przez wszystkie kraje UE”. Komisarz ds. wewnętrznych UE, Ylva Johansson, określiła solidarność między krajami UE jako „nienaruszoną”. Państwa członkowskie, które wciąż mają zdolności, „wyraźnie zwiększają swoje wysiłki, aby pomóc państwom członkowskim, które są u kresu swoich możliwości”, powiedział Johansson „Bild am Sonntag”.
+++ 01:48 Klingbeil prosi o dalszą pomoc dla Ukrainy +++
Lider SPD Lars Klingbeil wzywa Niemcy do większej pomocy dla narodu ukraińskiego w związku z nasilonymi atakami Rosji na dostawy energii elektrycznej i ciepła na Ukrainie. „Bardziej niż kiedykolwiek Putin prowadzi wojnę z ludnością cywilną” – powiedział gazecie „Bild am Sonntag”, według wstępnego raportu. Niszczy infrastrukturę i chce, aby ludzie siedzieli w ciemnościach i zamarzali na śmierć. „Oprócz wsparcia wojskowego musimy zatem szybciej i bardziej kompleksowo dostarczyć do kraju generatory i ogrzewane namioty. Musimy zapobiec blackoutowi na Ukrainie”.
+++ 00:51 Selenskyj żąda wyższej ceny ropy niż G7 +++
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski postuluje, aby maksymalna cena rosyjskiej ropy była niższa niż proponowana przez grupę siedmiu najbardziej wpływowych państw zachodnich, tzw. G7. Cena powinna być ograniczona między 30 a 40 dolarów za baryłkę, wyjaśnił na konferencji prasowej. Bo wtedy Rosja odczuje sankcje. G7 chce ograniczyć cenę do 65 do 70 USD.
+++ 23:19 Co najmniej 32 zabitych w rosyjskim ostrzale Chersoniu od czasu odwrotu +++
Od czasu wycofania wojsk rosyjskich co najmniej 32 osoby giną codziennie od ostrzału artyleryjskiego i rakietowego w wyzwolonych spod okupacji częściach obwodu chersońskiego na południu Ukrainy. Poinformował o tym szef ukraińskiej policji Ihor Klymenko. 11 listopada rosyjscy żołnierze ewakuowali miasto Cherson i wycofali się na przeciwległy brzeg Dniepru. Chociaż wiele osób uciekało w mniej niebezpieczne obszary, wielu lokalnych mieszkańców zostało w domu, powiedział Klymenko.
+++ 22:15 Ambasador Kijowa wita planowane głosowanie w Bundestagu w sprawie Hołodomoru +++
Nowy ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew z zadowoleniem przyjmuje zaplanowaną przez Bundestag rezolucję w sprawie masowego głodu (Hołodomoru) spowodowanego przez sowieckich przywódców na Ukrainie 90 lat temu. Chodzi o uznanie prawdy, powiedział Makeiev dla Editorial Network Germany (RND). „Prawdę, którą próbowaliśmy ukryć przez dziesięciolecia. I prawdę, której nigdy nie można przepisać”. Zgodnie z projektem uchwała, nad którą w środę ma debatować Bundestag, przewiduje uznanie Hołodomoru za ludobójstwo. Wspólnie popierają ją partie rządzące SPD, Zieloni i FDP oraz frakcja parlamentarna CDU/CSU. Dowiedz się więcej na ten temat tutaj.
+++ 21.40 Kuleba: Ukraina otrzymuje też broń z krajów trzecich +++
W walce z rosyjskimi najeźdźcami, zdaniem ministra spraw zagranicznych Dmytro Kuleby, Ukraina otrzymuje także broń z nieznanych wcześniej źródeł. „Nie tylko otrzymujemy broń z magazynów naszych najbliższych przyjaciół. Ci przyjaciele współpracują również z krajami trzecimi, kupując od nich sprzęt i dostarczając go nam” – powiedział francuskiej gazecie Le Parisien. Zapytany, czy te kraje trzecie się zgodzą, powiedział w wywiadzie opublikowanym w piątek: „Większość publicznie mówi, że nie, ale dzieje się to za kulisami”.
+++ 20:55 Front w Bachmucie tonie w błocie +++
Ukraińsko-rosyjska linia bojowa we wschodniej Ukrainie dosłownie tonie w błocie: zdjęcia przesłane przez ukraińskie Ministerstwo Obrony z okopów Bachmuta przypominają I wojnę światową.
Dowiedz się więcej na ten temat tutaj.
+++ 20:15 Śmierć ministra spraw zagranicznych w Mińsku: Tichanovskaya nazywa Makeja zdrajcą +++
Liderka białoruskiej opozycji Swietłana Tichanowska nie zgadza się z kondolencjami z Moskwy i Mińska dla zmarłego nagle białoruskiego ministra spraw zagranicznych. „W 2020 roku Władimir Makiej zdradził naród białoruski i poparł tyranię” – napisała na Twitterze. Według państwowej agencji informacyjnej Belta Makej zmarł nagle w wieku 64 lat. Dyplomata od 2012 roku był ministrem spraw zagranicznych w administracji prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Makej od dawna zabiega o poprawę stosunków swojego kraju z Zachodem, krytykuje także jego sojusznika, Rosję. Wycofał się jednak z kursu po masowych protestach społecznych przeciwko wyborom prezydenckim w 2020 r. Opisał protesty jako kampanię zachodnich agentów.
Dowiedz się więcej na ten temat tutaj.
+++ 19:35 Scholz rozważa możliwą porażkę Rosjan +++
Kanclerz Olaf Scholz uważa obecnie, że zwycięstwo Rosji na Ukrainie jest mało prawdopodobne. Biorąc pod uwagę poparcie Niemiec dla zaatakowanej Ukrainy, staje się coraz bardziej jasne, że „Rosja nie tylko nie może tej wojny wygrać, ale jej nie wygra” – powiedział socjaldemokrata podczas państwowej konferencji partyjnej SPD Brandenburgia w Cottbus. Kanclerz powtórzył obietnicę wspierania Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. „Robimy to finansowo, humanitarnie i wszyscy o tym wiemy: również poprzez dostawy broni”.
Dowiedz się więcej na ten temat tutaj.
+++ 18.55 Moskwa pod presją: trzecia wymiana więźniów w ciągu tygodnia +++
Rosja i Ukraina po raz trzeci w ciągu tygodnia dokonały wymiany jeńców wojennych. „Udało nam się uwolnić dwunastu naszych ludzi” – powiedział na kanale Telegram szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Ministerstwo Obrony w Moskwie potwierdziło wymianę dziewięciu żołnierzy narodowości rosyjskiej. Według informacji z Kijowa wśród Ukraińców brakuje dziewięciu żołnierzy i trzech cywilów. Mówi się, że „Rosjanami” są mieszkańcy „Donieckiej Republiki Ludowej” we wschodniej Ukrainie. Amerykański think tank Institute for the Study of the War tłumaczy nową gotowość Moskwy do wymiany faktem, że Kreml chce powstrzymać rosnące niezadowolenie własnego społeczeństwa mobilizacją. Wielu Rosjan boi się o swoich bliskich.
Przeczytaj poprzednie wydarzenia z wojny na Ukrainie tutaj.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.