Gitan Nausda, prezydent. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)
Prezydent Gitan Nausda powiedział, że Ukrainie można przyznać status kandydata do UE, ale pozostały sceptycyzm musi zostać rozwiązany. A apel Polski o zbrojną misję pokojową NATO na Ukrainie można by uznać za zabezpieczenie korytarzy humanitarnych, bo działań Rosji nie można źle postąpić.
Ukrainie można by przyznać status kandydata i myślę, że rzeczywiście moglibyśmy znaleźć taki konsensus, ale w Unii Europejskiej wciąż są ślady sceptycyzmu – powiedział w środę szef Unii Europejskiej Stan do dziennikarzy.
Na pewno nie damy spokoju i będziemy dalej o tym myśleć – dodał.
Prezydent powiedział, że jest optymistą co do statusu kandydata, a ten optymizm wspierała niedawna historia, kiedy Niemcy zdecydowały się na dostawę broni do Kijowa.
Sam byłem świadkiem upadku muru berlińskiego w pośrednim sensie skóry, muru myśli w Berlinie. Pojechałem do Berlina na spotkanie z kanclerzem Niemiec w poniedziałek i w tym czasie nastąpiło przejście od polityki braku sprzedaży i braku dostaw do polityki dostarczania broni, Nausda powiedział o decyzji Niemiec o porzuceniu swojej wieloletniej polityki niedostarczania konfliktu stref i pomocy wojskowej dla Ukrainy.
I nie wydarzyło się to w dwa, trzy tygodnie czy miesiące, po prostu stało się w godzinę. Myślę, że pytanie może być również przykładem takiego muru berlińskiego lub topniejącego śniegu, a my razem z Ukraińcami moglibyśmy być dumni z tego, że wysłaliśmy jeszcze mocniejszy sygnał o jej perspektywach dla UE – zadeklarował.
Wredny
Według szefa państwa drzwi do UE są otwarte dla Ukrainy Komisja Europejska jest zobowiązana do wydania opinii w sprawie przystąpienia tego kraju do UE. Zostało to uzgodnione na nieformalnym spotkaniu przywódców społeczności w Wersalu we Francji.
Muszę państwu powiedzieć, że Litwa była złoczyńcą, który debatował przez co najmniej dwie godziny tylko dlatego, że tekst zawierałby zapis o naszym wsparciu dla Ukrainy na jej drodze do integracji europejskiej – mówi Nausda.
„Opracowaliśmy brzmienie, daliśmy możliwość uzgodnienia różnych punktów widzenia i znaleźliśmy taką możliwość. Wierzymy, że wysłaliśmy właściwy sygnał do samej Ukrainy, dla której taki sygnał jest dziś niezwykle ważny” – dodał.
Po tym, jak pod koniec lutego Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą, prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał formalny wniosek o przystąpienie do UE, która obecnie liczy 27 członków.
Na początku marca prezydenci Litwy, Polski, Łotwy, Estonii, ECU, Słowenii, Bułgarii i Słowacji otwarcie zwrócili się do przywódców UE, wzywając do poparcia przystąpienia Ukrainy do UE, jak najszybszego przyznania jej statusu kandydata i rozpoczęcia procesu negocjacyjnego.
Misja NATO jest możliwa
Odnosząc się do pragnienia Varuvy, by stworzyć siły zbrojne do pomocy prowadzonej przez NATO misji pokojowej na Ukrainie, Nausda powiedział, że dzisiaj musimy być otwarci na wszelkie sugestie, które mogą się pojawić, trudne do zrealizowania na pierwszy rzut oka.
Zwłaszcza, że widzimy, że kwestia korytarza humanitarnego jest trudna do rozwiązania. My dorośli możemy mówić o wspólnej jałmużnie i innych rzeczach, ale nadal musimy przyznać, że mówimy o mandacie, słuszności, woli zapewnienia istnienia korytarza humanitarnego – mówi G. Nausda.
Według niego, jeśli nie da się tego zrobić w tradycyjnych formach, to można też mówić o formach nietradycyjnych, bo dziś mamy do czynienia z katastrofą humanitarną z powodu jednostronnego nieprzygotowania, czy też niechęci, choćby otwartości. umysłowość. , zdając sobie sprawę , że sytuacja .
Organizacja wczorajszej wizyty lidera na Ukrainie
Nausda powiedział też, że byłby gotów zorganizować wizytę rosyjskim przywódcom na Ukrainie.
Naprawdę widzę zainteresowanie taką wizytą i uważam, że trzeba planować takie wizyty z prezydentami innych krajów i jestem na to gotowy – powiedział litewski przywódca.
Wcześniej w tym tygodniu premierzy Polski, ECU i Słowenii spotkali się w Kijowie oraz spotkali się z przywódcą kraju Wołodymyrem Zełenskim. Wczoraj zaprosił innych liderów.
Zapraszam wszystkich ukraińskich przyjaciół do Kijowa. zadeklarował prezydent Ukrainy na kanale Telegram. Z pewnością może to być niebezpieczne, ponieważ nasze niebo nie jest pokryte rakietami i rosyjskimi samolotami wojskowymi.
Kijów od dawna wzywa NATO do zabezpieczenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą, ale wczoraj obawiano się, że taki ruch może doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji między Sojuszem a Rosją.
Pan Nausda podkreślił jednak wagę nie tylko wizyt wsparcia, ale także wydarzeń mobilizujących pomoc dla Ukrainy.
Widzimy duży sens w mobilizowaniu opinii publicznej na Zachodzie, w mobilizowaniu polityki na Zachodzie. Mamy szczęście, że to robimy, nie boję się skóry, całkiem nieźle. Najlepsza ocena to prawdopodobnie ta pochodząca z Ukrainy, powiedział prezydent.
Według głowy państwa Kyjiv dziękuje Litwie za jej starania o to, by głos rozdartego wojną państwa był słyszalny w społeczności międzynarodowej, za działanie na rzecz zmiany dotychczasowego sposobu myślenia.
Powiedział, że okropności wojny otwierają oczy prawie każdemu.
Usimin Wicepremier RP
Polski wicepremier Jarosław Kaczyński we wtorek w Kijowie wezwał NATO lub szerszy format międzynarodowy do powołania misji pokojowej na pomoc Ukrainie, podkreślając, że nie może to być misja bez broni.
Według J. Kaczyńskiego taka misja ma na celu niesienie pomocy humanitarnej, zaprowadzanie pokoju, ale także ochronę sił zbrojnych.
Nadzwyczajna sytuacja humanitarna i rygorystyczna pomoc rosyjska zostały zgłoszone w Rosji, trzy tygodnie po jej wojnie na Ukrainie, w Charkowie, Mariupolu i kilku innych oblężonych miastach.
Kijów twierdzi, że Rosja nie przestrzega porozumienia w sprawie korytarza humanitarnego, stale obrażając cywilów, którzy próbują to zrobić.
Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.
Temat Środowisko biznesowe
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.