Pistolet przewieszony przez ramię i palec na spuście, polscy studenci szkolą się w sytuacjach awaryjnych. W nowym obowiązkowym przedmiocie „szkolenie z zakresu bezpieczeństwa” młodzież musi nauczyć się radzić sobie w sytuacjach zagrożenia. Oprócz kursu pierwszej pomocy i podstawowego szkolenia obronnego, częścią lekcji jest również jednorazowa wizyta na strzelnicy, np.codzienne wiadomościzgłoszone.
Powodem jest inicjatywa ministra edukacji Przemysława Czarneka. Polityk PiS pytał po zamachu z Rosji na Ukrainę, że polskie dzieci też powinny się bronić. Stosunki z Rosją są tradycyjnie napięte wśród naszych wschodnich sąsiadów, a wojna tylko podsyca dalsze obawy. Sprawa jeszcze się nie skończyła – Czarnek uzasadnił gest. „To się powtarza i musimy walczyć”.
Polska przywraca szkolnictwo wojskowe dla dzieci
A dokładniej: ósmo- i dziewiątoklasiści muszą teraz odbyć obowiązkową obronę na strzelnicy. Zrzeszenie nauczycieli spotkało się z ostrą krytyką: w kraju nie było wystarczającej liczby przeszkolonych nauczycieli ani wystarczającej liczby zmodernizowanych strzelnic. Szkoły są już słabo wyposażone, a nauczyciele zarabiają za mało, twierdzą krytycy. Nie wszystkie szkoły mogły być wyposażone w wystarczającą broń i strzelnice.
Bądź dobrze wyposażony do szkoły
Podręczniki, pomoce naukowe, kalendarze studenckie i nie tylko
W przyszłości nowy przedmiot nie będzie już obejmował nauczania umiejętności interpersonalnych, takich jak negocjowanie kompromisu czy budowanie relacji. Psycholog Aleksandra Piotrowska krytykuje m.in nadawca publiczny inicjatywa jako próba „podgrzania nastrojów bojowych wśród ludzi”. Całkowicie przeinaczone jest stwierdzenie, że „wojna polega na bieganiu z naszym karabinkiem, wychodzeniu zza rogu domu i strzelaniu do wroga” – mówi Piotrowska.
Wynalazek nie jest nowy, wielu rodziców pamięta szkolenia z broni z czasów szkolnych. To dopiero w 2012 r Polska szkolenie wojskowe zniesione.
Również interesujące:
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.