R. Meilutytė: Ręczę za olimpiadę

„Nie pytam, co mam teraz zdecydować, nie wywieram na sobie presji, ale naprawdę za to ręczę, nie mówię nic igrzyskom – nie” – powiedziała pływaczka Rūta Meilutytė, która wróciła z Australia ze złotym medalem na Mistrzostwach Świata w swoich planach olimpijskich na 2024 rok.

Nie upieram się przy błędach

R. Meilutytė wygrała finał 50 m stylem klasycznym (wynik – 28,50 s) na mistrzostwach świata najlepszych pływaków (bieg 25 m) w Melbourne (wynik – 28,50 s), a w półfinale poprawiła rekord świata w tej konkurencji (obecnie – 28,37 s).

W kolekcji 25 erių kaunietės sportinių trofėjju – już siedem medali najlepszych na świecie (basen 25 m): cztery złote i trzy srebrne.

„Mógł być jeszcze jeden medal, ale nie żałowałem. Ten błąd stał się dla mnie okazją do zastanowienia się, czym jest sukces, przypomniał mi, po co tu jestem – nie dla medali, rekordów, ale bo kiedy dostanę dobrą stówkę, doceniam to” – powiedziała R. Meilutytė, komentując swój start w finale na 100 m stylem klasycznym.

Mecz ten zakończyła na drugim miejscu, ale po zawodach została zdyskwalifikowana za złamanie regulaminu – niedozwolone dodatkowe ruchy nogami po starcie.

Pergalė – su podtekst

„Nie nazwałbym tego rekordu niesamowitym, bo byłem już blisko mundialu. Wydawało się, że można go poprawić, ale czasami trudno się zorientować, kiedy to możliwe” – pomyślał zawodnik .

Według R. Meilutytės Melbourne jest bardzo drogie, ponieważ symbolizuje to, przez co przeszło w ostatnich latach.

Mógł być jeszcze jeden medal, ale nie żałowałem. Clyde czasami się zamyślał.

Międzynarodowa Federacja Sportów Wodnych (FINA) przyznała odlewni 35 000 złotych medali za rekord świata. Dolary amerykańskie.

Danas Rapšys zwraca swój brązowy medal. 27-latek z Poniewieża zajął trzecie miejsce w finale biegu na 400 m stylem dowolnym – 3 min. 36,26 sek. Co więcej, połowę najkrótszego dystansu pokonał w ciągu 1 minuty. 41,74 sek. zajął siódme miejsce. D. Rapšys zarabia łącznie 10 tys. Dolary amerykańskie.

„Spodziewałem się lepszych wyników. Dane treningowe pokazały, że kiedy byłem gotowy na stojak szybciej, niż się tam znajdował” – przyznaje zawodnik.

Zespół – dziesiąty

Lietuvos plaukikai zajął dziesiąte miejsce wśród 23 drużyn, które zdobyły medale.

Mūsiškiai (R. Meilutytė, D. Rapšys i Andrius Šidlauskas) oblegają przedstawicieli Brazylii, Wielkiej Brytanii, Polski, Szwecji, Chin, Niemiec i Węgier.

Najwięcej sukcesów odnieśli Amerykanie – 36 medali (w tym 17 złotych). Australia zdobywa 26 trofeów (13 złotych), Włochy – 16 (5 złotych).

Basen w Melbourne pobił w sumie 14 rekordów świata (jedenaście – sztafety). Zwycięzca JAV czterokrotnie wyróżniał się w Australii.

Indywidualny rekord planety należy do Kanadyjki Maggie Mac Neil (50 m stylem grzbietowym i 100 m stylem klasycznym).