18:00: Pistorius odwiedza partnerską NATO Litwę – ćwiczenia na wschodniej flance
W odpowiedzi na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie NATO chce wykazać się determinacją w krajach bałtyckich. Niemcy wzmocniły swoją obecność wojskową na Litwie. Minister obrony Pistorius po raz pierwszy odwiedza partnera z NATO. Podczas dwudniowej wizyty polityk SPD chce przeprowadzić rozmowy wojskowo-polityczne oraz spotkać się ze stacjonującymi w kraju żołnierzami Bundeswehry. W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę Niemcy od jesieni ubiegłego roku dysponują brygadą bojową gotową do obrony Litwy. Kilkuset niemieckich żołnierzy z brygady trenuje obecnie z litewskimi siłami zbrojnymi na miejscu podczas ćwiczenia „Griffin Lightning”.
17:30: Węgierski minister spraw zagranicznych: Zachód poddaje się „wojennej psychozie”.
Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto oskarżył Zachód o pogrążenie się w „wojennej psychozie”. „Są ludzie w Brukseli, którzy postrzegają to jako rywalizację o to, kto dostarczy najwięcej broni na Ukrainę, do Europy lub do Stanów Zjednoczonych” – powiedział polityk w parlamencie w Budapeszcie. Świat jest „w 25 godzinie”, aby zapobiec zbliżającej się wojnie światowej.
Szijjarto zabiegał w parlamencie o rezolucję wzywającą do natychmiastowego zawieszenia broni i negocjacji pokojowych między Rosją a Ukrainą. Węgierski premier Viktor Orban cieszy się dobrymi stosunkami z Kremlem, biorąc pod uwagę także rosyjską agresję na Ukrainę.
17:10: Moskwa twierdzi, że udaremniła atak na bliskich Kremlowi oligarchów
Rosyjskie tajne służby FSB twierdzą, że udaremniły atak na wpływowego oligarchę Konstantina Małofiejewa. FSB poinformowało, że plan zakładał zabicie prezesa Zargrad Group za pomocą ładunku wybuchowego umieszczonego pod jego samochodem. Zarzucił domniemanemu założycielowi Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego na Ukrainie Denisowi Kapustinowi, że stoi za zamachami. AFP początkowo nie mogła zweryfikować tych informacji.
Bliski Kremlowi biznesmen Małofiejew prowadzi między innymi konserwatywny i nacjonalistyczny kanał telewizyjny. Uważany jest za jednego z najważniejszych finansistów prorosyjskich separatystów we wschodniej Ukrainie i od 2014 roku jest objęty sankcjami UE i USA. Według FSB Kapustin jest urodzonym w Rosji prawicowym ekstremistą w 1984 roku i walczącym z wojskami rosyjskimi za pomocą jego korpusu ochotniczego na Ukrainie. Miał działać na polecenie ukraińskich służb bezpieczeństwa.
Ukraińska prezydencja zdementowała doniesienia o „grupie sabotażowej” w Briańsku. Odniosła się do „klasycznej celowej prowokacji”, aby usprawiedliwić rosyjską ofensywę na Ukrainie.
16:20: Autobusy z Norymbergi i generatory z Erlangen przyjechały na Ukrainę
Trzy regularne autobusy z Norymbergi przyjechały do ukraińskiego miasta partnerskiego Charkowa. Miasto Norymberga i VAG Verkehrs-Aktiengesellschaft dwa tygodnie temu (21 lutego) przekazały pojazdy spółce transportu miejskiego miasta Charków. Według VAG informacje te powinny zostać ujawnione dopiero po bezpiecznym dotarciu autobusów do Charkowa. 21 lutego burmistrz Norymbergi Marcus König (CSU) oraz rzecznik zarządu VAG Tim Dahlmann-Resing osobiście przekazali pojazdy przedstawicielom ukraińskiego miasta partnerskiego w Norymberdze.
Ponadto generatory wysłane dziesięć dni temu do Erlangen dotarły do ukraińskiego miasta Browary, na północny wschód od Kijowa. Zgodnie z zapowiedziami miasta Erlangen cztery urządzenia powinny zapewnić szkołom awaryjne zasilanie. Miasto partnerskie Erlangen w Turyngii, Jena, wysłało cztery kolejne samoloty z tego transportu do innego miejsca w pobliżu Kijowa, aby wygenerować zasilanie awaryjne dla infrastruktury cywilnej, która była wielokrotnie atakowana. Towarzystwo Współpracy Technicznej przekazuje ośmiu generatorom łączną wartość dobrych 90 000 euro na wsparcie ukraińskich gmin.
16:10: Rosji grozi większa dziura budżetowa
Rosji grozi w tym roku jeszcze większy deficyt budżetowy, niż się obawiano. Według Ministerstwa Finansów rosyjskiej agencji informacyjnej Interfax, rosyjski budżet państwa wykazuje już deficyt w wysokości 2,581 mld rubli (32,3 mld euro) po miesiącach styczniu i lutym. To już prawie 90% prognozowanego na cały rok deficytu w wysokości 2,925 mld rubli (36,6 mld euro). W tym samym okresie ubiegłego roku Rosja osiągnęła nadwyżkę w wysokości 415 mld rubli (5,2 mld euro).
Głównym problemem rosyjskiego budżetu są spadające dochody z ropy i gazu. Według wstępnych obliczeń ministerstwa spadły one o prawie połowę. Zdaniem Ministerstwa Finansów wynika to głównie ze spadku cen ropy i spadku eksportu gazu ziemnego.
14:40: Ukraina chce umocnić swoją pozycję w Bachmucie
Armia ukraińska chce umocnić swoje pozycje w mieście Bachmut na wschodzie Ukrainy, o które od miesięcy toczą się zaciekłe spory. Dowódca armii Walerij Salusznyj i dowódca wojsk lądowych Ukrainy Ołeksandr Syrski podczas spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim opowiadają się za „kontynuacją operacji obronnej” i „wzmocnieniem naszej pozycji w Bachmucie” – poinformowało biuro prezydenta w Kijowie po spekulacjach na temat możliwego wycofanie wojsk ukraińskich.
O Bachmuta toczy się zażarta walka od zeszłego lata. Bitwa o małe przemysłowe miasteczko, które przed atakiem rosyjskim liczyło około 70 000 mieszkańców, jest najdłuższą jak dotąd bitwą wojny ukraińskiej, w której zginęło już tysiące żołnierzy po obu stronach.
14:30: Transparency International w „niepożądanej” Rosji
Rosyjska Prokuratura Generalna uznała Transparency International za „niepożądaną organizację”. W oświadczeniu stwierdzono, że działania berlińskiej organizacji antykorupcyjnej wyraźnie wykraczają poza jej deklarowane cele i cele. Określenie „niepożądane” zostało zastosowane do wielu zagranicznych organizacji i grup w Rosji od czasu wprowadzenia klasyfikacji prawnej w 2015 roku i często służy jako wstęp do całkowitego zakazu przez Departament Sprawiedliwości.
13:44: Rosja ponownie intensyfikuje ataki na Bachmuta
Według źródeł ukraińskich Rosja ponownie nasiliła ataki na miasto Bachmut we wschodniej Ukrainie. „Cywile uciekają z tego obszaru, aby uniknąć rosyjskiego ostrzału, który trwa przez całą dobę, podczas gdy stacjonują tam dodatkowi rosyjscy żołnierze i broń” – powiedział gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyrylenko. Analitycy twierdzą, że zdobycie Bachmuta przez Rosję miałoby niewielki wpływ na przebieg wojny. Jednak Władimir Putin mógł sprzedawać dochód jako sukces. Rosja może przejąć pełną kontrolę nad regionem donieckim tylko przez Bachmuta.
Obserwatorzy kwestionują, czy Ukraina powinna nadal bronić Bachmuta. Chociaż ruch oporu zrobił wiele, kosztując rosyjskich żołnierzy i amunicję, Michael Kofman z think tanku CAN w Wirginii napisał na Twitterze. Ale trzymanie się go może utrudnić powodzenie ofensywy, która zmusi Ukrainę do połączenia zasobów. Instytut Badań nad Wojną (Instytut Studiów nad Wojną) stwierdził, że rozsądniej byłoby wycofać się na pozycje, które są łatwiejsze do obrony.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.