Spór o polską kopalnię odkrywkową w Turowie trwa

przez MDR SAXE

Stan na 8 marca 2023 r. 14:07

Polska kopalnia węgla brunatnego Turów koło Żytawy mogłaby nadal wydobywać węgiel do 2044 r. Właściwe polskie władze dały zielone światło, nawet jeśli spór o ocenę oddziaływania na środowisko kopalni odkrywkowej n nie jest jeszcze zamknięty.

Decyzja polskiego Ministerstwa Środowiska o zezwoleniu kopalni odkrywkowej Turów na wydobycie węgla brunatnego do 2044 roku bardziej niż zaskoczyła burmistrza Zittau Thomasa Zenkera (grupa wyborców „Zittau Can Do More”) „Przede wszystkim brak mi słów!” Zittau Narzeka zwłaszcza w sąsiedniej Polsce przeciwko studium wpływu na środowisko, w którym Zittau uważa, że ​​jego obawy nie zostały wystarczająco uwzględnione.

Zachodnia część kopalni Turów prawie styka się z niemiecko-polską granicą Nysy, między Żytawą a Drausendorfem.
Prawa do wizerunku: MDR.DE

Zittau chce kontynuować działania prawne

„Mógłbym teraz opowiedzieć mediom, jaka to katastrofa” – mówi burmistrz Żytawy. I: „Ale to jest najtrudniejsza część tego procesu. Staramy się uniknąć przyszłych szkód, jeśli tak się stanie”.

Burmistrz Zittau, Thomas Zenker, chce nadal kwestionować ocenę oddziaływania na środowisko dalszej eksploatacji polskiej kopalni odkrywkowej Turów.
Prawa do wizerunku: MDR/Uwe Walter

Typowe dla oceny oddziaływania na środowisko jest również to, że nie podejmujesz działań, gdy dziecko jest w studni, ale nie upuszczasz go. I ta sytuacja jest katastrofalna.

Tomasz Zenker | Burmistrz miasta Zittau

Zittau czeka teraz na rozpatrzenie przez polskie sądy jego pozwu przeciwko studium oddziaływania na środowisko. „jesteśmy terazCiekaw jestem, co będzie dalej, bo nasz proces jakby wisiał w powietrzu” – mówi burmistrz Żytawy. Mimo to Zenker nie zamierza się poddawać i będzie kontynuował działania prawne przeciwko pobliskiej kopalni odkrywkowej.

Ludzie są podzieleni

Oberlausitzers mają jeden w Zittau udział Opinia w sprawie kontynuacji pobliskiej kopalni odkrywkowej i produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego w polskiej elektrowni w Turowie. „Putin sprawia, że ​​wszystko jest absurdalnie drogie. Powinni wykorzystać te pieniądze i iść dalej”, mówi przechodzień MDR SACHSEN. „Właśnie zamówiłem z Turowa 3000 kilogramów węgla za rozsądną cenę” – mówi inny. Mieszkaniec Żytawy obawia się pęknięć w domach spowodowanych osiadaniem kopalni odkrywkowej: „To byłaby katastrofa dla pięknej starówki Żytawy”.

Inny przechodzień skupia się na konieczności importu prądu z Polski, gdy spogląda za Nysę i widzi dymiące chłodnie elektrowni Turów: „Faktem jest, że w ostatnich latach polska elektrownia wielokrotnie dostarczała prąd do Niemiec , więc to chyba jest jej uzasadnienie”. Inni odrzucają kopalnię węgla brunatnego i elektrownię Turów. Młoda mieszkanka Żytawy krótko podsumowuje opinie: „Nie powinni zostać, choćby ze względu na środowisko.

Elektrownia Turów z grupy energetycznej PGE Polska Grupa Energetyczna zaopatrywana jest w węgiel brunatny z pobliskiej kopalni odkrywkowej.
Prawa do zdjęć: obrazy imago/photothek

więcej na ten temat

Ten temat w porządku obrad:MDR SACHSEN – La Sachsenradio | Wiadomości regionalne ze Studia Bautzen | 08 marca 2023 | 12:30 po południu.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *