Prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier poprosił o przebaczenie podczas uroczystości upamiętniających 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Steinmeier powiedział w stolicy Polski: „Dla nas, Niemców, odpowiedzialność nie zna granic”.
W 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier uznał odpowiedzialność Niemiec za zagładę Żydów. Steinmeier powiedział w środę podczas uroczystości upamiętniających w Warszawie: „Stoję dziś przed wami i proszę o przebaczenie za zbrodnie, których Niemcy się tutaj dopuścili”.
Steinmeier wyjaśnił: „Niemcy skrupulatnie zaplanowali i dokonali zbrodni przeciwko ludzkości Holokaustu. Niemcy prześladowali, zniewalali i mordowali Żydów europejskich, Żydów warszawskich, z okrucieństwem i nieludzkością, na które nie mamy słów”. Steinmeier jest pierwszą niemiecką głową państwa przemawiającą pod Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.
Steinmeier: Niemcy znają odpowiedzialność
TO Prezydent Federalny podkreślił: „My, Niemcy, jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności”. I dalej: „Dla nas, Niemców, odpowiedzialność nie ma końca. Pomimo zbrodni przeciwko ludzkości, jakim był Holokaust, wielu ludzi w Polsce i Izraelu zaoferowało Niemcom pojednanie: „Dar, którego nie mogliśmy i nie powinniśmy się spodziewać”.
Steinmeier podziękował prezydentom Polski i Izraela Andrzejowi Dudzie i Izchakowi Herzogowi za pojednanie obu państw z dawnymi autorami.
Ty tam podkreślił: „Dziś kłaniamy się bohaterom getta warszawskiego”. I: „Nie wolno nam zapominać, jak odważni byli polscy Żydzi”. Herzog podkreślił też „wielką odwagę mieszkańców getta warszawskiego”. Byli przepojeni wiarą i nadzieją.
oprzeć się nienawiści
TO Pamięć o Holokauście nie powinna być relatywizowana, powiedział Herzog. Absolutne zło ucieleśniali naziści i ich pomocnicy, absolutne dobro reprezentowały ofiary i wszyscy stawiający opór.Ocalały z Holokaustu Marian Turski wspominał powstanie podczas uroczystości upamiętniających.
Turski, który jest przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, powiązał nazistowską wojnę eksterminacyjną z walkami na dzisiejszej Ukrainie. Sprzeciwiać się nienawiści oznacza dziś powiedzieć „nie” łamaniu praw człowieka i okupacji ziemi naszego sąsiada.
W listopadzie 1940 r. Niemcy utworzyli getto w stolicy Polski ze względu na rzekome zagrożenie epidemiczne i stłoczenie tam Żydów z całej Polski. W godzinach szczytu w centrum miasta utknęło 445 tys. osób.
Walka trwa cztery tygodnie
19 kwietnia 1943 r. żydowscy mieszkańcy getta powstali przeciwko przewadze SS i Wehrmachtu. Stłumienie powstania zajęło SS prawie cztery tygodnie.
Walczy 750 lekko uzbrojonych bojowników. Dysponując kilkoma pistoletami, nożami, granatami ręcznymi i koktajlami Mołotowa, a także setką karabinów i jednym karabinem maszynowym, walczyli z ponad 2000 żołnierzy, sił SS i policji, wspieranych przez czołgi, artylerię wojskową i Luftwaffe.
W sumie w walkach zginęło ponad 12 000 osób. Rozstrzelano wówczas ponad 30 000 osób, a 7 000 wywieziono do obozów zagłady.
Ten temat w porządku obrad:MDR NEWS RADIO | 19 kwietnia 2023 | 13:00 Godzina
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.