Małe szanse na zwycięstwo Niemiec w drużynie EM

Dla niemieckich lekkoatletów ogólny sukces na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Chorzowie powinien być raczej niemożliwy.

Na koniec drugiego dnia rywalizacji awansowali o dwie pozycje na trzecie miejsce z notą 256,5 pkt. Jednak Włochy powiększyły swoją przewagę na szczycie do 294 punktów. Za nimi uplasowała się Polska (258,5), która ostatni tytuł drużynowy wywalczyła w 2019 i 2021 roku. Wielka Brytania (243,5) spadła na czwarte miejsce z powodu dyskwalifikacji ze sztafety. Trzeci i ostatni dzień zmagań odbędzie się w niedzielę o godzinie 15:25.

Znakomite występy niemieckich biegaczy, skoczków i miotaczy były rzadkością przy chłodnej pogodzie i na prawie pustym stadionie. Niemiecka sztafeta wygrała bieg 4×100 metrów w 38,34 sekundy, co czyni ją jedyną wygraną w tej dyscyplinie zwycięzcy drużyny z 2017 roku.

Mocno utwierdził się w biegu na 800 metrów Majtie Kolberg (dzielnica LG Ahrweiler). Półfinalista Pucharu Świata pędził prosto do domu na trzecie miejsce i przekroczył linię mety w 2:00,72 minuty. „Na szczęście otworzyły się pewne luki. To powinien być mój trzeci najlepszy czas w klasyfikacji generalnej” – powiedział Kolberg. Drugie miejsce zajął Henrik Janssen z Magdeburga z rzutem na odległość 64,09 m. Ustąpił tylko mistrzowi olimpijskiemu Danielowi Stahlowi (Szwecja) z wynikiem 67,25 m.

Jeden z najlepszych występów zanotował grecki mistrz olimpijski w skoku w dal Miltiadis Tentoglou, który na odległość 8,34 metra oddał najdłuższy skok Europejczyka w tym roku. Szwajcar Simon Ehammer, trzeci w mistrzostwach świata – w dziesięcioboju rywal mistrza Europy Niklasa Kaula (Mainz) – zajął trzecie miejsce z wynikiem 7,95 metra. Halowy mistrz Niemiec Simon Batz zajął dopiero jedenaste miejsce ze skokiem na 7,52 metra.