Niemcy muszą lepiej płacić sędziom

Niemcy wciąż zbyt słabo płacą swoim sędziom. Komisja Europejska skrytykowała za to Republikę Federalną już w 2022 roku. Nic się nie wydarzyło, zgodnie z wyraźną naganą w obecnym raporcie na temat praworządności.


Zdaniem Komisji Europejskiej Niemcy muszą lepiej płacić sędziom i zaostrzyć zasady transferu polityków wysokiego szczebla do gospodarki. W wyróżnioną środę Badanie stanu praworządności w 27 krajach UE władze Brukseli zwróciły na to uwagę Niemcy w tej dziedzinie osiągnięto niewielki postęp. Komisja przedstawiła te zalecenia już w poprzednim roku.

Według raportu Niemcy muszą zrobić więcej, aby zapewnić wymiarowi sprawiedliwości „odpowiednie środki”. Obejmuje to również wynagrodzenia sędziów. Nie odnotowano tu żadnych postępów w porównaniu z poprzednim sprawozdaniem. Stowarzyszenie Prawników Niemieckich (DAV) z zadowoleniem przyjmuje krytykę ze strony Brukseli. Miał w A ogłoszenie zwróciła już uwagę na niewystarczające zasoby wymiaru sprawiedliwości w kontekście tegorocznego sprawozdania na temat praworządności. „Zalecenia dla poszczególnych krajów pokazują nam, że jako silny głos w obronie praworządności jesteśmy wysłuchiwani przez Komisję Europejską, ale jednocześnie musimy nadal występować” – mówi Swen Walentowski, szef ds. DAV.

Czas oczekiwania na przejście między polityką a biznesem

Ponadto raport Komisji ponownie krytykuje zasady przenoszenia polityków wysokiego szczebla do gospodarki. Komisja Europejska odnotowała tu postęp w porównaniu z poprzednim rokiem. Niemniej jednak przepisy powinny stać się bardziej jednolite i przejrzyste. Tak zwana faza ochłodzenia ministrów federalnych i parlamentarnych sekretarzy stanu po pracy politycznej musi być dłuższa. Ponadto należy bardziej uwidocznić wpływ lobbystów na opracowywanie nowych przepisów dotyczących „śladu legislacyjnego”.

Ogólnie jednak Komisja Europejska wysoko oceniła praworządność w Niemczech.

Inaczej sytuacja wygląda na przykład w Polsce: Komisja ponownie zgłosiła poważne obawy co do niezależności sądownictwa w tym kraju. Z kolei na Węgrzech rozpoczęto pewne reformy po tym, jak UE zamroziła obecnie kilka miliardów euro pomocy unijnej. Jednak wciąż jest wiele do zrobienia, jak wolność prasy czy walka z korupcją. Ogółem w całej UE w pełni lub częściowo wdrożono około 65 % zaleceń z poprzedniego roku.

Od 2020 r. raz w roku Komisja Europejska publikuje swój raport na temat praworządności. Analizuje stan wymiaru sprawiedliwości, walkę z korupcją, wolność i różnorodność mediów w 27 krajach UE. W tym roku po raz pierwszy zweryfikowano, jak państwa UE zrealizowały zalecenia z poprzedniego roku – Niemcy zostały w tym zakresie wyraźnie ostrzeżone.

edytory dpa/mk/LTO

sugestia cytatu

Komisja Europejska ostrzega Niemcy: brak postępów w sprawie wynagrodzeń sędziów. W: Legal Tribune Online, 05.07.2023, https://www.lto.de/persistent/a_id/52160/ (konsultowano: 06.07.2023)


Informacje o propozycji cytowania

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *