Na szczycie Polski wybuchła walka o władzę

Czas czytania: 1 min

9 stycznia 2024 17:23

Polską wstrząsa walka o władzę pomiędzy dwoma rywalizującymi ze sobą obozami. Dziś dwóch posłów uciekło przed policją w stronę pałacu prezydenckiego – na zaproszenie prezydenta.


Na szczycie Polski wybuchła walka o władzę

Duda i Tusk w 2016 r. podczas spotkania NATO. (Zdjęcie: dpa)

Fot. Radek Pietruszka



Powiadomienie o nowych artykułach:



Premier Donald Tusk oskarżył prezydenta Andrzeja Dudę o utrudnianie uwięzienia dwóch posłów rządzącej narodowo-konserwatywnej partii PiS, którzy zostali prawomocnie skazani. „Panie Prezydencie, mój żarliwy apel w intencji dobra państwa polskiego: należy zaprzestać tego spektaklu. To doprowadzi nas do bardzo niebezpiecznej sytuacji” – powiedział we wtorek w Warszawie Tusk. Ostrzegł, że Duda i lider PiS Jarosław Kaczyński zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za sabotaż Konstytucji i łamanie prawa.

Prezydent wywodzący się z szeregów PiS przyjął w Pałacu Prezydenckim byłego ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego i jego sekretarza stanu Macieja Wasika rano, gdy policja miała ich zabrać do więzienia. W grudniu warszawski sąd rejonowy skazał obu polityków na dwa lata więzienia za nadużycie władzy i mieli rozpocząć odbywanie kary. Duda ułaskawił obu mężczyzn po pierwszym procesie w 2015 r. Sąd Najwyższy uznał jednak ułaskawienie za nielegalne, ponieważ postępowanie zawodowe wciąż się toczyło. Duda wielokrotnie podkreślał, że jego zdaniem ułaskawienie nadal obowiązuje.

Po południu Kamiński i Wasik pojawili się przed prasą na dziedzińcu pałacu prezydenckiego. Policja przeszukała domy od rana, ale nie znalazła ani jego, ani Wasika – powiedział Kamiński. „Nie ukrywamy się. Na razie stoimy przy polskim prezydencie, dopóki zło nie zwycięży.” Poinformował, jak długo on i Wasik planują pozostać w pałacu prezydenckim.

Kontekstem walki o władzę jest rywalizacja pomiędzy nacjonalistyczną partią Pis, odsuniętą od władzy po ostatnich wyborach i skłóconą z UE, a skupionymi wokół Tuska partiami prounijnymi i bardziej liberalnymi. .


Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *