Aktualizacja 13 kwietnia na temat Ukrainy: Co się dzisiaj wydarzyło

Aktualizacja Ukrainy 13 kwietnia: Naloty Mariupolu, Kubicki zły na Steinmeiera Offload: co się stało w nocy

Aktualizacja z 13 kwietnia na Ukrainie: Podobno doszło do nowych nalotów na Mariupol. Selenskyj chce wymienić przyjaciela Putina Medwedczuka na jeńców wojennych. Kubicki, polityk FDP, jest zły na odciążenie Steinmeiera. Habeck chce szybkich dostaw broni dla Ukrainy. co wydarzyło się w nocy?

Informacja o darowiznach pomocowych dla Ukrainy

Aktualizacja dotycząca Ukrainy: co się wydarzyło w nocy 13 kwietnia?

Po afrontie ukraińskich przywódców wobec prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera, wiceprzewodniczący FDP Wolfgang Kubicki początkowo wykluczył z wizyty w Kijowie kanclerza Olafa Scholza. „Nie wyobrażam sobie, żeby kanclerz rządu wspieranego przez FDP udał się do kraju, który ogłasza głowę naszego państwa osobą niepożądaną” – powiedział AFP Kubicki z Niemieckiej Agencji Prasowej.

Kubicki wyjaśnił, że w pełni rozumie przywódców politycznych na Ukrainie. Kraj walczy o przetrwanie. „Ale wszystko ma swoje granice. Nie sądzę, aby prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu słuszno było odrzucić propozycję takiej wizyty nie tylko z Niemiec”.

Według ukraińskiego prezydenta Selenskyja ukraińskie służby specjalne aresztowały oligarchę i bliskiego przyjaciela Putina Wiktora Medwedczuka. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij proponuje teraz wymianę aresztowanego prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka na Ukraińców przebywających w rosyjskiej niewoli. Medwedczuk przebrał się w mundur, więc powinien być objęty stanem wojennym, powiedział Zełenskij w swoim zwykłym nocnym przemówieniu wideo we wtorek wieczorem w Kijowie. „Oferuję Federacji Rosyjskiej wymianę ich chłopca na naszych chłopców i dziewczynki w rosyjskiej niewoli”.


Oskarżany jest w Kijowie o zdradę stanu i malwersacje. Uciekł z aresztu domowego na krótko przed wybuchem wojny w lutym. Medwedczuk został we wtorek aresztowany przez ukraińskie tajne służby SBU. Zdjęcia przedstawiały 67-letniego mężczyznę zakutego w kajdanki i ubranego w ukraiński mundur.

Tymczasem doradca Zełenskiego Mychajło Podolak napisał na Twitterze, że Miedwieczuk miał tylko jedną szansę na przeżycie: w ukraińskim więzieniu. „W Rosji na pewno zostanie wyeliminowany” – powiedział Podolak, który regularnie kłamał na temat rzeczywistej sytuacji na Ukrainie i nie dawał nic w zamian za dużą sumę pieniędzy, którą otrzymał od Kremla. Czytaj więcej tutaj: Viktor Medvedchuk – doradca Zełenskiego: „Najlepszemu przyjacielowi Putina na Ukrainie” grozi śmierć w Rosji

Według doniesień z kijowa, w środę wieczorem oblężone miasto portowe Mariupol ponownie stało się celem rosyjskich nalotów. Według armii ukraińskiej wojska rosyjskie zaatakowały także miejski port i hutę Azowstal. Żołnierze ukraińscy okopali się w rozległym kompleksie przemysłowym.

Dodał, że wschodnie miasto Charków zostało ostrzelane przez rosyjską artylerię. Szczegóły walk nie były możliwe do niezależnej weryfikacji. Jednak poranny raport Ukrainy wskazywał, że sytuacja militarna niewiele się zmieniła. W najbliższych dniach lub tygodniach spodziewana jest ofensywa rosyjska na wschodzie Ukrainy na pełną skalę.

Pomimo zniszczenia wielu domów, cywile nadal trzymają się Mariupola, jak powiedział we wtorek wiceburmistrz Serhij Orłow „Tagesthemen”. Ludzie przebywali w piwnicach i schronach, aby uniknąć ostrzału. – To nie jest życie. To przetrwanie – powiedział Orłow. Administracja Ukrainy obwodu donieckiego, do którego należy Mariupol, poinformowała we wtorek, że prawdopodobnie zginęło tam ponad 20 tys. osób. Ta liczba również nie jest weryfikowalna.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zareagował na oświadczenia szefa Kremla Putina, że ​​wojna, nazwana w Rosji „operacją specjalną”, przebiega zgodnie z planem. „Szczerze, nikt na świecie nie rozumie, jak mógł dojść do takiego planu” – powiedział Zełenskij w przemówieniu wideo w Kijowie we wtorek wieczorem. Jaki dobry jest plan, który przewiduje śmierć dziesiątek tysięcy własnych żołnierzy, zapytał głowa państwa. Widać wyraźnie, że liczba Ukraińców zabitych w Moskwie i tak nie jest interesująca.

We wtorek Putin był przekonany, że cele operacji specjalnej zostaną osiągnięte. Zełenski przytoczył dane ukraińskie, że zginęło już 20 tys. rosyjskich żołnierzy. Zachodnie szacunki mówią o tysiącach ofiar śmiertelnych. Sam Kreml mówi tylko o ciężkich stratach.

W Niemczech trwa walka o dalsze wsparcie Ukrainy – za pomocą ciężkiej broni i nowych sankcji, takich jak embargo energetyczne wobec Rosji. Wicekanclerz Habeck powiedział we wtorek wieczorem na ProSieben i SAT.1 o dostawach broni: „Bez sensu, jeśli powiemy: dostaniesz coś za dziewięć miesięcy. Teraz te rzeczy muszą tam trafić. I tak właśnie działamy. Ukraina prosi m.in. o czołgi bojowe, działa artyleryjskie i systemy obrony przeciwlotniczej.

Według reprezentatywnego sondażu ponad 40% niemieckich firm popiera żądanie embarga surowcowego wobec Rosji. W debacie gazowej firmy są jednak podzielone, jak donosi „Süddeutsche Zeitung” (wydanie środowe), powołując się na badanie przeprowadzone przez niemiecki panel biznesowy na Uniwersytecie w Mannheim. 36% firm negatywnie ocenia zatem wstrzymanie importu rosyjskiego gazu.

Ogólnie rzecz biorąc, według raportu, nastroje w niemieckim biznesie znacznie się pogorszyły od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę. Cztery na pięć firm uważa, że ​​są mocno dotknięte wojną.

Więcej informacji na ten temat tutaj: Viktor Medvedchuk – doradca Zełenskiego: „Najlepszemu przyjacielowi Putina na Ukrainie” grozi śmierć w Rosji

Przeczytaj tutaj, co wydarzyło się podczas wojny na Ukrainie 11 kwietnia.

Więcej informacji o wojnie na Ukrainie

Rosyjski dziennikarz Dmitrij Muratow zostaje spryskany olejem i acetonem przez nieznaną osobę w pociągu w Rosji. Muratow jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla i redaktorem jednej z ostatnich głównych rosyjskich gazet krytycznych wobec Kremla.

Ponieważ firmy naftowe odmawiają dostaw, ambasadzie rosyjskiej w Irlandii najwyraźniej powoli kończy się paliwo. W liście Rosjanie proszą teraz irlandzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych o „interwencję w tej jawnie dyskryminującej sprawie”.

Minister zdrowia Karl Lauterbach początkowo opowiedział się za dobrowolną kwarantanną, a potem z dnia na dzień zrezygnował z tej dziwnej zasady. Czy to nadal zrozumiałe? Runda w „Maischberger. „Die Woche” opowiada o błędach w polityce. Jaka powinna być rezygnacja?

Putin atakuje Ukrainę: podstawowe informacje o wojnie

Żołnierze Putina kopią okopy w Czarnobylu – i napromieniowują się

al, sh, ja, luk, sca/dpa