A. Anušauskas: niektóre państwa NATO wątpią w możliwości zwiększenia zdolności na wschodniej flance

Niektóre państwa NATO rozważają możliwość rozszerzenia zdolności wschodniej flanki Sojuszu – mówi minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas.

Obecnie grupy bojowe wielkości batalionu są rozmieszczone na Litwie i innych krajach bałtyckich, w Polsce. Kraje regionu pracują nad przekształceniem ich w brygady, co kilkakrotnie zwiększyłoby liczbę żołnierzy służących w jednostkach.

Rozwiązanie spodziewane jest na czerwcowym szczycie NATO w Madrycie.

W końcu dowiemy się w Madrycie, do tego czasu będziemy musieli się zgodzić, ponieważ nie ma jeszcze konsensusu.

„W końcu dowiemy się w Madrycie, do tego czasu musi to zostać uzgodnione, ponieważ nie ma jeszcze konsensusu, są tylko kraje, które postrzegają NATO jako duże obciążenie” – powiedział Anušauskas dziennikarzom w środę.

Na Litwie siłami międzynarodowymi kierują Niemcy. Zdaniem ministra, w zakresie rozbudowy sił „widzimy bardzo pozytywne sygnały” z tego kraju.

W międzynarodowym batalionie NATO w Rukli służy obecnie około 1,6 tys. osób. wojsk sojuszniczych.

Kraje regionu poszukują więcej sił sojuszniczych NATO w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Litwa zamierza kupić ponad 100 dodatkowych bojowych wozów piechoty „Wilk”

Litwa zamierza kupić około 100 więcej bojowych wozów piechoty od niemieckiego producenta – poinformował minister obrony narodowej A. Anušauskas.

Według niego, planuje się dalsze zakupy bojowych wozów piechoty „Vilkas”, które w tym roku zostaną uzupełnione dostawami dwóch batalionów Litewskich Sił Zbrojnych.

Łączna liczba po zakończeniu projektów wyniesie nieco ponad 200 Wilków.

„Rozpocznie się druga faza pozyskiwania bojowych wozów piechoty. (Będą – BNS) trochę inne od tego, czym są teraz, ponieważ musimy ocenić lekcje, które są widoczne w wojnie ukraińskiej” – powiedział dziennikarzom polityk. w środę.

Według ministra planuje się zakup „ponad 100” sztuk tego sprzętu.

„Całkowita liczba, gdy projekty zostaną ostatecznie zakończone, wyniesie nieco ponad 200 „wilków” – powiedział A. Anušauskas.

Obecnie zakupiony przez Litwę pancerz jest opóźniony z powodu zaobserwowanych braków, których usunięcie wymaga więcej czasu. Minister wcześniej zapowiadał, że maszyny trafią do wojska do końca tego roku.

Zakupione w nowym etapie zaopatrzenia bojowe wozy piechoty posłużą do zaopatrzenia dwóch kolejnych batalionów Sił Zbrojnych Litwy.

Zakup ten został przyspieszony w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę z powodu zwiększonych litewskich funduszy na obronę narodową.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *